Türkiye'nin En Büyük 5 Hayvanat Bahçesi

09/01/2013

Dünya’da yüzlerce hayvanın soyu tükenmek üzere ve aşağıda göreceğiniz hayvanat bahçelerinin öncelikli amacı bu soyu tükenmekte olan hayvanları korumak ve onları bizlere tanıtabilmektir. Acaba kaç kişi yaşadığı şehirdeki bu Avrupa standartlarına sahip hayvanat bahçelerini ziyaret etmiştir? Listemizde Türkiye’de bulunan en büyük 5 hayvanat bahçesini tanıyabilir, detaylı bilgi almak için web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

5. Boğaziçi Hayvanat Bahçesi

Boğaziçi Hayvanat Bahçesi, Kuş Cenneti ve Botanik Parkı Kuş Cenneti ve Çevre Güzelleştirme Vakfı bünyesinde 1991 yılında Kocaeli- Darıca’da kurulmuştur. Başlangıçta sadece soyu tükenen kuşları korumak ve bu soyları sergilemek amacı ile kurulan hayvanat bahçesine daha sonra diğer hayvanlar, en son olarak da çeşitli bitkiler eklenmiştir. Hayvanat bahçesi kuruluşundan 2 sene sonra yani 1993 yılında halk ziyaretine açılmıştır. 165 bin m2’lik bir alana kurulu Boğaziçi hayvanat bahçesinde yaklaşık 3000 hayvan ve 500’ün üstünde bitki sergilenmektedir. Ayrıca Boğaziçi Hayvanat Bahçesi bünyesinde çeşitli kurslar ve online doğa eğitimleri verilmektedir.

4. Atatürk Orman Çiftliği

İlk olarak 1933 yılında tarıma zarar veren hayvanları halka sergilemek için Atatürk Orman Çiftliğinde kurulan hayvanat bahçesi, halkın aşırı ilgisi sayesinde 1940 yılında Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesine dönüştürülmüştür. Ankara’da bulunan hayvanat bahçesinde Zürafa, Tilki, Çakal, Ayı, Yılan, Su Aygırı, Maymun, Kartal, Şahin, Akbaba, Aslan, Kaplan, Puma, Flamingo, Timsah, Köpek, Kedi, Kurt, Vaşak gibi hayvanları görebilir ve onları tanıyabilirsiniz.

3. Soğanlı Hayvanat Bahçesi

206.600 m²’lik bir alana kurulmuş Soğanlı Hayvanat Bahçesi (Bursa Hayvanat Bahçesi), 1998 yılında Bursa’da açılmıştır. Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan Soğanlı Hayvanat Bahçesi’nde 67 farklı türde toplam 600 hayvan barınmaktadır. Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği üyesi olan hayvanat bahçesinde ayı, leopar, aslan, lama, deve ve maymun gibi çok sayıda hayvan sergilenmektedir. Her yıl 100-150 bin kişinin ziyaret ettiği hayvanat bahçesinde 9 gölet, yürüyüş yolu ve yaklaşık 3000 ağaç bulunur.

2. İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir Doğal Yaşam Parkı 2008 yılında İzmir’in Sasalı beldesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulmuştur. 425.000 m²’lik alana kurulu hayvanat bahçesinde 120 türden 1500 hayvan doğal ortamlarında sergilenmektedir. Türkiye’de doğan ilk fil, İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda doğmuş ve adı “İzmir bebek” olarak konmuştur.

1. Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun alan olarak en büyük, Dünya’nın üçüncü ve Avrupa’nın ikinci en büyük hayvanat bahçesidir. 1000 dönümlük bir alana kurulmuş olan hayvanat bahçesinde yaklaşık 90 farklı tür kuş ve 74 farklı tür hayvan barınmaktadır. Türkiye’nin ve dünyanın sayılı hayvanat bahçeleri arasında gösterilen Gaziantep Hayvanat Bahçesi 2001 yılında halkın hizmetine açılmıştır.

Yorumlar:

“Türkiye'nin En Büyük 5 Hayvanat Bahçesi” için 10 cevap

 1. macun diyor ki:

  İlk olarak 1933 yılında tarıma zarar veren hayvanları halka sergilemek için,,,,

  arşivlere bakarsanız kurulduğunda evcil hayvanlar (keçi inek koyun vs..) ile başladığını görürsünüz.

  kaynak belirtin yada araştırıp düzeltin

 2. uğur diyor ki:

  neden yeni yorumlar gelmiyor

 3. zampara diyor ki:

  ankarada varmış bi tane her ilden farklı 550 hayvan barındırıyormus içinde , cok masraflı oldukları soyleniyo görmedim ama .

 4. mert diyor ki:

  listemisteyi severdim ama artık gözümden düştü

 5. lan diyor ki:

  Listemiste bitmiş…

 6. melike diyor ki:

  listemisteden daha güzel listeler bekliyoruz kaç zamandır aynı listeler

 7. eeeee diyor ki:

  neden yeni listeler çıkmıyor ?

 8. Orkun Bektaş diyor ki:

  Gaziantepteki gerçekten güzelmiş gitmek isterdim.
  orkunblog.wordpress.com

 9. seher diyor ki:

  en küçük 10 hayvanat bahçesi deseydi en başta evcil hayvan çiftliği gelirdi

 10. yaren diyor ki:

  harika

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir