Türk Versiyonuna Çevrilmiş 10 Yabancı Dizi

13/07/2010

Şimdiki listemizde Türk versiyonuna çevrilmiş 10 yabancı diziyi bulacaksınız. Yabancı dizilerden uyarlanmış Türk dizilerinin başarısı  tartışmaya açık. Bir çoğu maalesef orjinal dizilerin başarısını yakalayamadan kaybolup gittiler. Bir kısmı da Türk Televizyon tarihinde başarılı sayılabilecek işler  başardı. Ama genel olarak uyarlanmış diziler biz de pek de sevilmiyor aslında. Bunun nedenine gelince orjinal versiyonunda komik olan olaylar, Türk versiyonunda yapay ve abartılı kalabiliyor çoğu zaman. Herşeyin orjinal hali daha güzel!

10. Doktorlar

Orjinal Adı: Grey’s Anatomy

Dizi 2006 tarihinde Show Tv’de gösteriliyordu. Başarılı bir dizi olarak kabul edilen Grey’s Anatomy’den uyarlanmıştı. Bir süre devam etmiş olsa da yeteri kadar ilgi görmeyi başaramadı ve reytinglere yenik düşerek yayından kaldırıldı. Dizide başrollerini Kutsi ve Yasemin Ergene oynuyorlardı. Dizide bir grup doktorun meslek yaşantıları ve aşkları konu alınıyordu.

9. Evli ve Çocuklu

Orjinal Adı: Married with Children

Çok başarılı bir Amerikan sitcomu. Türkçe versiyonuna Evli ve Çocuklu olarak 2004 yılında çevrilmişti. Başrollerini Ege Aydan ve Yıldız Kaplan paylaşmıştı. Dizide alt tabakadan olan bir ailenin maceraları anlatılıyordu. Orjinal versiyonu insanı gülmekten kırıp geçirtmeyi başarırken , Türk versiyonu aynı başarıyı yakalayamamıştı.

8. Sensiz Olmuyor

7

Orjinal Adı: Ugly Betty

Ugly Betty halen yeni bölümleri çevrilen ve başarılı kabul edilen bir sitcom. 2005 yılında bu dizi Türk versiyonuna çevrildi. Dizinin ismi aynı zamanda Emre Altuğ’un o dönem çıkardığı yeni şarkısının da ismi. Dizide Yakışıklı ve zengin işadamını canlandıran Emre Altuğ ile çirkin Bettymizi canlandıran Özlem Conker başrollerdeydi. Dizinin diğer uyarlanmış dizilere göre başarılı bir reyting trafiği aldığını söyleyebiliriz.

7. Patron Kim

4

Orjinal Adı:Who is the boss

Orjinali 1984-1992 yılları arasında yayınlanmış olan komedi dizisi. Türk versiyonunda Cem Davran ve Janset ‘in rol aldığı sitcom Türkiye’de kısa süre yayınlanmış ve gerekli ilgiyi görememişti. İş hayatı yoğun olan Janset ,Cem Davran’ı yanına dadı olarak işe almış ve maceralar da bu şekilde başlamıştır. İsim hakkı ve birebir uyarlamaya rağmen ABD’deki başarısını  Türkiye’de gösteremeyen Patron Kim dizisi çok kısa bir süre yayından kaldırıldı.

6. Kerem ile Aslı

3

Orjinal Adı: Dharma & Greg

Orjinal dizide iki farklı dünya’dan gelmiş olan Dharma ve Greg’in aşkları konu alınıyordu. Sonra bu dizi bizim efsane aşıklar Kerem ile Aslı olarak Türk versiyonuna çevrildi ki aslında konunun bile pek bir alakası yoktu. Başrollerini de Şebnem Dönmez ile Ozan Güven paylaşıyordu. Aşırı abartılı gülme efektleri ile  dizi çok kısa süre sonra yayından kaldırıldı.

5. Çatkapı

1

Orjinal Adı: Three’s Company

Metin Akpınar ve Ayten Gökçer’in başrol oynadigi;  comedy max te yayinlanan three’s company adli diziden uyarlanan tv dizisi. Orjinalinde; iki genç kız birlikte kalıyor, evli ve biraz tutucu bir ev sahipleri var. Üçüncü bir arkadas aradiklari sirada bir genc adamı banyolarında sızmış olarak buluyorlar. Sonra bu adam ev arkadaslari oluyor ancak ev sahibine adamin gay olduğunu söylüyorlar. Ev sahibinin karısı ise surekli kocasına cinsel cağrışımlarda bulunuyor ama adam hiç oralı olmuyor.  Dizinin yayından kaldırılmasının sebebini kanaldaki fazla dizi sayısı olduğu açıklanmıştı. Ancak Aysun Kayacılı Çat Kapıyı bir daha başka bir kanalda göremedik. Görmek te istiyor muyuz onu bilemedik!

4. Acemi Dadı

2

Orjinal Adı: Sabrina

Yine başarılı bir uyarlama. Cadı olduğunu yeni öğrenen Ayşegül’ün halaları ve arkadaşlarıyla birlikte geçirdiği sevimli yaşantısını, hoşlandığı çocuk olan Selim’i Tuğçe’ye kaptırmama çabasını, yaptığı küçük sihirlerle başına açtığı belaları anlatan sevimli bir dizi. Dizinin yayını 2007’de sonra ermiştir. Orjinal dizideki isimlerle bile benzerlikler şaşırtıcı. Hilda-Selda, Zelda-Melda…

3. Arka Sokaklar

6

Orjinal Adı: CSI

Şimdi CSI izleyenler karşı çıkabilir Arka Sokaklar nerede Csı nerede diye. Ancak Arka Sokaklar birebir bir uyarlama örneği olmasa da CSI’dan esinlenildiği  kesin. Genelde Türk -polisiye dizileri daha önce pek başarılı olamamış olsa da Arka Sokaklar, konu çeşitliği ve sıcak karekterleri ile Türk izleyicisine kendini kabul ettirmiş gibi gözüküyor. 2006 yılından beri devam eden dizide bir çok başrol oyuncusu da değişmiş ama dizi başarısını devam ettirmiştir.

2. Dadı

5

Orjinal Adı: The Nanny

2001 yılında başlayıp 2 sene ekranlarda kalan Dadı , orjinali The Nanny olan diziden birebir uyarlanmış başarılı bir Türk dizisi olarak arşivlere geçti. Melek, yıllardan beri sevgilisinin gelinlik satan dükkânında tezgâhtar olarak çalışmakta ve evlilik hayalleri kurmaktadır. Bir gün sevgilisinin kendisinden ayrılmak istediğini öğrenir ve hayatı tamamen değişir. İşyerinden ayrılan Melek, tesadüfler sonucu eşini kaybetmiş olan zengin bir adamın, Ömer Giritli’nin üç çocuğuna bakmak üzere Dadı olarak işe girer. Çocuk yetiştirme konusunda pek de deneyimi olmayan Melek, kendisine çok yabancı bir ortamda, o güne kadar görmediği kurallar ve değişik bir yaşam biçimiyle karşı karşıya kalır. Gülben Ergenli, Haldun Dormenli, Kenan Işıklı kadrosuyla  başarılı bir uyarlama olduğunu söyleyebiliriz.

1. Kavak Yelleri

Orjinal Adı: Dawson’s Creek

Dizi öncelikle halen devam ediyor. Şuana kadar yabancı dizilerden uyarlanmış en başarılı Türk dizilerinden biri. Bir grup gencin aile hayatları, arkadaşlıklar, aşkları ve ihanetlerinin konu aldığı dizi 2007 yılından beri yayında.  Dizideki müzikler de dizinin başarısında ayrı bir rol oynuyor. Ayrıca dizi çekimleri İzmir’de yapılıyor. Orjinalinde de dizi bir sahil kasabasında geçiyordu. Karekterler, konular orjinalinden uyarlanmış olsa da ; dizinin başarısı olaylara , kayıplara ve Türk kültürüne iyi adapte edilmiş olmasından kaynaklanıyor.

Yorumlar:

“Türk Versiyonuna Çevrilmiş 10 Yabancı Dizi” için 5 cevap

 1. Emirhan diyor ki:

  Ayyyy Acemi Cadı’yı hatırlıyoruuuum XD XD XD !!!!!!!!

 2. emy_123 diyor ki:

  belalı başdız faith and hope, adanalı bence wasabi filminden dizileştirilmiş +18 bence friendsden alıntı daha bir sürü dizi şuanda vizyondaki umutsuz ev kadınları, bir diger vizyonda ki intikam filmi revenge dizisinden eminim daha fazlası vardır :d

 3. gizli diyor ki:

  10 tane dizi değil daha bir sürü dizinin çakması oldu . kore diizleri var bunlarada yer verinnnn

 4. zeynep diyor ki:

  İlişki durumu karışık-full hause
  Çilek kokusu-the heirs
  Bana baba dedi yabancı bi filmdi ismi aklımda değil

 5. zeynep diyor ki:

  Bence orjinalleri daha güzeldi özellikle full hause tayland dizisini tavsiye ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir