Tarihteki En Büyük 10 İmparatorluk

06/09/2012

Ulus devlet fikri yerleşmeden önce Dünya’yı imparatorluklar yönetiyordu. Tarihe baktığımızda bir çok etkileyici imparatorluk olduğunu görüyoruz. İşte bunlardan en önemli 10 tanesi.

10. Maya İmparatorluğu

Mayaların bu listede olmasının en önemli sebebi en uzun süre hayatta kalan imparatorluk olmasıdır. 16. yy’a kadar büyük bir medeniyet ve insanlığa miras bıraktıkları piramitlere sahip olan Mayalar, İspanyol işgalciler tarafından tarih sahnesinden silindi. 2012 Aralık’ta biteceği düşünülen bir takvimleri de vardır. Bekleyip göreceğiz.

9. Fransız İmparatorluğu

Tarihteki en büyük ikinci imparatorluk. En fazla toprak sahibi olduğu dönemde yaklaşık olarak Dünya’nın %10’u Fransızlara aitti. Bu da çok alakasız yerlerde bile Fransızca’nın konuşulmasını açıklıyor. Tarihçiler bu İmparatorluğun 1534’te başlayıp Cezayir’in bağımsızlığı kazandığı 1962 tarihine kadar sürdüğünü belirtirler.

8. İspanyol İmparatorluğu

İlk global imparatorluk diyebiliriz kendilerine. Amerika’yı keşifleri ve orayı Hristiyan yapmaları Dünya’nın şimdiki zamanını bile etkileyen bir olaydır. Kolonileri Dünya’nın her tarafına saçılmış olan İspanya ayrıca Avrupa’nın yüzyıllar boyunca lideri konumundadır. 19. yy’a gelindiğinde ise eski büyüklüğünden eser kalmamış bu imparatorluk Avrupa’da hala önemli bir oyuncu rolünü sürdürüyor.

7. Qing Hanedanı

Çin’in en son imparatorluğu. Ülke bu sistem yıkılıp 1912 yılında Cumhuriyet’e geçince 1500 yıllık yönetim şekli değişmiş oldu. Qing Hanedanı bugünün Mançuryasında 1644 yılında kuruldu. En büyük zamanında bugünkü Çin, Moğolistan ve bir kısım Siberya’yı kapsıyordu.

6. Emeviler

Neredeyse Orta Doğu’nun ve Kuzey Afrika’nın tamamını kapsayan o zamana kadar en büyük imparatorluktu. Bazı insanlar hala İslam’ın Altın Çağı olarak nitelendirirler.

5. Ahameniş İmparatorluğu

1. Pers İmparatorluğu. Büyük İskender tarafından ufaltılana kadar büyük olan bu imparatorluk, Antik-Yunan medeniyetiyle yaptığı savaşlar ve topraklarında resmi bir dil konuşturmasıyla önemlidir.

4. Moğol İmparatorluğu

Gelmiş geçmiş en büyük kara imparatorluğu. Asya’dan Avrupa’ya uzanan Cengiz Han önderliğinde kurulmuş ama sadece 162 yıl sürmüş topluluk. Muhtemelen imparatorluğun bitişi Japonya’yı işgal planlarının gemilerin tsunamiler tarafından yutulması sonucu oraya geçememeleriyle alakalıdır. Asya ve Orta Doğu’nun ticaretine, kültürüne katkısı çok büyüktür.

3. İngiliz İmparatorluğu

Nam-ı değer güneş batmayan imparatorluk. Ufacık bir adadan çıkıp Dünya’nın dörtte birini hakimiyetine almak kolay bir iş olmasa gerek. 2. Dünya Savaşı İngiltere’yi ekonomik olarak zor duruma soktu ve artık kolonilerinin bağımsızlığı hakimiyetten daha ucuza gelmeye başlamıştı. 1947’de Hindistan bağımsızlığını kazanınca imparatorluk yok oldu ama hala etkisi Dünya’nın her yerinde gözüküyor. Cebelitarık bu konuda büyük bir örnektir.

2. Osmanlı İmparatorluğu

1299 – 1922. Modern Türkiye’nin atası. Tarihin en büyük imparatorluklarından biri, etkisi hala Dünya’nın bir çok yerinde hissedilen etnik ve dinsel çatışmalar sonucunda içinden bir çok devletin çıktığı bir imparatorluk.

1. Roma İmparatorluğu

İstanbul’un işgali ile yok olmuş bir imparatorluk. Ne en büyük ne de en kalıcı imparatorluktur ama özellikle batı kültürüne mimarlıkta, dilde, edebiyatta ve bilimde yaptığı katkılar bu imparatorluğu listenin bir numarasına yükseltiyor. Roma İmparatorluğu olmadan bir medeniyet tasviri yapmaktan gerçekten çok güç

Yorumlar:

“Tarihteki En Büyük 10 İmparatorluk” için 66 cevap

 1. killa diyor ki:

  roma roma gladyatörleriyle entrikalarıyla savaşlarıyla muhteşem impratorluk

 2. Burak Şeker diyor ki:

  Osmanlı İmparatorluğu diğerlerinden çok daha farklıydı. İki cümle ile bırakılması büyük hakaret olmuş. Roma halkını glatyatörler sayesinde uyutmuş ve kendisine bağlı diğer ülkelerin gelişmesini engellemiştir. Moğollar ise dünyanın başına gelmiş en kötü şeylerdendir.. Bir çok kaynağı yok etmiş ve kendi tarihimizi kendi kitaplarımızdan araştırma şansımızı yok etmiştir. Fransızlar, İngilizler, İspanyollar dünyayının kalanını sömürge olarak görmüş… Osmanlı ise gittiği yerlerde medeniyetleri her açıdan kalkındırmıştır. Osmanlı toraklarından alınan bölgeler karışık durumda oysa en kötü zamanında bile bu durumlar yaşanmamıştı.
  Osman Oğulları yani biz az mı toprağa sahip olmuşuz yoksa yeni bitme bir medeniyetmiyiz. o kadar az bahsedilmesi ya bahseden kişinin cehaleti ya da terbiyesizliğidir.. Unutmayın listedeki ülkelerin aynı döneme denk gelenleri Osmanlının adından kaçacak delik arıyorlardı.. Romaya da sormak lazım seni tarihten kim sildi diye…..

 3. osmancan diyor ki:

  bence ora timur imparatorluğunu da ekleöelisiniz hem emeviler olmalı hem de abbasiler bence

 4. hızlı diyor ki:

  osmanlı 1de olmalıydı

 5. ALP diyor ki:

  kesinlikle cok sama ve yanlıs sıralama , buyuk iskender in makedonya imparatorlugu nerede ? timurlenkin türk mogol imparatorlugu yok , osmanlı cok komik bir sekilde 2. sırada , asparagas bu , yukarıdaki imparatorluklardan maya ve emeviler haricindeki tüm diğerleri osmanlı imparatorlugundan daha buyuktur , yanlıs sıralama yanlıs liste …assagıda arkadaslardan biriside osmanlı cok farklıydı yazmıs , nesi cok farklıymıs anlamadım , adamdaki tarih zihniyetine bak ” roma halkını gladyatörlerle uyutmus ” adamın tarihe yaklasımına bak ya , medeniyete öncülük etmiş sanata mimariye öncülük etmiş imparatorlugu özetleyişe bak …cehalet diyorum otesi degil .

 6. saklı diyor ki:

  arkadaslar romanın 1. cı olmasının nedeni bilime cok değer vermesı ve buluşlar yapmasıdır ama su acıdan bakarsak osmanlı hem cok guclu hemde cok buluslar yapmıstır ama bende tabikide osmanlının 1. sırada olmasıı cok isterdim cünkü o dünyaya hukmetmis bir imparatorluktu

 7. celalettin diyor ki:

  çağ açıp çağ kapatan bi İMPARATORLUK olarn Osmanlı İmparatorluğu 1 . olmalıydı

 8. zelif diyor ki:

  1.sıradakini tarihe gömdük 1.olamadık şike var

 9. ali kaya diyor ki:

  roma imparatorluğunun 1. olması normal zaten yazıda olduğu gibi güç konusunda değil, bilim, sanat, mimari açıdan en önemli imparatorluktu.En güçlü imparatorluk olarak derseniz o zaman Osmanlı 1.olabilirdi.Ama aslında Türk toplumunun bilim, sanat ve mimarisi de çok iyidir.Osmanlıda bunlara çok önem verilmemiştir.

 10. muhsin diyor ki:

  güzel bir çalışma olmuş teşekkürler..

 11. Tarihçi diyor ki:

  Burada tarihten zerre miktar anlamayan gerizekalılar görüyorum , neymiş efendim Osmanlı bilime sanata önem vermemiş roma vermiş daha büyükmüş hadi ordan bana romadan bi Mimar sinan getirin hadi ? Yada bir Ali Kuşçu hadi bekliyorum

 12. mesut diyor ki:

  roma imparatorlugunu anlatırken ıstanbulun işgali ile diye yazmışsınız bu yorumunuz ile sizi kınıyor ecdadımızın bu toprakları bize vatan olarak bırakmak için canlarını feda etmesi karşısında bu ilgisizliğinizi ayıplıyorum lütfen acilen düzeltilsin

 13. Cem Bey diyor ki:

  Osmanlı’yı bir numaraya koymak isteyen dindar zihinler, o salak akıllarınıza şunu sokmalısınız Osmanlı son 100 yılında emperyalist güçlere maymun olmuş bir imparatorluktur peki niye? O çok sevdiğiniz ve dizilerden öğrendiğiniz koca pipili, şehvet düşkünü Kanuni Sultan Sülümanınız ve ondan sonra gelen diğer kuş beyinli namaz kılmaktan ve 30-40 kadınla sex yapmaktan başka bir işe yaramayan çıkarcı padişahlardır. Osmanlı’yı öveceğinize Cumhuriyet’imize önem verin Cumhuriyet’i yüceleştirmeye çalışın. Ülkeyi üç beş kuruşa İngiliz sahiplerine satacak rus hayranı padişahlarınıza değil sizin gibi dindar nesilleri sizin gibi kuş beyinli muhafazakarları da kurtaran MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’e şükredin.

 14. Cem Bey diyor ki:

  Sevgili Osmanlı hayranları, Roma’ya laf söylüyorsunuz yok biz tarihten sildik yok biz daha gelişmiştik diye sizce gerçekten Osmanlı Roma’dan daha mı gelişmiş bir Devletti? Osmanlı’nın 1700 lerde yaptığı su dağıtımını Roma Osmanlı’dan 2000 yıl önce yapıyordu. Peki Osmanlı İmparatorluğu padişahları, Avrupalı Devletler gelişirken ne yapıyordu? 5 vakit namaz kılıyordu ve ailesinden kopardığı güzel Rus hatunlarıda alıp geberene kadar 50 çocuk yapıyordu. Oysa ki eğer 5 vakit namaz kılıyorsan 7 vakit düşünmelisin 8 vakit şiir yazmalısın 9 vakit ilimle ilgilenmelisin 10 vakit astronomiyle ilgilenmelisin 11 vakit hayal kurmalısın.
  Aziz Nesin’in de dediği gibi %60 ı aptal olan bir ülkede yaşıyoruz. Övmesi ve yaşatması gereken Ulu önderi Atatürk’ü varken bizim toplumun övdüğü ve özlediği bir saltanat varsa eğer bırakın Yunanlı olayım bırakın kafir olayım bırakın komünist olayım.

 15. zelif diyor ki:

  kara cahil ne zaman akıllanacaksın bilmemki

 16. Cem Bey diyor ki:

  Roma İmparatorluğun’da bir sürü zafer takı inşa edilmiş biliyor musunuz? Peki bu taklar niye inşa edilmiş? Bir anlamı yok mudur bu takların? Niye bu kadar çokmuş bu zafer takları? Roma İmparatorları az mı geçmiş bu zafer taklarının altından?

 17. hasan diyor ki:

  osmanlı zırtapozluğu

 18. balsekeri diyor ki:

  BU LİSTEYİ HAZIRLAYAN KİŞİ NEDEN LİSTE BAŞINA OSMANLI İMPARTORLUĞU DİYE YAZMAMIŞ Kİ ROMA İMPARATORLUGUNDAN DAHA ÇOK ETKİSİ OLMUŞTUR DÜNYAYA.. VE AYRICA OSMANLI İMPARATORLUĞU ROMA İMPARATARLUĞUNU DA YIKTIGINA GÖRE LİSTENİN 1. Sİ OSMANLI İMPARATORLUĞU.. O KAADAR :)

 19. buğra diyor ki:

  iskender imparatorluğu nerde tamam çok fazla uzun sürmemiş ama büyük devletşeri devirmiş

 20. Gizli Kullanıcı diyor ki:

  Cem Bey Osmanlı Devleti gelişmiş bir devlet değildi evet günümüzde olduğunu gibi.Geçmişte neysek şimdide öyleyiz.Bu sizde zaten görüyorsunuz.Padişahlar 5 vakit namaz kılıyordu demişsiniz bunu tam olarak onaylamıyorum ve seks düşkünü olduklarına katılıyorum evet.Biz türklerin kafası belden aşağı çalıştığı için bir şeyler icat edemeyip gelişemiyoruz maalesef.Zaten azgınlığımız da birnevi Osmanlı’dan gelmekte.Osmanlının toprak karşılığında hatun aldığı iddiaları da bunlardan biri olabilir.Yani Osmanlı Devletinin ikinci sırada olması doğru hatta daha geride bile olabilirdi.Bu konuda haklısınız evet ama Atatürk ülkeyi Osmanlı’dan aldığı yardımlar sayesinde kurtarmıştır.Bunu sizde biliyorsunuz.Ayrıca Atatürk’ünde ülkeyi geliştirmek adına yaptığı çok fazla bir şey yoktur.Kılık kıyafet,alfabe vb. şeyler hariç.Ayrıca hatırlatmak isterim ki Osmanlı Devleti seks bağımlısı olup şuandaki nesile nasıl azgınlığı getirdiyse Atatürk’te içki ve sigara bağımlığı ile günümüzde sigara içme yaşını 14’e indirmiş bulunmaktadır bunu inkar edemessiniz.Atatürk’ün tek yaptığı şey ülkeyi kurtarmak ve az öncede dediğim gibi bir kaç yenilik getirmesinden ibarettir.Ülkeyi geliştirseydi biz şuanda avrupa birliğinde olabilirdik ama ne yazık ki en başta olduğu gibi aradan asırlara geçmesine rağmen aynıyız halen gelişmemiş herkes tarafından ezilen,başına terör örgütü musallat edilen 35 senedir yenemediğimiz ve bütün ülkeler tarafından yok edilmek istenmemiz ayrıca yakında anlaşmamız bitecek ve petrol çıkarma iznimiz açıldığında çok kötü şeyler olacak geleceği bilemeyiz evet ama bu büyük bir tahminden ibaret ve olma şansı neredeyse %90’nın üstündedir.Ve Atatürk o barış anlaşmasını imzalamıştır.İmzalaması bize hem yararlı hemde zararlı olmuştur.Yararı bu zamana kadar diğer ülkelerin bize saldırmamasıdır ancak başımıza terör örgütünü musallat etmişlerdir.Zararı ise 90 yıldan beri ülkemizde petrol olduğu halde çıkaramamızdır.Dünyadaki petrol kaynakları her geçen gün bitiyor ve sadece Türkiye kalmaya başlıyor bu da demektir ki anlaşma bitince bizi hoş şeyler karşılamayacaktır.Şimdi düşünün sizce kim haklı kim haksız.Şahsım adına ben tarafsızım.Ne Ulu Önder Atatürk’ü suçluyorum ne de Osmanlı Devletini.Ama duruma bakarsak iki tarafta asla masum olmadığı gibi suçluda değildir.Burada iki tarafta berabere durumdadır.Umarım anlatabilmişimdir.Saygılarımla…

 21. göktuğ diyor ki:

  sen roma demişsin ama osmanlı devleti gibi devlet ne geldi ne geçti dahada olmayacak

 22. Mirhat diyor ki:

  Saçma İskender İmparatorluğu da koymalıydınız. Çünkü Büyük İskender En güçlü devlet olan Persleri yıktı. Büyük iskender en geniş alanına sahipti. Eğer Büyük iskender ölmeseydi çok geniş alanı olurdu. Fakat İskender imparatorluğu kimse tarafından yıkılmamış sadece Büyük iskender öldüğünde 3 devlete ayrılmış.
  EN GÜÇLÜ İMPARATOR İSKENDER’DİR

 23. kemal diyor ki:

  cem bey..ne çok biliyosun sen öyle.tarihinle gurur duyucana kötülüyorsun..yoksa senin dedelerin başka topraklardanmı:!

 24. deha diyor ki:

  OSMANLI
  1. OLMALIYDI
  HEEEEEEEEEEEEEEYT

 25. selenator diyor ki:

  bende1000 yıllık imparatorluk kursam bende 1. sırada olurum cem beyin osmanlıyı kötülemesini hiç hoş bulmadım gitsin bi aynaya baksın çok düşünüp az konuşsun

 26. erdal diyor ki:

  arkadaşlar OSMANLI DEVLETİ ROMA İMPOROTORLUĞUNUYOK EDEREK YANİ SİZİN BURADA 1. DEDİĞİNİZ ROMAYI 1254.YIL YAŞAYAN ENUZUN İMPOROTORLUĞU YOK EDİP KOSKACA ÇİNE 156258KM UZUNLUĞNDA ÇİN SEDDİ ÖRDÜREN BU DEVLET BU İMPOROTORLUK NASIL OMAZDA 1, OMAZ ROMAYI YOK EDİP YAKLAŞŞIK 18 ASIR YAŞAMAŞTIIR

 27. HAKAN diyor ki:

  OSMANLIYA LAF SÖYLEYEN KENDİ ATASINA DEDESİNE LAF SÖYLEMİŞ TİR

 28. tarık diyor ki:

  osmanlı 2. roma 1. ama romayı yokeden gine osmanlı nasıl oluyu aq

 29. ........ diyor ki:

  cem bey sen nasıl bi türksün be

 30. ........ diyor ki:

  senin o koca bilmemneli .. düşkünü falan dediğin adamın kaç yılı savaşta geçmiş çok film izliyon çok

 31. ATİLLA diyor ki:

  Bunu araştırmadan yazan ”Kamil” Bizans uşağı gladyatör filimlerindenmi etkilendin de roma yazdın korkmasan açta bak (OSMANLI İMPAROTORLUĞUNA) en büyük kim yazıklar olsun….

 32. Timuçin diyor ki:

  Arkadaslar bence biraz garip bi calısma olmus ama gene de hazırlayanın ellerine sağlık , Osmanlı büyük bi devletti evet roma yı yıktı diyosunuz ama roma o dönemde istanbulun avrupa yakasına sıkısmıs ilçe denebilecek kadar bi boyuttayken Osmanlı yıkabilmistir onda da 400 parca donanma gemileri karadan yürütme şahi topunu hazırlama gibi bir sürü zahmete girmiştir yani o sınırları akdenizi kapsayan asyadan ispanyaya kadar ulasan afrikadan fasa kadar ulasan roma yı degil o kücük istanbulun semtine sıkısmıs bi romayı Osmanlı yıkmıstır yanlıs anlamayın Osmanlı hayranıyım ama düsüncelerim böyle

 33. karasemih diyor ki:

  en büyüğü osmanlı tabikide!!!!

 34. Ferid diyor ki:

  Orada Azerbaycanda olmaliydi bence Nadir Sah Efsarin devrinde Azerbaycan
  Qerbde Ferat ve Decle caylarindan Hindistan daxil olmakla simlada Derbend
  cenubda Iran korfezi ve Hind okenini zept ediyordu malesef bizi Osmanli ipirator-luyula yapilan savaslar zeifletdi :( Amma TURKLER bizim kardesimiz :)

 35. YUNUS EMRE diyor ki:

  osmanlı’yı 1’e koymanız lazımdı.roma imp. osmanlı imparatorluğu kadar geniş ve asla sahip olamamıştır.

 36. HemFikir diyor ki:

  Arkadaşlar öncelikle bazı doğruları ve yanlışları herkes biliyor ama işine geleni söylüyor. Bu listede birinci roma imp.luğu olabilir çünkü o döneme göre o kadar şaşalı doğusu ve batısı olarak bölünen, o günün dünyasına göre yerleşim olarak tamda dünyayı konumu ile ikiye bölen bir imp. olarak düşünebilirsiniz roma’yı, ayrıca uzun süre devam eden yönünden bakıldığında.
  Gelelim Osmanlı İmparatorluğuna o yerden yere vurduğunuz padişahlar öncelikle senin ve benim atalarımız, o filmlerde ve dizilerde izlediğin kişilerle ve yaşamlarla alakası olmayanlardır, ilim ve bilime önem veren, mimari alanında bıraktığı yapıtların halen dimdik ayakta durduğu, geçmişi sorgulayacağımız kitaplara ve kütüphanelere onlarla ulaşabiliyoruz. Ayrıca H.z. Muhammed (s.a.v) peygamber efendimizin müjdelediği padişah olarak Fatih Sultan Mehmet’tir, Her devlet ve imparatorlukta olduğu gibi bozulma ve yanlışlar olmuştur. Bu da insanı zayıflıklardan meydana gelmiştir.
  Sonuç olarak; Türk milletini 1071’de Alp Arslan ve 19 Mayıs 1919 de Mustafa Kemal Atatürk’e kadar yorumlarsanız seviriz. Çünkü eğrisiyle doğrusuyla bu vatan bu millet bu toprak hepimizin…

 37. sinan diyor ki:

  büyük iskender niye yok acaba diye sorarlar

 38. elvin(azerbaijan) diyor ki:

  Bence de OSMANLI impratorluğu 1. olmaliydi.Çunku 1299-dan 1923-e kadar olmus ve guclu bir imperatorluk olmusdur.Bence siralama boyle-1.OSMANLI 2.MOĞOL IMPERATORLUĞU 3.ROMA.

 39. yunus emre diyor ki:

  kanuni sultan süleymandan sonra oldu bunların hepsi.o filmde gördüğün herşeye inanıyan mu sen.cem beymisindir nesindir bilmem ama kanuni’ye kadar bütün padişahlar dinine düşkündü.buna 3.murad ve son padişahlarda dahil.osmanlının tek amacı dünyaya islamiyeti yaymaktı.bunuda aklına sok.tanıdığın tarihte osmanlıdan daha güçlü devlet oldumu?ne sovyetler birliği ne amerika ne büyük britinya ne roma ne fransa ha?????

 40. halim diyor ki:

  TARIHIN EN BUYUK IMPARATORLUKLARINDAN BIR TANESI ROMA IMPARATORLUGUDUR .IMPARATORLUK ASLINDA SOMURGE ILE ES ANLAMLIDIR .BUGUN ISE GUNUMUZE KADAR GELMIS GECMIS EN BUYUK IMPARATORLUK INGILIZ IMPARATORLUGUDUR. BUGUN ABD .AVUSTRALYA .GUNEY AFRIKA . GIBI BIR COK BUYUK GENIS TOPRAKLARA SAHIPTIRLER .

 41. gercek diyor ki:

  gercek su:biz turkler medeniyetsiziz

 42. enes gül diyor ki:

  hani şu yeri göğü inleten hunlar hani göktürkler

 43. Cafer Arkin diyor ki:

  Evet;elbette ki dunya tarihinin gelmis gecmis en buyuk en kudretli ve hasmetli imparatorlugu;dunya tarihcilerinin yuzde 99unun da hem fikir oldugu gibi;Roma Imparatorlugu’dur.

  Roma Imparatorlugu sadece bir askeri siyasi ekonomik guc degil,bilimde sanatta felsefe kultur ve edebiyatta da son derece ileri bir dev ve efsane idi,cagina gore akil almaz bir medeniyetti,bunun yaninda aslanlara da insanlari atardi; o kadar kusur birader,kadi kizinda da bulunur :)

 44. Bünyamin diyor ki:

  saçman sapuk biz batı kültürü değiliz değiştirin şunu heklerim bak bu siteyi laaan dedeinzi bilmionuz dağdaki kireni bilmionuz —ünüze gireni bilmionuz adamı deli etmeyin

 45. erdoğan diyor ki:

  bu ne saçma bir liste söyleyinsenize ya. hani makedonya imparatorluğu. 1.sırada makedonya imparatorluğu 2. sırada moğol imparatorluğu olmalıydı.

 46. fikir diyor ki:

  moğol imparatorluğu en güçlü imparatorluk o yıkılmadı hiçbir devlet tarafından sadece kendimizi bölüyoruz

 47. Absürdmen diyor ki:

  Neyi ölçüt aldığı tam anlaşılmayan bir liste yapılmaya çalışılsada illaki eksikler var insanlara bir fikir vermesi açısından güzel bir liste impratorluk demişken tarihteki ilk imparatorluk olan “Akadlar” listeye alınmasada ilk çağdaki en büyük imparatorluk olan Büyük inkenderin kurduğu “Büyük Makedonya Krallığının” olmaması listenin en büyük eksikliği.

 48. Gizli Kullanıcı diyor ki:

  Zamanında bize düşman olan ülkeler, bugün olmuş hala kin duymaları gerekirken överek bahsettiği Osmanlı İmparatorluğu’ na kendi nesilinden(!) yağan hakaretler… Utanç bir o kadar da trajikomik.. Elbette Osmanlı İmparatorluğu 1. sırada, yazılsın yazılmasın.

 49. S.eyyubi diyor ki:

  Herkes haddini bilsin. Osmanliyi buyutmeyin kucultmeyinde. Ama gelmis gecmis en buyuk imparatorluk Sezarlarin imparatorlugudur. Bu boyledir. 2. Sirada Selehaddin Eyyubi Imparatorlugudur. Gelelim edebiyata gelisime mimarisine. Şu an Kolesium, dan tutun antik yunana, efese tarihin en görkemli mimarileri onlarda. Ve gelelim en büyük medeniyete, Mısır medeniyeti piramitleri hala tartışıyoruz acabalarla dolu. O tanrılarının heykelleri mesela? Glmişsiniz Osmanlı roma diyorsunuz kardeşim biraz medeni ve ciddi olun. Tarih yalanlarla dolu katliamlarla dolu imparatorlukları savunmayın. Hala insanlar oluyor. Gelmiş geçmişini şey ettigimin ımparatorlukları savunmayın. İnsanların kanlarıyla sulanmış hiç bir medeniyet ve imparatorluk sevilmemeli.

 50. S.eyyubi diyor ki:

  Bu arada Mimar sinan camii yapmış. Başka? Oğlum mimar Sinan, bir picasso kadar tanınmıyor? Halbuki çizdikleri bir boka benzese. Neyse tarihi yapılara bak kardeş 3000-4000 yıl önce yapılmışlara bak birde 700 yıl önce yapılanlara. Şu kendini beğenmişlikten vazgeçin azıcık birey olun.

 51. Emrah diyor ki:

  Sömürgecilik ne ara imparatorluk oldu insanlara olmadık asparagas şeyleri imparatorluk diye satmayın?

 52. asdxfghj diyor ki:

  en iyi osmanlı

 53. Fiko diyor ki:

  Cem bey denen sallamaya hitaben. Senin gibi o. Ç yüzünden ülke bugüne kadar gelişmedi. Kadar yazmışsın sen ne yaptın ülken için şık kafası? Osmanlıya bakmışsın küfürü Osmanlı karı düşkünü padişahlar değil bilakis ilme önem veren tek imparatorluktur. Günümüzdede bu ülkenin Atatürke sahip çıkmadığını belirtmişssin benim için ha Atatürk olmuş ha topal Osman olmuş bu ülkenin kurtarıcısı. Biz geçmişinden ders alan bir milletiz topal ormanda bizim Osmanlıca bizim selcukluda bizim geçmişimiz. Bellliki sizin geçmişimiz roma . Osmanlı da teknoloji alanında çok sayıda bilim adamları mevcuttu tıpkı 2015 türkiyesinde olduğu gibi. Ve bu adamları sizin gibi yavşak kar yüzünden degerlendirerememe mevsizu var tabi.. Osmanlı 20000 yıl geçsede bu millet o zamanda bu sevgi yorumlarıyla sizlerin beynini sikecek… Birşey yazarken bir dahakine ispatı kayıtlı yazki küfür yeme..

 54. Gidin biraz Moğol tarihi okuyun da Moğolların 1. olduğunu anlayın

 55. Moğollar1. Çünkü 34.000.000 kilometre toprağı var.Sayıları karınca sürüsü gibi.Savaşçıları 13.yüzyılın en iyi savaşçıları.1206 yılında tüm moğol kabilelerini birleştiren Cengizhan’dır.imparatorluğu sıfırdan kurmuştur.Anadolu selçuklu devleti,Harzemşahlar,Kuzey çin gibi devletleri yenmişlerdir.

 56. Al-i Osmanlı diyor ki:

  roman tohumu mahluklar var burda.

 57. osmanlıtorunu diyor ki:

  Eksik ve yanlış liste. Yorumları okudum da fazla dizi izlemekten beyni bulananlar var. Osmanlı Devleti bilim, sanat ve mimariye önem vermiş, yetenekli padişahlara sahip, adını tarihin puslu sayfalarına altın harflerle nakşetmiş bir imparatorluktur. Azıcık tarih hakkında fikriniz olsaydı Osmanlı’nın ince düşüncesi karşısına imparatorluk biçemezdiniz. Bir de Osmanlı torunları olacağız. Önceden söylediğim gibi eksik ve yanlış liste sıralama 1-Osmanlı İmparatorluğu
  2-Moğol İmparatorluğu
  3-Roma olmalıydı.

 58. Tarih Dede diyor ki:

  İlim ilim ilmektir ilim kendin bilmektir.
  Sen kendin bilmezsen bu nice okumaktır.
  Kimse ceddine küfür etmez ama ceddini düşmanlarından tanıyan herzaman kendinden ve ulusundan nefret eder.

 59. arap diyor ki:

  Bazı insanlar o kadar zavallı ki övünecek bir şeyleri yok ve bu yüzden eski imparatorlukları saydıkları Osmanlıyla övünüyorlar neden ? Çünkü sözde ataları olduklarını iddia ediyorlar şuanda İstanbulda yaşayan insanlar ne kadar Türk belli değil yıllarca asimile olmuş dedelerini Türk sanıyor bununla gurur duyuyorlar sanki büyük bir soydan gelmek onu vericekmiş veya değerini attırıcakmış gibi Romanyalılar şimdi biz en büyük medeniyetin torunuyuz. Dedelerimizi yeri göğü inletti diye sevinip durmuyorlardır çünkü arada seviye farkı var Türkler daha bunu anlayamadı şimdi o kendilerinden aşağı gördükleri arap devletlerinden çoğu bile bunu aştı geçti mesela Lübnan,Kuveyt,Suriye…

 60. berat diyor ki:

  moğol bir olmalı tarihin en kara lideri cengizhan kadar güçlü ve zeki imparatorluğu atamız osmanlı devleti kadar iyi bir lider yoktur

 61. admın diyor ki:

  osmanlıyı kucuk dusuren kısıler osmanlı tarıhını bılmıyor.ag dıosunuz ataturk turklerı kurtardı.. Tamam ama dier padısahları kotulemenızın sebebı nedır bızde bılıoruz kanunıden sonra gelen padısahların hepsı kotuydu.seks duskunu ney ag bılmıosunuz sız kanunı esasını ag atmacaları seks yapan kafa kesılıor ıster padısah ıster normal ınsan.konuya donelım.ag mehmet celebı ne gune duruyor.fetret donemını bılmıomusunuz ordan osmanlı devletını yıkılmaktan kım kurtardı ag çocukları mehmeh çelebı sıktırın gıdın smdı tarıh oğrenın adamın kafasını bozmayın.o çok övduğunuz roma ımparatorlugu 1. Turkler onu ne kadar surede yıktı ag haclı seferlerı olmasaydı 50 yıl zor olucaktı.ag bır ımparatorlugu 50 yılda yıkmak ne demek bılıomusun hem de sadece tek bır devletı. 2. Ataturk de ataturk ag sankı tek basına hepsını kendı kurtardı askerlerı ıman gucu neydı + ataturk kaybettıgımız toprakları gerı kazandırdımı ama mehmet celebı kurtardı ve turkler yıkılsaydı tekrar kurulurdu roma nın aynı ırkları kaç kere yıkıldıda tekrar kuruldu 10 oldu sanırım sktrn sımdı asabımı bozmayın

 62. admın diyor ki:

  osmanlı devletının yıkılmasının nedenı o serefsız somurgesı fransa ve ıngılteredır.o kanka dedıgımız fransa serefsız alçaklar en cok yardıma ıhtıyacı varken saldırdılar. O fakır ıtalya yıda sımarmıslar kalkıkları saldır saldır dior

 63. Han diyor ki:

  Şimdi sen buraya 1.sıraya romayı koymuşsun. Bazı bilmeyen cahiller veya çocuklar bunu ciddende böyle bilecek. Nesili kötü etkilemişsin. İnsanları zorla aslanlara dövüştüren ve köleliğin en çok olduğu ülke 1. Olamaz. Ki batısını Hunlar, Doğusunuda Osmanlılar yıkmıştır. Ayrıca listede Hun İmparatorluğu yok. Çin seddini geçtimde kavimler göçü gibi bir şeyi atlayamazsın çünkü Avrupa Hunları şuanki Avrupanın etnik yapısını v.s belirlemiştir.

 64. Hakiki Gerçekler diyor ki:

  Padişahlara sex düşkünü deyip,kıçından sallayanlara cevap:
  Siz çok fazla muhteşem yüzyıl izlemişsiniz.Gidin tarihi doğru dürüst okuyun.Kafası belden aşağı çalışan bir film şirketi işte amacına ulaşmış.Sizin o sex düşkünü dediğiniz tek bir padişah var oda 3.murad.Onun dışında bana bir padişah söyleyin.Anca film izlersiniz siz.Bu yalanı söylediğinize göre çok seviyorsunuz o sahneleri belliki.Bu arada günümüz teknolojisinin atası da osmanlı,onuda söyliyeyim.Avrupalılara tuvaleti kim öğretti? Yada kibarlığı,ihtişamı,teknoloji ve zekayı.Siz ancak izlediğiniz filmlerle ilgili yorum yaparsınız.Osmanlı çökerken bile Sizin 3. sıraya koyduğunuz ve o güneşi batmayan imparatorluk dediğiniz britanyayla aynı güce sahipti.Osmanlının parası yokmuş falan.Hepsi osmanlının iç isyanındandır.Sizin zihniyetinizde lan isyankarlar.Osmanlı çökerken en çok korkulan devletti.2 Abdulhamid dönemi bunlar korkudan altına sıçmasaydı,Pusu kurup tahttan indirme ve pis oyunlara bulaşmazlardı.Bide kızıl sultan diyorlardı.Sırf onu küçük düşürme çabaları.Osmanlı tam anlamıyla 1699 daki Karlofça antlaşması olana kadar dünyayı yönetiyordu.Ulan ülkeler osmanlıya sormadan hamle yapamıyordu.Özellikle Kanuni devri.O muhteşem yüzyılda osmanlının en büyük padişahlarından biri olan kanuniyi küçük düşürmek için gavurların hazırladığı bir film.Gerçekte o padişah 300’e aşkın savaş yapmış.10 küsür sefere katılmış,Hayatının nerdeyse yamamını savaşlarda geçirmiştir.Hani o muhteşem yüzyılda hep haremde ya.Gerçekte haremde sadece 9 ay kalmıştır.Gavurun oyununa gelmeyin.Osmanlının dünyaya diz çöktürdüğünü en iyi onlar biliyorlar.Boşuna değil bu çabalar.Gözünüzü açın!

 65. Hakiki Gerçekler diyor ki:

  Dediğim gibi.1. sıraya koyduğunuz roma,korkağın teki ezik bir devlet.Avrupa hun devletinin lideri atilla az sikmedi onları.Sonlarını gine türkler getirdi.İlk hamlede ikiye ayrıldılar,2. hamlede ise,puff,yok oldular.Osmanlı dünyaya diz çöktürmüş,ve tarihin en zengin imparatorluğudur.Tarihte veya günümüzde osmanlı kadar güçlü bir devlet bu dünyaya gelmemiştir.

 66. a.s diyor ki:

  elki romadan ali kuşçu veya mimar sinan veremem ama Batlamyusu, Pilniusu ve Menelausu gösterebilirim. ğer kim olduklarını bilmiyorsanız zaten gelip de benimle tarih tartışmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir