Sizi Sağır Edebilecek 12 Hayvan Sesi

19/01/2010

Doğada çok çeşitli hayvanlar bulunmaktadır. Bu hayvanlardan bazıları çıkardıkları seslerle insan kulağını rahatsız edebilir. İşte sizi sağır edebilecek hayvan listesi.

12. Gri Kurt

12

Geceleri çok yüksek sesli uluyan kurtların sesleri 16 km öteden duyulabiliyor.

11. Kuzey Amerika Kurbağası

11

En gürültücü amfibik olan bu kurbağaların çiftleşme çağrıları 800 metre öteden duyulabiliyor.

10. Avustralya Kese Cırcır Böceği

10

Dünya’nın en yüksek sesli olan bu cırcır böceği dişisine çiftleşme çağrısı bulunduğunda ses 120 desibele ulaşır ve 2,5 km öteden duyulabilir.

9. Kuzey Ayı Balığı

9

Genellikle dişileri etkilemek ve diğer erkekleri kovalamak için yüksek sesler çıkaran bu ayı balıklarının sesleri kilometrelerce öteden duyulur.

8. Baykuş Papağanı

8

En yüksek sesli kuşlar arasında bulunan baykuş papağanının çiftleşme çağrısı 7 km öteden duyulabilir.

7. Bulldog Yarasası

7

Geceleri evlerinin yolunu bulmak için çok yüksek ses çıkarabilirler. Çıkardıkları 137 desibellik ses bir rock konserinden 100 kat daha yüksektir.

6. Aslan

6

Bölgedeki hakimiyetini göstermek isteyen aslanların kükremeleri 8 km öteden duyulabilir.

5. Sırtlan

5

Yırtıcı bir hayvan tarafından saldırıya uğrar ya da tehdit edildiklerinde çıkardıkları kıkırdama şeklindeki sesler 13 km öteden duyulabilir.

4. Fil

4

Birbirleriyle iletişim kurmak için çıkardıkları trampet benzeri ses 8 km öteden duyulabilir. Şu ana kadar ölçülmüş en yüksek sesin mesafesi 32 km’dir.

3. Uluyan Maymun

3

En yüksek sesli kara canlısı olan bu maymunların erkeği yüksek sesle kükrerken dişiler ise çok tiz bir ses çıkararak bağırır. Sesleri, yoğun olan yağmur ormanlarında bile 16 km öteden duyulabilir.

2. Mavi Balina

2

Birbirleriyle haberleşmek için çok yüksek sesli bir çağrı kullanırlar. 188 desibele ulaşan bu sesler el bombası patlamasından ve bir jet motorundan daha güçlüdür ve 800 km öteden dahi duyulabilir. Şu ana kadar en güçlü ses sahibi olduğu sanılan bu balinaları geride bırakan canlıya inanamayabilirsiniz ama son araştırmalar bunu gösteriyor.

1. Kaplan Tabanca Karidesi

1

Bu karides hem karanın hem de denizin en yüksek sese sahip olan canlısı. 200 desibele ulaşan sesleri bir heyelandan daha fazla gürültü yaratıyor. Şansımız var ki bu yaratık su altında yaşıyor. Çünkü biz insanların katlanabileceği en yüksek ses miktarı 120-130 desibel. Bu limitin üstündeki sesler ise kulaklarda aşırı acıya ve sağırlığa yol açabilir.

Yorumlar:

“Sizi Sağır Edebilecek 12 Hayvan Sesi” için bir cevap

  1. Emrah diyor ki:

    inanılmaz birşey herşey bir yana karides bir yana inanılmaz onu görmek isterdim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir