Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Japon Filmi

04/07/2011

Japon sineması son 100 yıl içerisinde o kadar güzel işlere imza attı ki zaten bir çok Amerikan filmi de Japon versiyonlarının çevirisi haline gelmiş durumda. Listemizde Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Japon Filmi hakkında kısa bilgilere ulaşabilirsiniz.

10. Nobody Knows

IMDB: 8.0/10

2004 yapımı bir Japon filmi olan “Nobody Knows”, 1988 yılı Tokyosunda yaşanmış gerçek bir hikayeyi anlatıyor. Kalabalık bir şehirde babaları farklı 4 çocuğun yaşam hikayesinin anlatıldığı filmin yönetmenlik koltuğunda Hirokazu Koreeda  oturuyor. Hikaye şu şekilde: Anneleri tarafından terk edilen bu 4 çocuğun bakımını 13 yaşındaki en büyük kardeş üstleniyorve filmde bu kardeşlerin yaşadıkları zorluklar anlatılıyor. Bu dokunaklı filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

9. Tokyo Olympiad – Tokyo Olimpiyatı

IMDB: 8.1/10

1964 Tokyo Olimpiyatlarını anlatan dokümanter tadındaki  filmin yönetmenliğini Kon Ichikawa yapıyor.  Filmde oyunlara katılan atletlerin konsantrasyonları, üzerlerindeki korkunç baskı ve yenilgilerde uğradıkları hayal kırıklıkları anlatılıyor. Film ayrıca Olimpiyat filmleri kategorisinde de hatırı sayılır bir yere sahip.

8. Godzilla

IMDB: 7.3/10

Hayali bir Japon karakteri olan Godzilla ilk kez 1954 yapımı “Godzilla” filminde yer almış, daha sonradan dünyaca tanınan bir film karakteri olmuştur. Yönetmenliğini Ishiro Honda’nın yaptığı film, o dönemde okadar çok beğenilmişti ki, devam filmi hemen 1 sene sonra vizyonda yerini almıştı.

7. Hana-bi (Fireworks) – Hava-i Fişekler

IMDB: 7.9/10

Takeshi Kitano’nun, hem yönetip hem de başrolünü üstlendiği Hana-bi’de şiddetin inanılmaz bir estetikle gözler önüne sergilenişini izliyoruz. Filmde, öykünün geri dönüşlerle ve kimi zaman da ileri gidişlerle anlatılması, kurgunun ne kadar başarılı yapıldığını bir kez daha kanıtlar nitelikte. Hikaye bir polis emeklisi olan Nishi’nin hayatını anlatıyor. Film, Venedik’te Altın Aslan ödülüne layık görülmüştü.

6. Audition

IMDB: 7.3/10

Yönetmenlik koltuğunda Takashi Miike’ı gördüğümüz bu film, uzun yıllar önce karısını kaybeden bir adamın hikayesi. Karısını kaybettikten sonra hayatına hiçbir kadın sokmayan Aoyama’nın Tv yapımcısı arkadaşı, onun ideal eşini bulmak için ilginç bir plan yapıyor ve karşılaştıkları kadın ise başka şeyler planlıyordur.

5. Battle Royale- Ölüm Oyunu

IMDB: 7.9/10

Yakın geleceğin Japon hükümeti, gençlerin neden olduğu kargaşaya engel olamamakta, bu nedenle de “Battle Royale” adındaki kanunları kabul etmek zorunda kalmaktadır. Bu kanunlara göre her sene farklı bir lise sınıfı bir adaya kaçırılıp orada bir oyun kurgusunun içine atılır. Oyunun kuralı bellidir: 42 kişiden sadece 1 kişi hayatta kalabilecektir.

4. Ring – Halka

IMDB: 7.4/10

1998 Japon yapımı “Halka” filminin 2002 yılında Amerikan versiyonu da çevrilmişti. Eğer bu filmi siz de herkes gibi sadece Amerikan versiyonunu izlediyseniz, onu bir kenara bırakın ve bir de Japon versiyonunu izleyin deriz. Filmin yönetmenlik koltuğunda Hideo Nakata oturuyor.

3. Akira

IMDB: 7.9/10

2019 yılında yıkılan Tokyo yerine yapılan Neo Tokyo’da kaos sürmekte , hükümet yeraltı örgütlerine karşı mücadele vermektedir. Bu bilimkurgu animeyi izlemediyseniz mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

2. Seven Samurai – 7 Samuray

IMDB: 8.8/10

1954 yapımı epik bir Japon filmi olan Seven Samurai’nin yönetmenliğini Akira Kurosawa yapmıştır. Üç saati aşan bu uzun soluklu siyah beyaz dönem filmi dünya sinemasının en önemli filmlerinden biri olarak kabul edilmekte, aynı zamanda yönetmen Akira Kurosawa’nın da uzun yönetmenlik kariyerinin zirvesini oluşturmaktadır.

1. Tokyo Story- Tokyo Hikayesi

IMDB:8.3/10

Modernleşmenin , insan ilişkilerini nasıl zayıflattığını anlatan film, emekli bir karı-kocanın çocuklarını görmek için şehire gitmeleri ile başlar. Çocuklar yoğun iş hayatlarından dolayı aileleriyle ilgilenmemekte, kendilerine gelmek için dramatik bir olayın gerçekleşmesi gerekmektedir. 1953 yapımı bu Japon filmi dokunaklı hikayesiyle listemizin 1. sırasında.

Yorumlar:

“Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Japon Filmi” için 4 cevap

 1. Listeci diyor ki:

  Uzak Doğu Sineması çok başarılı

 2. yoyo diyor ki:

  Liste güzel, bunlara cevapsız arama üçlemesi ile ağustosta rapsodi’yi de ekleyelim:))

 3. muyo diyor ki:

  diğer japon filmleride listede olsun diye kurosawa nın bazı filmleri esgeçilmiş. ran ,rashomon ve yojimbo da bu listeye rahatlıkla eklenebilirdi.

 4. ilyas diyor ki:

  Ünlu bir yönetmen şoyle demiş: ” Kumların Kadını ( Woman in the Dunes ) filmini izlemediyseniz Japon sinemasi hakkında konuşmayin. Bence de haklı adam.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir