Mısır’ın En Lezzetli 10 Yemeği

02/01/2012

6fa4e022-c6f1-4ddb-be5a-d0e0b2b2122c

Mısır sadece kültürü, tarihi ve mitolojisiyle ünlü değildir. Ayrıca muhteşem bir mutfağa sahiptir. Asırlar boyunca birçok kültür bu topraklardan geçmiş ve burada lezzetlerinden izler bırakmıştır. İşte size en leziz 10 mısır yemeği…

10. Kushari

İçinde hamur, domates sosu, mercimek, nohut, soğan, pirinç ve sarımsak bulunan bu yemek karbonhidratça zengin ve 100 yılı aşkın bir tarihe sahip yöresel bir lezzettir. Yemeğin orijini İngiltere’ye dayanmaktadır ve 19. yüzyılda İngiliz ordusu tarafından bu topraklara getirilmiştir. Hamur İtalya’dan, domates sosu Latin Amerika’dan ve pirinç de Asya’dan bu topraklara gelip tek bir tabakta buluşmuştur.

9. Ful Medames

Fasülye, yağ, sarımsak ve limon suyundan oluşan bu lezzet Mısır’da oldukça yaygındır. Medames kelime anlamı itibariyle “gömülü” anlmına gelmektedir. Yemeğin pişirildiği kap, kum içine ya da kömür içine gömülerek pişirilmektedir. Ful Medames haşlanmış yumurta, tahin, tereyağı, domates sosu ve pastırma ile de servis edilebilir.

8. Fatta

Pirinç, kızarmış ekmek, et suyu, sirke ve sarımsak ile hazırlanan bu yemek genelde özel günlerde pişirilmektedir. Hristiyan veya islami bayramlarda, bir kadın ilk çocuğunu doğurduğunda bu yemek pişirilir.

7. Mulukhiya

Mulukhiya hint keneviri yapraklarından, sarımsaktan, kişnişten, pirinçten ve kuzeydoğu Afrika’da yetişen corchorus bitkisinden yapılmaktadır. İsteğe göre tavuk, tavşan, dana veya balık eti de eklenebilir.

6. Feseekh

Sadece Sham-El-Nessim festivali sırasında pişirilen bu yemek; fermante edilmiş, tuzlanmış ve kurutulmuş kefal balığından yapılmaktadır. Fasakhani adı verilen özel aşçılar tarafından hazırlanan yemek güneşte kurutulmaktadır ve ardından bolca limon dilimiyle süslenip servis edilmektedir.

837a4517-71ca-4013-8ce3-9e83fa140d1c (1)

5. Taro / Colcasia Çorbası

Güneydoğu Asya’ya özgü bir bitki olan taro; limon suyu, sarımsak ve kişniş ile beraber kaynatılır ve gözlemeyle beraber servis edilir.

4. Helva

Susam ezmesinden yapılan bu tatlı, Ortadoğu’da yöresel bir lezzettir. Mısır’da hem kahvaltıda hem de akşam yemeğinde sıkça tüketilmektedir. Ayrıca içinde helva, bal ve krema bulunan Sakalans isimli yemek de oldukça yaygındır.

3. Dukkah

Genelde gözleme, domates ve salatalıkla beraber yenen dukkah’ın içinde birçok sebze, fındık, kimyon, susam, kişniş, tuz ve nane bulunmaktadır. Belli başlı bir tarifi yoktur. O yüzden her aile kendi isteğine göre sebzelerle yapmaktadır.

2. Künefe

Künefe, kadayıf ve peynirden yapılan ve fındık kırığıyla servis edilen bir tatlıdır. Künefenin orijini hakkında fikir ayrılıkları vardır. Türkiye, Doğu Akdeniz Ülkeleri ve Mısır’da oldukça eski bir tarihe sahiptir.

1. Gibna Domiati

Mısır’ın kuzeyindeki Damietta şehrine özgü bir beyaz peynir olan gibna domiati, buffalo ve inek sütünün karışımından yapılmaktadır. Mısır’da en fazla tüketilen peynir olan gibna domiati, 1-3 yıl arası büyük tenekelerde bekletilmektedir. Bu peynire çok fazla değer verilmektedir. Hatta Mısır’da kilerinde çok fazla ve çok uzun zamandır gibna domiati bulunduran ailelerin itibarı artmaktadır.

6fa4e022-c6f1-4ddb-be5a-d0e0b2b2122c

Yorumlar:

“Mısır’ın En Lezzetli 10 Yemeği” için 15 cevap

 1. mrt diyor ki:

  Helva ve Künefe harici hiçbirini yemedim.

 2. defne diyor ki:

  lezzet bu değil işte :(

 3. killa diyor ki:

  künefenin kralı diyarbakırda :D

 4. pelin sever diyor ki:

  ÇOK güzel ben bu siteye bu konularda hep girerim.

 5. evren diyor ki:

  yedınmıkı bılıyorsn defne

 6. ahmet diyor ki:

  kushari en güzelleri :)

 7. fatma diyor ki:

  dünyadaki en güzel mutfak Türk mutfağıdır

 8. Bella diyor ki:

  Ben Çin ve Japon mutfaklarını çok lezzetli buluyorum ama Türk yemeklerinin ayrı bir tadı var.

 9. duygu diyor ki:

  Ben mısırlıyım hepsini yedim ve hepsi de çok güzel ve künefe ile helvanın tadı hiç türk hevasına benzemiyo.

 10. Sanane diyor ki:

  Bok gibi yemekler ağzına edecem nasıl la

 11. sasa diyor ki:

  bunlar ne böyle türklere gelinde görelim

 12. melis ece diyor ki:

  Heyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy bende mısırlıyım ve bu yemekler çok güzel deil

 13. zafer diyor ki:

  Mısırda çoğunu yedim yüzde 90 oranında beğendim.

 14. Damla diyor ki:

  Daha önce hiç birinden yemedim ama hepsi çok güzel görünüyor

 15. izel diyor ki:

  ben mısıra gittim babamın işi yüzünden inanın bana türk yemekleri ile kıyaslanamaz nimete kötü bişey demek istemem ama 1 hafta zor durdum yiyecekler berbat ama aburcuburları ve içecekleri müthişşş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir