İntihar Oranı En Yüksek 10 Ülke

16/10/2012

İstatistiklere göre her 40 saniyede bir Dünya’da intihar gerçekleşmektedir. Bu üzücü durum sanayileşen kentleşen toplumun yarattığı yalnız insanın sonucu olsa da yine de kendimiz ve ailemiz için en uzakta olmasını isteyeceğimiz konulardan biridir.

10. Finlandiya

2007’den bu yana yapılan çalışmalar ile intihar oranı azaltılsa da Finlandiya hala listenin 10. sırasında. En büyük sebeplerden biri olarak ülkedeki yüksek alkol kullanımı gösteriliyor.

9. Kazakistan

Sovyetler Birliği’nden ayrıldıktan sonra düzelmeyen bir ekonomi, otoriter bir rejim, %70’i müslüman olan ve müslüman olmayanlara baskı yapan bir ülke. İntihar oranı özellikle gençlerde çok yüksek olması devletin buna karşı çeşitli müdahaleler yapmasını zorunlu kılmış. Oran 100.000’de 28.

8. Ukrayna

İlginç olarak bu ülkedeki intihar sayıları şehirlerden daha çok kırsal kesimlerde yaşanmakta. Yüksek alkol kullanım oranı, eğitimin ve aile bakımının kötü olması gibi sebeplerden dolayı intihar oranının yüksek olduğu düşünülüyor.

7. Slovenya

92’de bağımsızlığını ilan eden eski doğu bloğu ülkelerinden. Ekonominin bir türlü düzelememesi intihar sebeplerinin başında geliyor. İntihar oranı 100.000’de 30.

6. Macaristan

1989’da bağımsızlığını ilan edip parlamenter sisteme geçen Macaristan, turizm sayesinde gelirlerini oldukça arttırmış ve görece olarak ekonomisini düzeltmiş olsa da intihar oranlarında herhangi bir düşüş yok. 100.000’de 32’lik senelik intihar oranı bu güzel ülkenin en kötü taraflarından.

5. Estonya

Bağımsızlıklarını kazanmadan önce 100.000 16 olan intihar oranı bağımsızlıktan sonra büyük bir artış göstererek 33.2’ye çıkmış. Ekonomik darboğaz, sosyal hayatın değişimi ve adaptayon sıkıntıları bu intiharların en büyük sebeplerinden.

4. Letonya

“Bekar annelerin ve intihar eğilimli erkekler”in toprağı. Bu küçük Baltık ülkesinde intihar oranı 100.000’de 34’ün üzerinde ve bu intihar eden kişilerin çoğunluğu erkek.

3. Belarus

Erkeklerin intihar oranının kadınlardan 6 kat daha fazla olduğu yine bir eski demir perde ülkesi. Erkeklerde oran 100.000’de 66’dan fazla. Alkol kullanımının çok fazla olması ülkedeki intihar sebeplerinden biri olarak gösteriliyor.

2. Rusya

Özellikle ergen yaşlarda intihar vakalarının çok olduğu bir ülke olan Rusya’da bunun sebeplerini, alkol, aile içi şiddet ve kötü ebeveynlik olarak sıralıyorlar. Ayrıca bu kadar büyük olan bir ülkede izolasyon, yabancılaşma ve yalnızlık da büyük bir problem.

1. Litvanya

Şok edici bir intihar oranına sahip ülkede yılda 100.000’de 42 kişi bu yolla hayatına son veriyor. Komunizm’den kapitalizme geçişte adaptasyon sorunu yaşayan ülke ekonomik çok büyük problemleri olmamasına rağmen son 10 senede ikiye katlayan intihar oranlarına bir çözüm bulamamış.

Yorumlar:

“İntihar Oranı En Yüksek 10 Ülke” için 4 cevap

 1. killa diyor ki:

  dünyanın en güzel hatunların olduğu bir yerde neden intihar ediyorlar anlamış değilim oraya acil yardım etmemiz lazım :D

 2. cansu diyor ki:

  10ulkenin 9’u musluman olmayan ulkeler, acaba neden diger ulkeleri anlatirken hic musluman ulke olmadigi belirtiliyor da Kazakistana gelince %70i musluman deniliyor. bu ne islam dusmanligi…!

 3. okan diyor ki:

  cansu iyi tespit! ayrıca baskı yapıyor demek onların gerçek müslümanlığı temsil ettiğini göstermez çünkü İslamda dine zorla sokma diye birşey yok cümlelerimize dikkat edelimm!!!

 4. Ayşe diyor ki:

  Türkiye de ki intihar oranının düşüklüğünü mizah anlayışımıza bağlıyorum. Bkz. Killia

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir