İçinde Fahişe Olan 10 Film

01/11/2011

Özellikle Hollywood sinemasında oldukça fazla karşımıza çıkan fahişe karakterler, sinema endüstrisinin vazgeçilmezlerindendir. Bazen sadece seyirci sayısını arttırma odaklı olan bu karakterler, sinemanın ilk yıllarından itibaren filmlerde boy göstermişlerdir. İşte içinde fahişe olan en ünlü 10 film…

10. Deuce Bigalow – Male Gigolo

2005 yapımı Mike Bigelow yönetmenliğini yaptığı bir komedi filmi olan Deuce Bigalow’un başrolünde Rob Schneider vardır. Male Gigolo filminin devam filmidir. İlk filmin başarısını sağlayamamıştır. Deuce Bigalow (Rob Schneider) jigololuk işini bırakalı uzun zaman olmuştur. Eski Patronu (Eddie Griffin) TJ şu an Amsterdamdadır ve Deuce’yi hemen oraya çağırır. Fakat Amsterdam beklediğinden bayağı bir farklı çıkar. Bu sırada jigoloları öldüren birisi vardır. Karısını denizde kaybeden Deuce, burada yeni bir kızla daha tanışmıştır. Deuce şimdi tekrar jigololuğa başlayarak dostunu kurtarmalıdır. Çünkü katil TJ zannedilmektedir. Deuce ise şimdi eski patronu TJ Hicks’i kurtarmak için elinden geleni yapar. Yoksa TJ dünyanın en ünlü jigololarını öldümüş gibi görünecektir. Fakat bu başına garip olaylar açacaktır.

9. Risky Business

1983 yapımı Paul Brickman’ın yönetmenliğini yaptığı filmin başrolünde Tom Cruise oynamaktadır. Babasına ait Porsche marka arabayı çarpan genç, masrafları karşılamak için genelev açmaya karar vermiştir. Bir anda ev fahişelerle dolu bir iş yerine döner ve olaylar gelişir.

8. Hustle and Flow

2005 yapımı olan filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Craig Brewer yapmış, yapımcılığını ise Stephanie Allain ve John Singleton üstlenmiştir. Terrence Howard bu filmdeki performansı ile En İyi Erkek Oyuncu Oscarı’na aday gösterilmiştir. “It’s Hard Out Here for a Pimp” ise En İyi Şarkı ödülünü kazanmıştır. “Three 6 Mafia” Oscar tarihinde bu ödülü kazanan ilk Afrika kökenli Amerikalı gruptur. Aynı zamanda Oscar töreninde ödül almış 2. hip-hop şarkısıdır. Ayrıca 2005 Sundance Film Festivalinde Seyirci Ödülü almıştır. Film kadın pazarlayıcısı olan Djay’in (Terrence Howard) eski okul arkadaşı Key ile karşılaşmasını ve bir rap albümü çıkarmaya karar vermelerini konu alır.

7. Requiem for a Dream

1978 Hubert Selby Jr.’ün romanından 2000 yılında sinemaya uyarlanan ve yönetmenliğini Darren Aronofsky’nin yaptığı; başrollerini Ellen Burstyn, Jennifer Connelly, Marlon Wayans ve Jared Leto’nun paylaştığı bir trajedi filmidir. Sara Goldfarb televizyon bağımlısı dul bir kadındır. Oğlu Harry ise kız arkadaşı Marion ve uyuşturucu dağıtıcısı Tyrone’la takılan madde bağımlısı bir çocuktur. Sara bir televizyon şovuna çıkmaya hak kazanır ve çok heyecanlıdır. Ödül olan kırmızı elbiseye girebilmek için kilo vermeye çalışır ve diyet haplarından kullanmaya başlar. Diğer yandan Harry ve arkadaşları hiç durmadan uyuşturucu kullanmaya devam etmektedirler. Bu bağımlılıklar zamanla aileyi bir felakete sürükleyecektir.

6. Full Metal Jacket

Stanley Kubrick’in hem yönetmenliğini hem yapımcılığını hem de senaristliğini üstlendiği 1987 yapımı olan film; Vietnam Savaşı öncesi Amerikan ordusunun eğitimleri ve Vietnam Savaşı sırasında Amerikan ordusundaki askerlerin başından geçen olağan olaylar, çarpıcı ve gerçek yaklaşımlarla anlatılmaktadır. Full Metal Jacket savaş filmlerine çeşitli yenilikler getirmiştir. Örneğin bu filmde Kubrick, senaryo kavramını alt üst ederek filmi ikiye ayırmış ve ilk bölümde bir karakter çözümlemesi ikinci bölümde ise genel bir çerçeve çizmiştir. Yani ilk bölümde özelden genele, ikinci bölümde ise genelden özele inerek seyirciyi filmin başında etkisi altına almıştır. Getirdiği ikinci yenilik ise ışık ve kontrast değerleridir. Diğer savaş filmlerinde aşırı kontrast göze çarparken bu filmde aydınlık alabildiğine filme hakimdir.

5. Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992 yapımı filmin yönetmeni David Lynch’dir. FBI ajanı Chester Desmond, Twin Peaks isimli bir kasabadaki cinayet olayını araştırmak üzere görevlendirilir. Ceset Laura Palmer isimli bir lise öğrencisine aittir. Olayı araştırmaya başlayan Desmond, Palmer’ın lisenin en popüler genç kızı olduğunu öğrenir. Her şeyiyle sağlıklı ve normal bir hayat sürdüğü izlenimi veren ve okulun en yakışıklı öğrencisi Bobby ile sevgili olan Laura, herkesten sakladığı bir sırra sahiptir. Bunu en iyi arkadaşı Donna bile bilmemektedir.

4. Pretty Woman

Zengin ve yakışıklı işadamı Edward etrafındaki kadınlardan ve hayatının tekdüzeliğinden çok sıkıldığı bir anda New York caddelerinde güzel Vivian ile tanışır. Beraber geçirdikleri büyülü bir geceden sonra aralarında bir anlaşma yaparlar. Bir hafta boyunca sevgili olacaklar ama bu haftanın sonunda herkes yoluna devam edecektir. Vivian geceleri tekrar yol kenarlarına, Edward da elit yaşamına…

3. From Hell

2002 yapımı bu filmin yönetmenliğini Allen Hughes Ve Albert Hughes yapıyor. 1888 yılı sonbaharında 10 haftalık bir süre içinde birbirinden tiksindirici ve törensel beş cinayet işlenmiştir. Bu süre içinde şehirde terör, söylenti ve korku yaratmayı başarmıştır. Hayatlarını belki de tek koruyabilecek, bu zavallı insanların tek ümit ışığı Müfettiş Fred Abberline’dır (Johnny Depp).

2. Edmond

David Mamet’in aynı isimli tiyatro oyunundan beyazperdeye uyarlanan Edmond; gündelik hayatın rutininden bunalarak, hayatını değiştirmeye karar veren Edmond’ın öyküsünü anlatıyor. Tesadüflerin kendisini sürüklediği, bir falcı kadının sözlerinin de etkisiyle karısını terk eden Edmond, gecenin geç bir vaktinde ne yapacağını bilmez bir halde New York’un arka sokaklarında bir gezintiye çıkıyor. Daha önce hiç karşılaşmadığı bir adamın neredeyse monologu andıran garip konuşmaları Edmond’u kuralsızlığın hüküm ettiği tuhaf gece klüplerine çekiyor. Ardı arkası kesilmeyen rastlantıların, birbirinden ilginç dönüm noktalarına sürüklediği Edmond; başına gelenlerin de etkisiyle kendini uygarlıkla ve onun omuzlarına yüklediği sorumluluklarla çatışırken buluyor.

1. Taxi Driver

Vietnam gazisi Travis Bickle’ın bir sorunu vardır. Geceleri bir türlü uyuyamayan Travis (Robert De Niro), geceleri taksi şoförü olarak çalışmaya karar verir. New York’un sokaklarındaki pislikleri tek tek teşhis eden Travis, giderek yalnızlaşarak şizofren bir ruh haline bürünmüştür. Beğendiği kadını etkilemekte başarılı olamayan Travis, bu arada sokakta gördüğü küçük bir fahişe kızdan (Jodie Foster) etkilenir. Toplumla olan anlaşamazlığını silahlanarak ve senator Palantine’a suikast planlayarak göstermeyi düşünmüştür. Suikastı başarısız olur ancak hiç değilse küçük fahişeyi bu hayattan kurtarmak için çaba göstermiştir.

Yorumlar:

“İçinde Fahişe Olan 10 Film” için 4 cevap

 1. aysun diyor ki:

  Pretty Woman bence döneminin en güzel filimiydi…

 2. çiğdem diyor ki:

  evet,harikaydı…

 3. albina diyor ki:

  çok güzel veden süper birşey yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 4. barış diyor ki:

  1 numarayı seyredin seyrettirin :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir