Günlük Hayatta Kullandığımız En İyi 10 İcat

06/05/2010

Bu liste günlük hayatta çok sık kullandığımız eşyaların nasıl icat edildikleriyle ilgili. Çoğu çok küçük olsa da hayatlarımızı oldukça kolaylaştırıyorlar. İşte karşınızda en iyi 10 icat.

10. Cırt Cırt

İsveçli mucit George de Mestral, 1948 yılında çengelli bağlamayı keşfetmişti. Dulavrat otu tohumlarının elbiselerine ve köpeğinin tüylerine yapışıp durmasından yola çıkan Mestral bu tohumları incelemiş ve kıyafetleri birbirine tutturup tutturamayacağını araştırmaya başlamış. 1955 yılında patentini aldığı cırt cırt günümüzde çok sayıda üründe kullanılmaktadır.

9. Fıstık Ezmesi

9

Fıstıklar ilk olarak İnkalar tarafından ezme haline getirildi. Fıstık ezmesinin çağdaş olarak ilk kullanımı ancak 1890’ larda gerçekleşebildi. George A. Bayle fıstık ezmesini çürük dişlerin tedavisinde protein desteği olarak satıyordu. 1893 yılında ise Dr. John Harvey Kellogg bugün bildiğimiz fıstık ezmesini üretmeye başladı. Bugünkünden tek farkı kavrulmuş fıstık yerine buharda pişen fıstık kullanılmasıydı. Amerika, fıstık ezmesiyle 1904 yılında bir fuarda tanıştı. Aynı fuarda hotdog, hamburger ve dondurma külahı da Amerika’ya tanıtıldı. 1922 yılında Joseph L. Rosefield modern fıstık ezmesini daha iyi öğüterek, hidrojene ederek ve yağın ayrılmasını engelleyen bir emülgatör olarak kullanarak günümüzdeki fıstık ezmesini oluşturdu ve tabiki patentini de aldı.

8. Teneke Kutu

8

İngiliz tüccar Peter Durand 1810 yılında teneke kutuyu icat edip patent altına aldığında gıdaların korunmasında büyük bir etki yarattı. 1813 yılında John Hall ve Bryan Dorkin İngiltere’de ilk teneke kutu fabrikasını kurdular. İlk kutular o kadar kalındı ki açmak için çekiç gerekiyordu. Teneke kutular inceldikçe teneke kutu açacakları da icat edildi. 1866 yılında J. Osterhoudt üzerlerinde açmak için bir aparat bulunan teneke kutuyu buldu. Böylece hayatımız oldukça kolaylaştı.

7. Süt Şişesi

7

“New York Süt Şirketi” toplu halde şişe süt üreten ve dağıtan bir şirkettir. Bundan önce ülkemizde de olduğu gibi sütçüler testilerle ev ev dolaşıp müşterilerine ulaşırlardı. Sütün kısa olan raf ömründen dolayı günde 4 defaya kadar dağıtım yaptıkları olurdu.

6. Elektrik Süpürgesi

6

Vakumlama prensibiyle çalışan ilk süpürge Chicago’da Ives W. McGaffey tarafından icat edilmiştir. İlk süpürgeler oldukça  hafif ve ufaktı fakat yerleri süpürürken aynı zamanda bir çalıştırma kolunu çevirmek zorunda olduğunuz için de kullanımı oldukça  zordu. İlk çıktığında 25$’a satılan ‘Whirlwind  marka süpürge zamanına göre  oldukça pahalıydı.

5. Fermuar

5

Fermuara çok benzeyen ‘otomatik, devamlı kıyafet kapayıcı’ adlı bir düzenek 1851 yılında Elias Howe adına patentlenmişti. Howe’un düzeneğinin fermuardan farkı kayan bir düzenek yerine birbirine geçen klipslerden kurulu olmasıydı. Gerçek fermuarın icadı bu düzeneğe eklenen gelişmeler ve eklemeler sayesinde olmuştur ve ilk patent 1891 yılında alınmıştır. Günümüz modern fermuarlarının atası olan ‘klipssiz bağlayıcı’ o zamanda da tasarım eksikliği ve kullanım zorluğu takılmaksızın kıyafetlerdeki yerini almıştı.

4. Güvenli Traş Bıçağı- Gillette

jilet

Güvenli traş bıçakları bulunmadan önce çoğu erkek traş olmak için ustalık gerektiren düz ustura kullanıyordu. Marangoz rendesinden esinlenen Jean-Jacques Perret 18. yy’ın sonlarına doğru ilk güvenli traş bıçağını buldu. 1820’lerden başlamak üzere farklı firmalar kendi traş bıçaklarını üretmeye başladılar. 1901 yılında Amerikalı mucit King Camp Gillette ilk değiştirilebilir uçlu traş bıçağını keşfetti. Kurnaz bir işadamı olan Gillette, traş makinasını ucuza satıp kullan-at  jiletlerini ayrı olarak satarak çok daha fazla para kazanabileceğini farketti. Gillette markası, 1903 yılında piyasaya ilk çıktığında 51 makine 168 tane de jilet satmıştı. Zaten ‘jilet’ kelimesi de marka isminden dolayı dilimize bu şekilde yerleşmiştir.

3. Tost Makinesi

3

Elektrikli tost makinelerinin öncesinde dilimlenmiş ekmek metal bir düzenek üzerinde ateşe tutularak kızartılıyordu. İlk elektrikli tost makinesi 1893 yılında İngiliz bir şirket tarafından patentlendi. Elektrikli tost makinesini kullanmaya olanak veren ve yüksek ısıya dayanabilen nikrom tel teknolojisi uzun süredir kullanılıyordu. İlk patent başvurusunu ise 1909 yılında GE yapmıştı. Otomatik olarak ekmekleri döndüren tost makinesi ise 1913 yılında Copeman çifti tarafından patent altına alınmıştı. Bu icattan önceki tost makineleri ekmeğin sadece bir yanını kızartabiliyordu daha sonra diğer tarafını çevirmeniz gerekliydi.

2. Meşrubat

2

Meşrubatların tarihi doğal kaynakların etrafında bulunan sodalara kadar uzanır. Eski toplumlar doğal kaynaklarda yıkanmanın veya içmenin birçok hastalığa iyi geldiğine inanırlardı. Satışa sunulan ilk meşrubat 17. yy’da Fransa’da ortaya çıkmıştır. Bu meşrubat su, limon suyu ve baldan oluşuyordu. 1770’lerde bilim adamları doğal mineral suyunun yapaylarını üretmekte büyük ilerleme kaydetti.  İngiliz Joseph Priestley, suyla karbon dioksiti biraraya getirmeyi başardı. İngiliz John Mervin Nooth ise bu buluşu geliştirdi ve bunu eczanelere satmaya başladı. Daha sonra Amerika’da satışa sunulan aromasız sodaların içine katılan kimyasallar ve otlar sayesinde meşrubatın ilk adımı da atılmış oldu.

1. Tuvalet Kağıdı

1

Kağıdın sarma ve koruma malzemesi olarak kullanımı M.Ö. 2.yy  kadar dayansa da ilk tuvalet kağıdının kullanımı M.S. 6 yy’da  Çin’de olmuştur. Zamanında ülkeyi ziyaret eden bir Müslümanın ifadesi şöyle:

“Çinliler temizliklerine fazla özen göstermiyorlar. İhtiyaçlarını giderdiklerinde, kendilerini suyla yıkamak yerine kağıtla siliyorlar.”

Yorumlar:

“Günlük Hayatta Kullandığımız En İyi 10 İcat” için 12 cevap

 1. fatma diyor ki:

  hayatta en sevdiğiniz cisimler nelerdir?
  :)

 2. fatma diyor ki:

  yukarıda 6 cisim arasın da
  :/

 3. fatma diyor ki:

  eeeeeeeeeeee hadei biraz çabuk yoruma geç hadilannnnnnnnnnn

 4. fatma diyor ki:

  Han filmmmm
  a:öyle bir geçer zamaki
  b:mucuk
  c:pis yedili
  d:muhteşem yüzyıl
  e:umutsuz ev kadınları
  hadi seç çabuk

 5. esengül diyor ki:

  ben ne diyorum siz ne çıkartıyorsun beeeeeeeee

 6. ceren çaqla diyor ki:

  bu kadar yeterli deqi be aqa yaa

 7. Defne diyor ki:

  “Çinliler temizliklerine fazla özen göstermiyorlar. İhtiyaçlarını giderdiklerinde, kendilerini suyla yıkamak yerine kağıtla siliyorlar.” Asıl temizlik tuvalet kağıdı yardımı ile olur! Devamlı su ile yıkamak soğuk aldırır…

 8. ravza diyor ki:

  çok işime yaradı teşekkürler

 9. anti-Defne diyor ki:

  Defne, kusura bakma ama suyla yıkamaya karşı olanlar acaba nasıl s.çıyor merak ediyorum. Herhalde özel bir cihaz filan var, temassız çıkıyor. :) Kağıt dediğin şeyin temizleme özelliği yok, sorsalar müslümanlara cahil derler ama..

 10. fatma diyor ki:

  hhhhhhhhhhaaaaaaaarrrrrrrrrrrriiiiiiiiiikkkkkkkkkkkaaaaaaaa

 11. rabia diyor ki:

  çok üzel bir yorumlar var açıkçası güzelll

 12. süngerboq diyor ki:

  ne güzel icatlar bulmuşlar kızlarımızda iyi yorum yapmışlar maşallah ..
  Geçerliligi bitmeyen tek şey insan kullanmak bolcana yapılmalı..
  Diye düşinüyorum ((:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir