Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Film

22/09/2010

Evet farkındayız gerçekten iddialı bir liste oldu bu. Gelmiş geçmiş en iyi 20 film listemizi hazırlarken gerçekten zorlandığımızı söylemek zorundayız. Bu listeyi yaparken IMDB ‘deki oylanan en iyi filmleri de listemize aldık ve Listemiste olarak bu listeyi hazırladık. Yorumlar, kendi en yi 20′niz yani herşey serbest!

20. The Silence Of The Lamps (Kuzuların Sessizliği) – 1991

Kuzuların Sessizliği muhteşem bir gerilim romanı. Sinema filmi de oldukça başarılı. Kitabın yazarı Thomas Harris. Filmin senaryo yazarı Ted Tally, yönetmeni ise Jonathan Demme. Kuzuların Sessizliği’nin başarısından sonra Thomas Harris’in devam filmi olan Hannibal’ı yazması uzun sürdüğü için biz Hannibal’ı,  Kuzuların Sessizliğini izledikten tan 10 yıl sonra izleyebildik.  Roman en çok satanlar listesinde 1 numara olurken; 1991 yapımı beyazperdeye aktarılan sinema filmi ise 1992 yılında 7 dalda Oscar’a aday oldu. En iyi Yönetmen, En iyi Kadın ve Erkek Oyuncu Oscarlarının dışında , En iyi senaryo uyarlaması  ve En iyi film dalında da heykelcikleri kucakladı.

19. The Lord Of The Rings (Yüzüklerin Efendisi)-2001

J. R.R’nin yazdığı fantastik bir romandan uyarlanan filmin başarısını reddetmek mümkün değil. Filmde bir grup İnsan, Hobbit, Elf ve Cücenin Tek Yüzüğü yoketme maceraları anlatılıyor . Film, kitap gibi 3 seriden oluşuyor . 1.Yüzük Kardeşliği, 2. 2 Kule, 3. Kralın Dönüşü. Yüzüklerin Efendisi 11 dalda Oscar ödülüne layık görüldü.

18. The Bourne Identity (Geçmişi Olmayan Adam)-2003

Oscar ödüllü Matt Damon’ın başrolünü oynadığı film, hafızasını yitiren bir adamın hikayesini anlatmaktadır.

17. City Of God(Tanrı Kent)-2002

Film, gücünü ve kavgasını uyuşturucu savaşlarından alan Tanrıkent’in hikayesini, 60’lı yıllardan itibaren ele alır. Arka sokaklarda yaşayan iki arkadaşın hikayesini takip etmeye başlarız. Kendilerine farklı yollar seçen çocukların gözünden Tanrıkent’in yokedici gelişimine tanıklık ederiz.

16. Forrest Gump-1994

Tom Hanks’in en başarılı filmlerinden biri. 4 Oskar ödülü alan filmde zeka seviyesi 75 olan bir erkeğin hayatı ele alınıyor. Zeka seviyesi nedeni ile devlet okullarına girmekte bile zorlanan Forrest Gump,  zamanla akla mantığa uymayan başarılara imza atıyor. Her ne kadar zeka seviyesi düşük olsa da fiziksel olarak son derece güçlü olan Forrest Gump, zamanla gelişen olaylar zincirinde bizi hayal edemeyeceğimiz bir dünyaya götürüyor.

15. Sin City(Günah Şehri)-2005

Robert Rodriguez ve Frank Miller’in yönetmenliğini yaptığı bir hollywood filmidir. Film, çizgi romandan uyarlanmıştır. Yönetmen Tarantino’nun parmağının olduğu bir filmin zaten kötü olacağı da düşünülemez. Filmde hayali bir şehirde geçen olaylar anlatılıyor.

14. Seven(Yedi)-1995

Hristiyanlık ‘ın 7 ölümcül günağını işleyenleri kendi vahşi yöntemleriyle öldüren bir seri katili ve onun peşindeki iki Polis dedektifinin çabalarını konu alan, Hollywood yapımı bir gerilim filmidir. David Fincher’ın yönetmenliğinde çekilen filmin başrollerinde Brad Pitt, Morgan Freeman ve Gwyneth Patrow’u izliyoruz.

13. One Flew Over the Cuckoo’s Nest(Guguk Kuşu)-1975

Aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film, Ken Kesey tarafından yazılmıştır.  1975 yapımı sinemaya uyarlanan film dramatik türde olup ; filmin yönetmenliğini ise Milos Forman yapmıştır. Başrollerini  Jack Nicholsan ve Louise Fletcher oynamıştır. Film , 1976 yılında tam 9 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve En iyi erkek ve kadın oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi film ve en iyi uyarlama dallarında Oscar’a layık görülmüştür.

12. The Butterfly Effect(Kelebek Etkisi)-2004

Çocukluğundan gelen korkunç hatıralarıyla mücadele etmek zorunda kalan genç bir adam zaman içinde geçmişe yolculuk yapabildiğini ve olayları değiştirebildiğini keşfeder. Ne var ki her değişiklik hem kendi hayatını hemde çevresindeki insanların hayatını büyük ölçüde etkilemektedir. Hem de çok kötü bir şekilde… Kelebek Etkisi mutlaka izlenilmesi gereken bir film!

11. The Usual Suspects(Olağan Şüpheliler)-1995

Beşi de birbirinden yetenekli ve kendi alanlarında uzman sabıkalı, basit bir kaçırma olayından sonra gözaltına alındıklarında hiçbiri olaya bir anlam veremeden boş gözlerle birbirlerine bakmaktadır. Hikayeyi araştıran ajan David Kujan, Kaliforniya San Pedro Limanı’nda 27 kişinin ölümü ile sonuçlanan gizemli patlama ile bu beş kişinin bağlantısı olduğunu varsaymaktadır. Elinde kalan tek canlı tanık Verbal Kint, hikayeyi baştan sona soğukkanlılıkla kendisine aktarmaktadır fakat tüm soru işaretleri bir kişinin üzerinde yoğunlaşır: “Keizer Soze”.

10. Kill Bill-2003

Ana karakter ‘Gelin’ , önceleri ‘Ölümcül Engerek Yılanı Suikast Takımı’nın bir üyesiydi. Takımın lideri de sevgilisi ‘Bill’di. Bill’in çocuğuna hamile olduğunu farkeden ‘Gelin’ bu hayattan kaçmak ister ve Meksika’ya gider,  orada genç biriyle tanışır ve düğün gününde Bill ve ekibinin saldırısına uğrar. Saldırıdan  4 yıl sonra ‘Gelin’ komadan çıkar ve çocuğunu kaybettiğini farkeder. Bebeğini ve hayatını elinden alan Bill ve çetesinin peşine düşer.

9. Memento(Akıl Defteri)-2000

Leonard Shelby’nin görünürde olağandışı bir durumu yoktur. Zengin bir iş adamı görüntüsüne sahip bu adamın ise tek istediği karısının ırzına geçip onu öldüren katili bulmaktır. Ancak bir sorun vardır. Shelby, geçirdiği kazadan sonra bir hafıza kaybı hastalığına yakalanmıştır. 15 dakika önce ne olduğunu, ne yaptığını, nereye gittiğini ve neden gittiğini hatırlayamamaktadır.

8. Avatar -2009

Titanik, Aliens ve Terminatör’ün yönetmeni James Cameron’dan bir görsel şölen. 3 Boyutlu sinema teknolojisiyle çekilen film çok yüksek bütçeli bir filmdir. Avatar, hem konusu hem de yarattığı görsel şöleni sebebiyle mutlaka izlenilmesi gereken filmlerden biri.

7. The Dark Knight(Kara Şövalye)-2008

The Dark Knight’ da, Batman suça karşı savaşını daha da ileriye götürüyor: Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla, Batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. Bu ortaklığın etkili olduğu açıktır, ama ekip kısa süre sonra kendilerini, Joker olarak bilinen ve Gotham şehri sakinlerini daha önce de dehşete boğmuş olan suç dehasının yarattığı karmaşanın ortasında bulur. Jack Nicholsan’dan sonra Joker’i daha iyi canlandırabilecek birini düşünemezken,  Heath Ledger bizi kendine hayran bıraktı ve ölümünün ardından bu rolüyle Oscar aldı.

6. Matrix

Filmde ne ararsanız var. Güçlü bir felsefik boyut, sert sistem eleştirileri ve varoluşun sorgulanması. Gerçekten de Inception’a (Başlangıç) kadar böyle dolu bir film  izlememiştik . Toplam 4 dalda Oscar aldı.

5. Fight Club

Uykusuzluk çeken bir saatli bomba ve bir sabun satıcısı,  erkeklerin en ilkel ihtiyacı olan kavgayı yeni bir terapi metodu olarak kullanmaya başlar. Fikirleri çok tutar ve bütün şehirlerde gizli dövüş kulüpleri kurulur.”Tüm umudunu kaybetmek ,özgürlüktür”

4. Star Wars(Yıldız Savaşları)-1977

Toplam 6 serisi olan Star Wars’un ilk gösterime girdiği tarih 1977 yılıdır. George Lucas tarafından yaratılan bir bilimkurgu efsanesidir. İlk film okadar büyük bir ilgiyle karşılanmıştır ki onun ardından 5 film daha çekilmiştir.

3. Inception(Başlangıç)-2010

Daha önce de dediğimiz gibi bir daha  Matrix gibi bir film izleyemeyiz derken 2010 yaz aylarında çıktı karşımıza Inception. Christopher Nolan’ın hem yönetmenliğini hem de senaryosunu yazdığı film akıllara durgunluk verecek türden. Leonardo Di Caprio bir hırsız ama bilinç hırsızı. Mutlaka ama mutlaka izleyin…

2. The Shawshank Redemption(Esaretin Bedeli)-1994

Stephan King’in bir öyküsünden uyarlanan film , 1994 yapımı Frank Darabont filmidir. IMDB sitesinde 500.000 kişinin oyuyla tüm türler arasında en çok beğenilen 3. film seçilmiştir. Filmin başrollerini Tim Robbins ve Morgan Freeman oynamıştır. Her nekadar 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş olsa da 1995 yılında Forrest Gump filmine bu ödülü kaptırmış ve hiçbir dalda Oscar’a layık görülmemiştir.

1. TheGod Father(Baba)-1972

Tüm kategorilerin lideri. Mario Puzo’nun yazdığı romandan uyarlanan Al Pacino’nun başrolünü oynadığı “Baba” gangster filmlerinin de babası olarak kabul ediliyor. Filmde Newyork’ta yaşayan güçlü bir İtalyan mafya ailesi anlatılıyor. GodFather filminin Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından 1990 yılında kültürel ve tarihi bakımdan önemli filmler arasında  görülerek Ulusal Film Arşivi’nde saklanmasına karar verilmiştir.

Yorumlar:

“Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Film” için 144 cevap

 1. Esmer diyor ki:

  Pulp Fiction, Bourne Identity nin yerine mesela.

 2. kıskıs diyor ki:

  Nerdeyse hepsini izledim ama braveheart’da bu liste olmalıydı bence

 3. kıskıs diyor ki:

  Esmer Bourne İdentity de çok ii filmdir ama izlemediysen mutlaka izle derim

 4. Memo diyor ki:

  Pulp Fiction evet bu listeye girebilirdir. Birde bir savas filmi ister gibi bu liste

 5. mas diyor ki:

  aradaşlar sağolsunlar uğraşıp liste yapmışlar ama özenilmeden yapılmış bu liste. Arkadaşlar değinmiş. Cesur Yürek yok. Hadi o yok Truva da yok. Hiç bir aşk filmi yok.

 6. […] Daha önce de dediğimiz gibi bir daha  Matrix gibi bir film izleyemeyiz derken 2010 yaz aylarında çıktı karşımıza Inception. Christopher Nolan’ın hem yönetmenliğini hem de senaryosunu yazdığı film akıllara durgunluk verecek cinsten. Leonardo Di Caprio bir hırsız ama bilinç hırsızı. İnsanların rüyalarına sızıp , onların düşüncelerini değiştirebiliyor. Çünkü herşey bir düşüncenin tohumuyla başlar. […]

 7. Engin diyor ki:

  Akıl Oyunları’da olması lazımdı bu listede

 8. hunkar diyor ki:

  bi eski film koy its a wonderful life mesela sinema sektörü 1970 te başlamadı ki çok eski ve günümüz efeklerle hazırlanmış filmlerinden kart be kat güzel filmler var

 9. ilhan diyor ki:

  …listede titanik gibi casablanca gibi 11 dalda oscar almıs filmler ve dünyanın en fazla gişe yapan 3 filmden biri olan harryy potter yok tabi bunlara cesur yürek yıldızlar gecidi olab ocean serisini de eklemek gerekir…

 10. ilker diyor ki:

  Gerçekten pek özenilmeden hazırlanmış bir liste gibi gözüksede, sonuçta herkesin zevki farklıdır o yüzden hazırlayanlarada saygı duymak lazım görüşleri için. Ben bir liste hazırlasam ‘prestij’ filmi ilk sırada yer alırdı mesela :=)

 11. NarKo diyor ki:

  sallamasyon bi liste özellikle su baba filmi cok abartılmıs o film o kadar guseldeil sıkıcı 10 senede zor izledimm 10 dk izledikden sonra sıkıldım kapadımactım tam 10 senemi aldı cok sıkıcı ve abartılcvak kadar iyi deil o fim bence en iyisi esaretin bedeli.

 12. özgür diyor ki:

  listede iyi filmler var ama çokta yetersiz filmlere yer verilmiş biçok baş yapıt düşünülmemiş mesela (YEŞİL YOL bu listedeki 14_15 filmi bozar bence) baba filmi abartılmış filmin daha 15.dakikasında baygınlık gçiricektim benimde tek geçtiğim film şüphesiz(ESARETİN BEDELİ)

 13. filmkolik diyor ki:

  arkadaşlara katılıyorum özen gösteilmeden hazırlanmış bir liste en öenmlsi baş yapıtlar titanic ve cesur yürek yok.. ayrıca burdaki çogu filmi halt edecek ajan salt ve pers prensi (zamanın kumları)da mutlaka olmalıydı ..komedi romantik dalında da hiç bi film yok bu da bi eksiklik…

 14. movie_master diyor ki:

  internetteki tüm listelerin altında “şu niye yok, bu niye yok” tarzı yorumlar var, sinema biraz da zevk meselesi tüm sanat dallarında olduğu gibi, en güzel şarkıları sıralanacak olsa neye göre sıralanabilir ki?

 15. movies diyor ki:

  Movie master’a katılıyorum , ben romantik komedi severim en iyi 10umu o türden seçerim, savaş filmi seven gelir nerde bu ,nerde şu der. Zevkler ve renkler tartışılmaz arkadaşlar !!!

 16. Salih Başaran diyor ki:

  Kesinlikle doğru bir liste ve bence de zorlanmış olmalısınız.Aşırı genel olmuş , ben baya bir site gezdim “en iyi 10,20 film” diye ama en iyisi bu olmuş.Tabi ben hepsine katılmıyorum fakat mutlaka herkesden bir film var , tabi daha iyisini de yapabilirdiniz ama liste kötü değil .

 17. giray diyor ki:

  imdb puanlarına göre gelmiş geçmiş en iyi 20 film demek biraz komik neye göre ?? kime gore ?? imdb uyeleri veriyor puanları sonucta imdb puanlarına gore demen daha doğru bu başlık için

 18. pufidik diyor ki:

  Titanik nerde ????

 19. Ceyhun diyor ki:

  Baba filmini eleştirmiş bazı arkadaşlar ama ben de titanic filmini hiç sevmedim. Cesur yüreği hiç beğenmedim. Nolacak şimdi? Baba bence gelmiş geçmiş en güzel filmdir. Bu arada ”iyi kötü ve çirkin” filminin bu listede olmaması beni çok şaşırttı.

 20. senay diyor ki:

  titanicc yokk asıll film bncee
  sonra başlangiçç ta olmalıyıdı.

 21. anti saf diyor ki:

  bence titanik olmalıydı asonra mumya omayıl dı tabi aşk filimleride olmalıydı bazı eksiklikleri var ama yinede güzel bir liste eksiklikleri olsa bile

 22. hasan diyor ki:

  baba filmini eleşdiren arkadaşlar..dünya kabul ediyo filmmi siz beyenmiyorsunuz sevk dedimiz olayda burda devreye giriyo ama.. gercek hayatdan esinlenerek yapilan filmler kaliteliyse eyer hic bir zaman kaybolmaz ölmez…bir sürü güzel film izlemişinizdir kac tanesi aklinizda roman veya realden alinti yoksa düşünün bi….en iyi 20 mafya filmi listeniz süper hazirlamişiniz ama bu liste neye dayanarak hazirlandi bilmiyorum ama bana göre yetersiz bi liste

 23. büşra diyor ki:

  Titanik bu listede olmalıydı

 24. mesut diyor ki:

  leon da olmalıydı.

 25. isimsiz diyor ki:

  tanrı kenti izleyin muhteşem bir film başlamasıyla bitmesi bir oluyor

 26. alican diyor ki:

  film listesi için teşekkürler ama bence katagorisine göre ilk 20 veya ilk 50 diye ayrılsa daha iyi olurdu. mesela bana göre en iyi film The Matrix (1999) ama bilimkurgudan fazla hoşlanmayanlar tam aksini düşünebilir.

 27. TURİST diyor ki:

  İYİ FİLM DENİRSE BENİM AKLIMA ANGELİNA’NIN OYNADIĞI TURİST GELMELİ

 28. memduh dağdeviren diyor ki:

  esaretin bedeli tabiki ama forest cump’ a nasıl kaptırmış hala anlamadım bu film eleştirmenlerini , veya oscar jurisini.. forest cump gibi bi geri zekalının hayatını anlatan bi filmi bir şaheser olan esaretin bedeline nasıl tercih etmişler hayret…!!!

 29. buraktkt diyor ki:

  bence inception bu kadar üst sıralarda olmamalıydı çok daha orjinal filmler var listede. Hele avatar listede hiç olmamalıydı. filmi üç boyutlu değil de normal şekliyle izlerseniz koskoca film boyunca cristoph coloumbun amerikayı keşfettiği zaman yaşananlar haricinde hiç bir şey anlatmadığını farkedeceksiniz. Tamamıyla boş bir film, görüntülerin inanılmaz derecede güzel olması ve farklı bir gezegeni konu edinmesi onu değerli yapıyor evet ama bu hikayeyle ilk 20 değil ilk yüze dahi girememesi lazım. onun haricinde listeyi çok başarılı buldum. evet braveheart vs de olabilirdi bu listede ama genel olarak fena değil

 30. gkhnktlndr diyor ki:

  BENCE BU LİSTE BAŞTAN AŞŞAĞI SAÇMALIK BURADA EN FAZLA 5 FİLM BU LİSTEYE GİRMEYİ HAKEDİYOR SIRALAMADA ÇOK SAÇMA BABA GİBİ ER RYAN GİBİ DAHA NİCE FİLMLER VAR

 31. PRENSES diyor ki:

  ÇOK GÜZEL AMA İÇİNE SEMUM FLMİNİDE KATMALISINIZ.

 32. Fırat diyor ki:

  IP MAN nerde ak

 33. Birisi diyor ki:

  Baba filmini eleştirip 20. dakikada uyuyacaktım diyenler var.sizin eleştirdiğiniz o filmedeki “ona asla reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” repliği sinema tarihinin en unutulmaz 2. repliği seçildi.

 34. Birisi diyor ki:

  bu liste aslında baya yanlış.1. godfather değil ama 2.godfather 3.gadfather 2 inanmıyorsanız bakın http://www.imdb.com/chart/top

 35. Ceyhun diyor ki:

  İzlemediğim bir film var mi diye baktim ama hepsini izledim. Mukemmel filmler. Eminim bu listeyi yapan arkadaslar epey zorlanmiştir..

 36. mustafa diyor ki:

  yönetmeniyle müziğiyle senaryosuyla oyuncularıyla ‘the good the bad and the ugly’ .yada en azından sergio leone filmlerinden biri girmeliydi .bayıldıgınız tarantino nun ilham kaynagıdır sergio leone… yakın çekim tekniğini birebir leone ustadan almıstır mesela ..iyi kötü ve çirkin ,bir zamanlar batı ve bir zamanlar amerika bu 3 den en azından biri olmalıydı…

 37. cizgi diyor ki:

  yeşil yol,iyi kötü çirkin,piyanist,truva zevk meselesi tabi.

 38. beksi diyor ki:

  ygod father i elestirenler ben begenmedim bana gore degil veya tarzim degil diyebilirler ama sinema tarihinin en iyi filmi olmadigini soyleyemezler bence listeye paramparca asklar ve kopekler
  ,merkez istasyonunda bir gun ,21 gram ,eklense fena olmazdi genede ortalama sinema izleyecisinin begenebilecegi bir liste forest gump ile esaretin bedeli arasinda oscar mukayesesi yapmaya gerek yok esaretin bedeli daha guzel ama forest gump daha kaliteli bir film

 39. mustafa diyor ki:

  gelmiş geçmiş değil de hemen hemen son 20 yılın en iyi 20 amerikan filmi listesi olmuş bu. hani kurosawa’nın ran’ı, hani oldboy, hani bisiklet hırsızları, hani godardlar, felliniler, john fordlar, william vylerler, eisensteinlar, tarkovskyler …

 40. onr diyor ki:

  bence 1. yüzüklerin efendisi olmalıydı tamam titanikte olmalıydı ama yüzüklerin efendisi onadan daha çok hasılat yapmış hatta gelmiş geçmiş bütün filmlerden hasılat yapmış oyüzden bir o 2.matrix çünkü matrixte efekleriyle ve müzükleriyle süper film sonrada titanik bu 3ü olsa tek başlarına hepsine yeter bence

 41. mustafa diyor ki:

  titanic yok,karayip korsanları yok, amelie poulain yok,forrest gump çok alt sırada kalmış,er ryan,piyanist gibi filmler de alt sıralarda olabilirdi. ayrıca avatar listede olmamalı o film tamamen pocahontas çakması,özgün bi senaryo da degil

 42. vardakosta diyor ki:

  1.kelebek,2.yeşil yol,3.kral arthur…

 43. vardakosta diyor ki:

  bu arada iki ekleme daha yapayım;4.akıl oyunları,5.kanlı elmas

 44. ömer ilhan diyor ki:

  bence adaletin peşinde filmide bu listede olmayıhakı ediyor

 45. cem diyor ki:

  Liste belli ki uğraşılarak hazırlanmış fakat büyük eksikleri var.Cesur yürek kesinlikle listede olması gerekirdi(bence gelmiş geçmiş en iyi film) ilk 10 neredeyse doğru yerleştirilmiş fakat 10-20 arasında 5-6 film listede olmaması gerekirdi.Yüzüklerin efendisi gibi zamanın çığır açan bir filmin 19. sırada olması,Karayip korsanlarının ve yeşil yolun olmaması büyük eksiklik.. Liste birdaha elden geçirilmeli..

 46. ultrAslan diyor ki:

  bu listede Titanic yoksa bu listeyi dikkate almam bile

 47. özgecan diyor ki:

  Bazıları filmleri küçümsemek ile kalmamış hakaret edip, Forrest Gump filmi için gerizekalı bir adamın diye cümlesini devam ettirmiş. Ben o insanın gerizekalı olup olmadığını merak ediyorum zira gerçekten küçülmüş batmış.. Her neyse bunu hazırlayan kişi sanırım kendi zevkine göre yapmış, eğer öyle değilse, burada powder, jude, cesur yürek, titanik olmalıydı. Konu sevmek sevmemek değil en iyi filmleri seçmek. Belli ki rastgele hazırlanmış ve rastgele insanların saçma sapan yorumları altında burada baya film küçümsenmiş. Yazık sizde ki film kültürüne yazık, bu yüzden hakaret edenler yüzünden gerileştik. Kimse demesin neden hiç Türklerden bir film yok diye baksanıza milletinize batırmış her şeyi, küçümser olmuşlar daha boyları aynaya yetmeden.. Yazık…

 48. mehmet diyor ki:

  aşağıda en altta özgecan adında biri yorum yapmış gerçekten çok güzel yazmış çok haklı nedir bu ya beğenmeyebilirsiniz ama nedn bu kadar küçümseyici ve aşağılayıcısınız???

 49. yaren diyor ki:

  evet eksikler var ama en iyileride koymayı unutmamış admin

 50. merve diyor ki:

  İçlerinde izlemediklerim var ama en iyi 20 film arasına bence ‘Hayat Güzeldir’ ilk sıralarda yer almalıydı ..

 51. siyahşahin diyor ki:

  bir enemy the gates.bir beatifull a mind bir gladyatörü görmek isterdim

 52. umut diyor ki:

  Liste yi öylesine hazırlamıssın konu başlıgı farklı olsaydı,Forrest Gump’ 4 oskar demissin araştırmadan hazırlamıssın.1994-1995 yılı sinema tarihin en iyi yılıdır.Vampirle Görüşme(tom cruise,brad pitt,antonio banderas),leon,braveheart(cesur yürek),esaretin bedeli,pulp fiction,seven,12 maymun,casino,heat(al pacino,wall kilmer,robert deniro),olan üstü süpheliler..v.s..bu kadar güzel filmlerin arasından forrest gump 6 oskarla ayrılmış.her nekadar oskar göre yorum yapmak pek gerçekçi olmuyor ama yine de biraz araştırıp hazırlasaydın daha iyi olurdu.Imdb puanlarını geçin filmle ilgisi hiç yok tamamıyla karakter ve seranyoya dayalı oylanıyor aldanmayın.

 53. Alpay diyor ki:

  Öncelikle site çok düzenli yalnız sıralamalarda GLADIATOR,TRUVA,CESUR YÜREK gibi mükemmel filmleri göremedim :(

 54. dilan diyor ki:

  ajan salt en iyi ajan filimdir bundan kesin eminim

 55. Yusufcuk diyor ki:

  pianist filmini görmek isterdim bu listede. ilk 20’yi hak ediyordur. veya Prestij filmide olabilirmiş. Tabi Cesur Yürek i saymıyorum bile

 56. yasin diyor ki:

  Ben en çok şu üç film sevdim: 1.Yüzüklerin Efendisi ,2.Esaretin Bedeli , 3.Forrest Gump Eksik birkaç film var ;
  Truva, Yeşil Yol ,Kanlı Elmas ,Milyoner ,Büyük İskerder ,Cennetin Krallığı ve 300 Spartalı Filmleri olmalıydı bence

 57. aytun alagöz diyor ki:

  Benim merak ettiğim konu ise şu arkadaşlar.
  Yorumların bazılarını okudum ve şu olmazsa olmaz yada buda olmalıydının yanında
  Forest Gump gibi bir filmi salakça eleştirenler nasıl bir film izleyicisi acaba. Baba filmi hakkında ileri geri yorumlar. Bir arkadaşımız kendine göre en iyi 20 filmi sıralamış beğenirsin yada beğenmezsin ama başyapıtlar hakkında böyle salakça yorumlar yapamazsın. Elbette o listeye girmeye hak kazanan onlarca film daha var ama sayıyı 20 ile sınırlı tutunca elbette bazıları liste dışında kalacak.

 58. selman yılmaz diyor ki:

  arkadaşlar imdb ye güvenin imdb jürileri sadece filmin ne kadar ses getirdiğine değil, senaryosuna, kurgusuna, oyuncuların gerçekçiliğine, filmin gidişatına, bilim kurgu tarzında bir filmi ele alırsak misal ”ınception” gerçekçilik tartışılamaz derecede filmin karışıklılığına gelirsek IQ’su 100 olan bir insan bu filmi rahatlıkla anlayabilir . benim listeme gelirsek şöyle ; 1.SAVAŞ TANRISI 2. FIGHT CLUB 3.BENJAMİN BUTTON 4. TRUMAN SHOW

  5.INCEPTİON 6. DARK KNIGHT 7. NEXT 8. SNATCH 9 .SOYSUZLAR ÇETESİ

  10 KİCK ASS bu filmlerden ”NEXT” hariç hepsi İMDB’ sıralamasında üst sıralarada olan filmler lütfen zevkime güvenin :))

 59. CarPe DieM diyor ki:

  Lord Of The Rings kesinlikle daha ön sıralarda olmalıydı

 60. Mustafa diyor ki:

  bence YEŞİL YOL olmalıydı bu listede

 61. admin diyor ki:

  panın labirentini izlemediniz galiba

 62. Onur diyor ki:

  Harry Potter Serisi’ninde burada olması lazımdı dünya çapında çok iyi bir başarı yakaladı.

 63. ibrahim diyor ki:

  bence 1 numara 11 oskarın hepsini haketmiş 1959 yapımı benhur filmi olmalıydı saygılar

 64. halit yanık diyor ki:

  titanic filmi hepsini sollar be siz niye koymadınız titanic filmini 1.olmalıydı o film

 65. Nihat diyor ki:

  bu nedir ya insan buda verilen 20 harika filmin 17 sini izlermi nasıl bi insanım ben. artık izlicek film bulamıyorum

 66. fatma diyor ki:

  bence bir numara alacakaranlık serisi dürüst seçim yapın lütfen

 67. mehmet diyor ki:

  Zevk meselesi bana sorulacak olsa the man from nowhere en iyi film izleyen cok kisi ben gibi dusunur izleyen banada hak vercektir emege saugilar

 68. haluk diyor ki:

  BU LİSTE TAM BİR SAÇMALIK.BİR NUMARA TİTANİC OLMALIYDI BIRAKIN BİR NUMARAYI LİSTEDE ADI BİLE YOK BÖYLE BİRŞEY OLAMAZ 11 DALDA OSCAR ALMIŞ 1MİRYAL DOLAR HASILAT ETMİŞ MİLYONLARIN İZLEDİĞİ BİR FİLM NASIL OLMAZ YA

 69. Bilal diyor ki:

  nerede Narnia günlükleri en sevdiğim filmlerden biri o

 70. Ufuking diyor ki:

  Bonus:Yeşil yol

 71. KARŞIYAKA.. diyor ki:

  saygı duyuyorum ama bence çok yanlış bi liste .. titanic piyanist er ryan cesur yürek yeşil yol iyi kötü çirkin …gibi filmler var bu saydığım filmler kill bill yada günah şehri tm ii filmler bunlarda ama saydığım filimlerin yanından gecemezler :D bide BABA filmi için sıkıcı falan diyenler var evet konusu ağır bi film ama baba filmi tüm dünya tarafından kabul edilen dünyanın en iyi filmi diyebilirim esaretin bedeliyle beraber lütfen biraz mantıklı konusalım bu listeyi haketmediğini söylemek tamamen saçmalık komik :D

 72. mehmet düzdiker diyor ki:

  bir çok güzel film var da galiba siz izlememişsiniz size örnekler vereyi
  1 iyi kötü çirkin
  2 on emir
  3spartaküs
  4 köpekler
  5poseydon macerası ilk versiyo
  6krakota
  7 omen 1 ve 2
  8 uzun gemiler
  9 orca
  10 javs

 73. Muhammed diyor ki:

  Bence matt damon , geçmişi olmayan adam ilk beşte olmalı

 74. mehmet düzdiker diyor ki:

  galiba ben hur filmini unutunuz.

 75. Mehmet YILDIRIM diyor ki:

  Nasıl olurda ‘ Apocalypto’ ilk 20de yer almaz ben anlamıyorum.)

 76. anıl diyor ki:

  Bana göre Avatar , Matrix ,Cesur yürek ,Gazap ateşi ve Affedilmeyen ilk BEŞ film olmalı… Crash ,Heat ,Gladiator ,Karayip korsanları VE 96 Saat daha sonra…

 77. Berk diyor ki:

  allahım yüzüklerin efendisi ilk 5 te olması lazım + ımdb de dahi en iyi esaretin bedeli !!!

 78. orhn.Dilekçi diyor ki:

  BABA herkesin izlemesi gereken film ESARETİN BEDELİ çok iyi İCEPTiON çok iyi FOREST GAMP çok iyi DÖVÜŞ KULÜBÜ ve YÜZÜKLERİN EFENDİSİ de .gerisi iyi deyil bu listede beyenmedim arkadaşlarımda beyenmedi.listenin dişinda GLADYATÖR .AKIL OYUNLARI.vb birkaç fovori filmim daha var.

 79. ayhan diyor ki:

  bu listede en büyük haksızlık yüzüklerin efendisi flmine yaplmş. benim listem 1.yüzüklerin efendisi 2.esaretin bedeli 3.baba 4.yeşil yol 5.hayat güzeldir 6.titanik 7.gladyatör 8 cesur yürek 9.starvas 10.matrx

 80. orhn.Dilekçi diyor ki:

  Birkaç güzel film koymuşlar gerisi berbat iyi bir liste deyil

 81. film eleştirmeni diyor ki:

  KÖSTEBEK burdaki filmlerin birçoğundan iyi mükemmel bir film.

 82. CaspeR diyor ki:

  Harry Potter gibi bi flmın bu listede olmamasına şaşırdm :)

 83. Melis diyor ki:

  Ben hayatımda Avatar kadar overrated bir film görmedim yahu. Avatara gelene kadar daha bi sürü muhteşem film var. Onlara haksızlık olmuş bu liste.

 84. meva diyor ki:

  Nasil ama nasil titaniki unutursunuz cok sacma sadece inception ve the godfather dogru ilk uc sirasiyla titanic the godfather ve inception olmali

 85. Buzullar Eriyor diyor ki:

  1-Esaretin Bedeli
  2-Piyanist
  3-Cesur Yürek
  4-Komlo Teorisi
  5-Titanic
  6-Hatırlasasa Bir Anı

 86. sefa diyor ki:

  listedekiler güzel zevkler ve renkler tartışılmaz ama başına bi bence ya da bana göre lazım çünkü baya eksik biraz da fazlalık var listede allah aşkına sin city butterfly effect seven kill bill bourne falan ne tamam güzel olabilir de ilk 20 bu

 87. Emir Ali diyor ki:

  bence transformers 3 falan baba denilen şu salak filme bin basar

 88. fatih diyor ki:

  alın size ilk 20 Lord Of The Rings serisi wanted esaratin bedeli kutsal savasçı avatar truva harry potter alacakaranlık seri karayip korsanları titanik yeşil yol ben efsaneyim matrix x-men efsane yumruk cehennem melekleri 1-2 koruyucu zamana karşı aşk tesadüfleri sever incir reçeli

 89. iyisıralama diyor ki:

  sıralama gerçekten iyi yapılmış cesur yürekte araya sıkıştırılabilirdi ayrıca şu yorum yapanların filmden anladığı felan yok ajan salt,harry potter,pers prensi,alacakaranlık diyenlerden ne beklenirki zaten :D transformes 3 babadan daha iyi diyen bile var admin senden ricam o yorum kaldır lütfen :D

 90. ersin diyor ki:

  bence bu liste çok güzel olmuş gerçi büssürü olması gereken filimler olabilir kendince ama konmamış 1 film harici hepsini seyrettim ve hepside izlenmeye değerdi

 91. duru diyor ki:

  alacakaranlık yok mu yane ne saçma bir şey bu

 92. Can Tekin diyor ki:

  Çok yanlış bir liste olmuş…

 93. muaz diyor ki:

  esaretin bedeli nıye oskar alamamış diyen arkadaşlar var .acizane fikrimi söyleyeyim size.sektör Yahudilerin elinde olduğu için alamadı filmde Hristiyanlık ön plandaydı hatırlarsanız o yzden de yasaklanmıştır bile Yahudiler tarafından o yzden ödül alamamıstır

 94. selçuk diyor ki:

  1. Cesur yurek

  2.Aynalar

  3.Yüzuklerın efendısı

  4. Baba

  5. Titanic

 95. filim kolik diyor ki:

  1.bir zamanlar amerikada nerde.2.er ryan nı kurtarmak 3.titanik.4.pradator(av).5.rüzgar gibi geçti bunlar ilk 20 ye girecek fifimler kardeşim nerdeler göremedim fuzuli yere yordunuz beni olmamış yada şöyle yaza yım burda bir emek var yarı olmamış

 96. V.e.n.o.m diyor ki:

  bence yanlış yüzüklerin efendisi 19 sıraya koyulmus benım düsüncemce ilk 3 de olması lazımdı kim hazırladıysa listeyi yanlış hazırlamış ayrıca yüzüklerin efendisi çok ses getiren bir film oscar ödüllerine doymamış bir başyapıt olmasına rağmen 19 sıraya koyulması yanlış buluyorum.

 97. Onur Taş diyor ki:

  Herkes kendi Fikrini paylaşmış biribirinize küfür etmenize gerek yok. Herkesin zevki başka olduğunu için listeyi beğenmemeniz normal bana görede Leon başta gelmeliydi ayrıca Baba filmine herkesin saygı göstermesi gerek adamların aldığı ödüllerin hesabı yapılamamış bile..

 98. asfasf diyor ki:

  esaretin bedeli dübya sıralamasında 1. yanlıs yapmışsınz

 99. Buğra diyor ki:

  titanic,cesur yürek,life is beatiful gibi filmlerin olmaması sacma

 100. Thomas diyor ki:

  HEPSİ YALAN DOLAN FİLİMLER DÜNYANIN GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ EN GÜZEL FİLMİDİR BANA GÖRE TROY(TRUVA)

 101. akif diyor ki:

  federico fellini filmi göremedim bunlar filmmi

 102. Ceyhun diyor ki:

  ŞİMdi herkes yazmış ‘yok şu olmalıydı, yok bu olmalıydı. Su film nerde bu nerde vs.vs.’ insanları memnun etmek çok zordur. Alt tarafı 20 adet film, herkesin kendine göre bir listesi, bir favorisi vardir. ŞİMdi kimisi diyor ki CesurYürek nerde yada su film nerde falan.. CesurYürek filmini koysanız bu sefer baska biri cikacak ‘bu niye var’ deyip gereksiz tantanalar :) Dedim ya herkesin kendince favori film listesi olabilir. BEnce burdaki listeye de saygı duyulmalı ve her biri mükemmel filmler. Ve bu listeye girecek sayısız mükemmel film mevcut. Ben şahsen liste yapmaya kalksam bayağı zorlanırdım. Her biri birbirinden güzel filmler.

 103. Aslı diyor ki:

  Sinema sanatına hakaret etmeyin. Listenize “En İyi Popülerleşmiş Ticari Eğlencelik 20 Holywood Filmi” deseniz daha iyi olurdu.

 104. sezgin diyor ki:

  baba filmini anlamayanlar yorum yazmasın….
  bana göre ilk 5 de esaretin bedeli. godfather. hachiko .matrix. zombilerin şafağı.
  karayip korsanları. gerçekten komedi arıyorsan bide tezgahtarlar bilemiyorum netten bulamıorm ve cd de bulamıyorum ama herkezin izlemesi gereken komediler arasında tezgahtarlar 2 olmalı

 105. mahmut diyor ki:

  esaretin bedeli birinci sırada olmalıydı

 106. juvo diyor ki:

  The Shawshank Redemption ve The Bourne Identity listede olmamalıydı.Hele Shawshank Redemption 2.sırada olmasına çok şaşırdım.

 107. BİRİSİ diyor ki:

  Yüzüklerin Efendisi Serisini Hiç Bir Film Tutamaz Babaymıs mal mal filmleri Listeye Sokuyorlar Sonra Yüzklerin Efendisi Titanic Listede Yoklar A…q Bu Listeyi Yapanın Yuh Yani Yüzüklerin Efendisi DÜnyanın en iyi filmlerinde biri hemde en çok bütçe Yapan Filmlerinden Böle Saçma Sapan filmlerle kıyaslıyorlar

 108. burakk diyor ki:

  bnce yedi yasam, ben efsaneyim, hayalet veee melekler sehri de kesinlikle olmaliydi…

 109. serhat diyor ki:

  listede hak eden filmler var ama kill bill daha yukarıda ol malıydı
  sonuç olarak idare eder diyeyim ha bide halka yok

 110. melike diyor ki:

  emek harcayanlara çook teşekkürler.zaman kaybetmeden en güzele ulaştırdılar.

 111. Nilsu diyor ki:

  Tamamen popüler kültür üzerine kurulu bir liste olmuş,yani ne oyunculuklar göz önünde bulundurulmuş ne de çekimler. Sadece konu üzerinden gitmişsiniz ama film yapmak çok ayrı bir şey. Mesela Citizen Kane gibi bir film bu liste de nasıl olmaz? Sessiz filmlerden de hiç konulmamış. Bir kere IMDB’nin baz alınması çok yanlış,çünkü hiç bir sinematik kritere dayanmıyor,izleyicilerin oylarıyla belirleniyor. Böyle bir liste hazırlarken sinema eleştirmenleri ve yönetmenlerin seçimleri dikkate alınmalıydı. Benim yapacağım liste çok sağlıklı olmaz çünkü sinema tarihi upuzun bir yol uğramadığım bir sürü durak var ama bu listede olması gereken bir çok film söyleyebilirim. Listeye yakıştırdığım tek 3 film Godfather,Lorf Of The Rings ve One Flew Over Cuckoost Nest…

  Olması gerekenler; Le Passion de Jean D’arc (Dreyer), Tokyo Monogatiri (Ozu), Battleship Potemkin (Eisenstein), Seven Samurai (Kurosawa), Modern Times,City Lights (Chaplin),Nosferatu (Murnau), The Birth of a Nation (Griffith), Citizen Kane (Welles), Mulholland Dr. (David Lynch), 2001 Space Odyssey, Clockwork Orange (Kubrick), Otto e Mezzo (Fellini), Birds (Hitchcock), Persona (Bergman), La Grande Illusion (Renoir), Taxi Driver (Scorsese) vs vs

 112. Murat Şahin diyor ki:

  bu listeyi yapan Titanic filmini izlememiş heralde

 113. Çetin SORGUT diyor ki:

  En iyisi Esaretin Bedeli

 114. beşir diyor ki:

  Ne esaretin bedeli nede hiçbir film Baba’ filminini eline su bile dökemez Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi filmi hatta oscarı rededecek kadar asi bir film….

 115. mert diyor ki:

  tıtanıc nerden ?

 116. Ulaş diyor ki:

  Arkadaşlar şüphesiz Baba birinci burdaki bazılarının bunu beğenmemesi de Babayı çocukken izlemesidir neyse liste şu filmlerde girmelidir Baba2,Cesur Yürek,İyi Kötü Çirkin,Leon,Scarface,Yeşil yol ve bazıları bilmez ama Bir Zamanlar Amerika.

 117. beyda diyor ki:

  Hepsi harikaa .d

 118. Maximus diyor ki:

  Gladyatör nerde arkadaş liste yapiyosunuz bide

 119. ProWatcher diyor ki:

  Böyle bi listede 2000 sonrası filmler olmalıydı sadece . Aamir Khan ‘ in filmleri özellikle 3 aptal mutlaka olmalıydı .

 120. serkan diyor ki:

  Terminatör 2 bence ilk 20 de olmalı bu listede olmayı hak etmeyen filmler
  Memento(Akıl Defteri)
  Avatar
  Kill Bill
  Sin City(Günah Şehri)
  Kelebek Etkiside güzel film olsada ik 20 ye girmez kesinlikle
  geleceğe dönüş – iyi kötü çirkin – benim ilk 20 me kesin girer
  gelmiş geçmiş en iyi film ise daha iyisi yapılana kadar Yüzüklerin Efendisi serisi.Başlangıç filmide benim için Matrix’in çakması ayarında kalır.

 121. şahin diyor ki:

  en çok beğendim 300 sparta, aalaca karanlıklar ülkesi ve deney flim serisi

 122. yasemin yönbakan diyor ki:

  çizgi ötesi ,matrix,, dövüş kulübü, kırılma noktası, kuzuların sessizliği, bence senaryo olarak mükemmel filmler..

 123. can diyor ki:

  1. ve 2. hariç hepsi yaramaz.

 124. Makine diyor ki:

  Sin City olmamalıydı.

 125. Ulaş diyor ki:

  Liste olmamış Baba kesin birinci zaten ama
  Gladyatör-Yok
  Cesur Yürek-Yok
  Yaralı Yüz-Yok
  Bir Zamanlar Amerika-Yok
  Sıkı Dostlar-Yok
  Yeşil Yol-Yok
  Pearl Harbor-Yok
  İyi Kötü ve Çirkin-Yok
  Titanik-Yok
  Çağrı-Yok
  Truva-Yok
  Schindler’in Listesi-Yok
  Rüzgar Gibi Geçti-Yok
  Ucuz Roman-Yok
  Kwai Köprüsü-Yok
  Cennetin Krallığı-Yok
  Bu arada Alacakaranlık nasıl olmaz Transformers 3 Baba’dan daha iyi diyen kişiler hayatında 3 veya 5 film izlemiş cahillerdir

 126. eyub ensar diyor ki:

  listeye lafım yok ama Prestij bambaşka bir film..

 127. SerdarK diyor ki:

  Er Ryan’ı Kurtarmak, Cesur Yürek, Gladyatör, Titanic bunların içinde özellikle Er Ryan yoksa bu listeyi yapanın sinemadan anladığından Şüphe duyarım ;)

 128. Slayer diyor ki:

  Prestij olmalıydı. V For Vendetta da öyle Shindler’s List, Piyanist. Bunlar olmalıydı kesinlikle.

 129. emre diyor ki:

  şenay adlı rumuz tam anlamıyla bir sersem. o kadar ki; başlangıç filminin listede olmadığını savunuyor. ve diğer aptallar da kendi beğendikleri filmlerin neden listede yer edinemediğini söylüyor.hepiniz birer moronsunuz. eğer kendinize daha cezbedici bir hakaret bulursanız onu da kendinize söyleyin.

 130. hamdi diyor ki:

  STAR VARS dan başkasını tanımam

 131. can diyor ki:

  TİTANİC’in bu filmler araında yer almaması gerçekten çok üzücü ve ilginç izlediğim en iyi filmleden biriydi oysa …

 132. DEMET diyor ki:

  LİSTE İYİ. BENİM FAVORİLERİM BELKİ İZLEMEDİĞİNİZ VARDIR. SOĞUK DAĞ, GEÇMİŞİN GÖLGESİNDE, DALGALARIN PRENSİ, KARA KİTAP, İHTİRASIN BEDELİ (WESTERN TARZI OLAN), 6. HİS, İHTİRAS RÜZGARLARI, OKUYUCU, SKIYSA YAKALA.

 133. ........ diyor ki:

  çok saçma bi liste olmuş sin city geçmişi olmayan adam okadar efsane filmler değil şurda 50 tane film sayarım bu listedekilerden daha iyi

 134. güzel gözlüm diyor ki:

  bence en güzell flim abimm izlemeyenler mutlaka izlesin ‘muro’başrolde

 135. hayabusa diyor ki:

  bu liste tam bir saçmalık sadeceizleyici sayısı imdb ve film maliyetleri göz önünde bulundurulmuş…Listedeki en buyuk eksiklerden sıralamasız yazabileceklerim 1.crush (2004) 2.prestij(listede yok anlayamadım) 3. 127 saat (yaşanmış gerçek bir hikaye)4 zincirsiz(batman gibi saçmalığın daniskası bi film varken neden yok mesela) 5 gladiatör(kill bill olan bir listede yok) 6. 12 öfkeli adam (sanırım 1957 yapımı bir filmdi izlememiş olanlar için büyük eksiklik ) 7.frequans 8.shangam (bir raj kapoor filmi) ve daha sayabileceğim bir çok muazzam film…. Herkesin düşüncesine saygım var ama bu liste çok ama çok kötü…yazdığım bu 8 fimden izlemediğiniz varsa sakın kaçırmayın sizlerin zevkine görede en fazla bir tanesini beğenmeyebilirsiniz…

 136. suat diyor ki:

  bence gelmiş geçmiş en muhteşem film CENNETİN KIRALLIĞI İZLEMEYENLER ÇOK ŞEY KAYBETMİŞLERDİR SAYGILARIMLA

 137. ateş diyor ki:

  doğruya doğru bu liste pek olmamış. Bikere pulp fiction ve baba 2 tereddütsüz girmeliydi. Sin City , Bourne İdentity, Avatar, The Butterfly effect güzel filmler olsa da kesinlikle ilk 20yi hak etmiyor. iyi Kötü Çirkin, Casablanca, American History X, Seven Samurai, Spirited Away , Das Leben Der Anderen olabilirdi.

 138. hakan diyor ki:

  İyi kotu çirkin.. İnanamadim yok bu listede. Dunyanin en iyi filmidir bana gore. Cesur yürek nerde.gladiator nerde.terminator 2 nerede.alien serisi nerde.ucuz roman nerde.andre tarkovsky den stalker nerde.stanleykubrickden otomatik portakal ve full metal jacket nerde.

 139. sultan tzfdn diyor ki:

  bnce TİTANİK de olmalıydı niye yok ya ve bazı filmlerde başı boş filmler hiç izlenmez bn ce bnm favori filmlerim :TİTANİK GHAJİNİ AaSQUEİ ROMEO JULİET GÜNLÜK VE 17 YENİDEN BU FİLMLERİ HİÇ Bİ FİLME DEĞİŞMEM LÜTFEN BU YORUMU OKUYANLAR SIRAYLA BAŞLASINLAR İZLEMEYE …TŞKÜRLER

 140. Kero diyor ki:

  V for Vendetta olmaliydi listede

 141. Kaan diyor ki:

  Şu listeyi de ben önereyim o zaman: http://hayro.la/en-iyi-savas-filmleri/

 142. tek spartalı diyor ki:

  Karayip Korsanları gelmiş geçmiş en iyi film bu listede nasıl yer almaz

 143. Atını Süren Kovboy diyor ki:

  Bu kadar eleştiri olması çok doğal. Sinema gibi çok öznel bir alanda herkesi memnun etmek imkansız. Bu liste de sinema gibi öznel.Alttaki yorumların yüzde doksan beşi “x de olmalıydı, y çıksın z girsin.” tadında. Fakat şunu söyleyeyim ben olsam bu listeyi böyle yapmazdım.

 144. Halit kabay diyor ki:

  Iyi kötü çirkin çok güzel listede olmalıydı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir