Gelmiş Geçmiş En İyi 10 İcat

01/07/2010

Bu listemiz çoğu kişinin anlaşmazlık yaşayabileceği bir liste bunu baştan kabul ediyoruz.  Biz kendi araştırmalarımıza göre en önemsizden en önemliye doğru bir sıralama yaptık. Değiştirmek veya eklemek istedikleriniz varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

10. Tarım İlaçları

10

M.Ö. 2500 yılından beri insanlar tarım ilaçlarını bitkileri korumak için kullanıyor. Bilinen ilk tarım ilacı Sümerler tarafından 4500 yıl önce kullanılan sülfür tozuydu. 15. yy itibariyle de arsenik, civa ve kurşun gibi zehirli kimyasallar bakterileri öldürmek için bitkilere uygulanmaya başladı. 1939 yılında Paul Müller “DDT’nin” (diklorodifeniltrikloroetan) çok etkili bir tarım ilacı olduğunu keşfetti ve DDT bir anda dünya çapında en çok kullanılan tarım ilacı haline geldi. Ancak 1960’larda DDT’nin balıkçı kuşların üremesini engellediği ve biyolojik çeşitlilik için büyük bir tehdit olduğu ortaya çıktı. Tarım ilacı kullanımı 1950’den bu yana 50 kat arttı ve dünya çapında kullanılan tarım ilacı miktarı yılda 2.5 milyon tona kadar yükseldi.

9. Transistör

9

Transistör, bilgisayarların, cep telefonlarının ve diğer tüm elektronik cihazların çalışmasını sağlayan devrelerin temel taşıdır. 1947 yılında William Shockley, John Bardeen ve Walter Brattain ilk pratik nokta-temas transistörü yapmakta başarılı oldular. Daha sonra  savaş zamanında  radarların sinyallerini karıştıran çalışmaları ise transistörlerin evrimini etkileyen bir diğer önemli gelişme oldu. 

8. Modern Kanalizasyon ve Tesisat Sistemi

8

İnsanların evlerinden kanalizasyon ile pisliklerin toplanabilmesi ve temiz suyun evlerimize kadar ulaşabilmesi modern ve büyük şehirlerin varoluşları için hayati önem taşır. Bunlar olmasaydı yine de büyük şehirlerimiz olurdu fakat bugünkünden çok farklı olacakları aşikar . Çünkü kanalizasyon ve tesisat olmadan ne gökdelenler, ne apartmanlar ne de yoğun şehir merkezleri olabilirdi. Aslında bunları çıkardığınız zaman şehirden geriye ne kalıyor ki?

7. Otomobil

7

1769 yılında kendinden itişli ilk yol aracı,  Fransız Nicolas Joseph Cugnot tarafından icat edilmiştir. Tabii ki bu model buhar gücüyle çalışıyordu. 1885 yılında ise Karl Benz ilk içten yanmalı motoru dizayn etti ve üretti. Yine 1885 yılında Gottlieb Daimler bu içten yanmalı motoru bir adım ileri götürdü ve günümüzde kullanılan yakıtlı motorların ilk prototipini üretti. Böylece dünyanın 4 tekerlekli motorlu aracı da  üretilmiş oldu.

6. Matbaa

6

Matbaa ilk iletişim araçlarından biriydi ve bilginin paylaşımı konusundaki herşeyi değiştirdi. Rönesans, Reformasyon ve Bilimsel Devrimin bir sonucu olan matbaa,  Johannes Gutenberg tarafından icat edildi. Daha önceleri farklı şekillerle yapılan baskı teknikleri Gutenberg’in mekanik baskı tekniği sayesinde büyük çıktıların alındığı bir endüstri şekline dönüştü.

5. Plastik

5

Plastik  doğada hazır bulunmaz, doğadaki elementlere insan tarafından müdahale edilmesi ile elde edilir. Plastik, belli bir sıcaklık ve basınç altında, katalizör kullanılarak monomerlerin reaksiyona sokulması ile oluşur. Diğer türlerine örnek vermek gerekirse polystyrene, polyethylene, polypropylene, polyester, polyurethanesı sayabiliriz. Aslında doğaya verdiği zararlar düşünüldüğünde keşke hiç bulunmasaymış bile diyebiliriz.

4. Buhar Makinesi

4

İngiliz  mühendis ve bir mucit olan Thomas Savery 1968 yılında ilk kaba buhar makinesini patent altına aldırmıştır. Daha sonra Thomas Newcomen bizim Newcomen buhar makinesi olarak bildiğimiz buhar makinesini icat etmiştir. James Watt’ın da bu tasarıma ekledikleriyle Endüstri Devrimini başlatan buhar makinesi bulunmuştur.

3. Bilgisayar

3

İlk kez Charles Babbage tarafından 1837 yılında konsept haline getirilen ve tasarlanan, tam programlanabilir mekanik bilgisayar ‘Analitik Motor’ olarak adlandırıldı. Finansal zorluklar ve tasarımın değişime açık olmamasından dolayı Babbage, Analitik Motoru üretemiyordu. 1890 yılındaki Amerika nüfus sayımında delikli kartların büyük ölçekli bilgi işlemede kullanılması daha sonra IBM olacak olan ‘Computing Tabulating Recording Corporation’ tarafından yapılmıştır.

2. Elektrik Dağıtımı

2

Aslında elektrik hep vardı ama bu gücü üretecek ve onu evlere dağıtacak olan aletler daha sonra icat edildi. Edison elektriği satılabilir hale getirmiş ve kurduğu “Pearl Street” dünyanın ilk elektrik santrali olmuştu. Nikola Tesla’nın bulduğu  alternatif akım(AC) teknolojisi ise elektriğin uzun mesafelere taşınmasına imkan vermişti.

1. Bağışıklık ve Antibiyotikler

1

3 asır önce bulaşıcı bir hastalığa kapılan herkes ölürdü. 1347 yılında veba salgını patladığında Avrupa nüfusunun yarısı 2 yıl içinde ölmüştü. Çiçek hastalığı, Kuzey Amerika’ya ulaştığında yerli nüfusun neredeyse %90’ı ölmüştü. 1800’lü yılların sonuna doğru batıda ölümlerin en büyük sebebi tüberkülozdu. Aslında günümüzde yaşlılara saygı duyulmasının bir nedeni de o zamanlarda insanların yaşlanıp ölmesinin çok sık rastlanan bir durum olmaması. Günümüzde yaşlılık gayet normal karşılanan bir durum ve insanların 80 yaşına kadar yaşaması hiç de garip değil. Ama  halen Amerika’da ölen insanların %73’ünün kalp yetmezliği, kanser ve felç yüzünden olduğunu biliyor muydunuz?

Yorumlar:

“Gelmiş Geçmiş En İyi 10 İcat” için 0 cevap

 1. eda diyor ki:

  Güzel liste…

 2. zafer diyor ki:

  Eksik liste. Internet kaç numara acaba.

 3. yılmaz yavuz diyor ki:

  bence bunların hiçbiri ilk sırayı alamaz.en büyük icat YALAN dır.olan birşeyi yok.yok olan birşeyi de var göstermek veya söylemektir.

 4. falancı diyor ki:

  bnce 1 numara internet olmalıydı ama…

 5. vedat diyor ki:

  icatlar ardığım gibi değil

 6. gizem diyor ki:

  Güzel bir site ama daha da gzl olabilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir