Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Erkek Tenisçi

18/07/2011

Ülkemizde daha çok sosyete sporu olarak da bilinen (Hülya Avşar sağ olsun) raketli spor dalı tenis, ilk defa İngiltere’de 1800’lerde oynanmaya başlandı. Daha sonraları İngilizce konuşulan ve sömürge ülkelerinde de yayılan tenis; günümüzde geniş kitlelere hitap ederek dünya çapında takip edilen bir spor müsabakası haline geldi. Ülkemizde, tüm dünyadaki kadar rağbet görmese bile çok seveni olan bu spor dalıyla ilgilenenlerin çoğu aşağıdaki listemize mutlaka aşinalardır diye düşünüyorum. İşte size gelmiş geçmiş en iyi erkek tenisçiler…

10 Mats Wilander, İsveç

22 Ağustos 1964’te Vaxjo, İsveç’te doğan Mats Wilander 1982-1988 yılları arasında dünyanın 1 numaralı tenisçilerinden biriydi. 3 defa Fransa Açık, 3 defa Avustralya Açık 1 defa da Amerika Açık Tenis turnuvasını kazan Willander, toplamda 7 adet Tek Erkekler Grand Slami kazandı. Ayrıca bu başarılarının yanında, 1 defa da Çift Erkeklerde Wimbledon’ı da kazandı. 1988 yılında 4 Grand Slam Turnuvasından 3’ünü kazanarak dünyanın bir numaralı tenisçisi olmaya hak kazandı. Buna rağmen hiçbir zaman Wimbeldon Tek Erkekler şampiyonluğuna ulaşamayan Wilander, Avusturalya Açık çim sahada yapılan turnuvaları 2 defa kazanmıştır. Bu da Wilander’i tenis dünyasında her cins kortta (çim – toprak – sert) Grand Slam kazanmış 5 kişiden biri yapmaktadır.

9 Boris Becker, Almanya

Boris Beckerin yeri benim için bu listedekilerden biraz daha farklı diyebiliriz. Tenise başladığım yıllarda Ivan Lendi, Stafen Edberg ve Boris Becker arasında inanılmaz bir çekişme vardı ve nedenini bilmemekle beraber Boris Becker’in hiçbir maçını kaçırmayan büyük bir hayranıydım. Gelelim benim hayranlığım dışında bu listeye girmeyi neden hakkettiğine…
Boris Becker tenis kariyeri boyunca Fransa Açik Tenis Turnuvası dışında diğer tüm Grand Slam’leri kazanmış, aynı zamanda Olimpiyat Madalyonu da almıştır. Kariyerinde 6 Grand Slam şampiyonluğu bulunan tenisçi, 3 kere Wimbledon 1 kere Amerika Açık ve 2 kere de Avustralya Açık Tenis Turnuvasını kazanmıştır.

8 John McEnroe, Amerika Birleşik Devletleri

Daha çok tavırlarıyla aklımızda kalan komik ve bir o kadar da sinirli bir oyuncu. Siniri filmlere bile konu olan sporcu, heralde tenis camiasında hakemlerin korkulu rüyasıydı. “You cannot be serious?” “Ciddi olamazsın?!” Tenis lugatina kazandırdığı en guzel laflardan biridir. Eminim ki şimdiki kartal gözü teknolojisi o zaman da olsaydı, “bu makine bozuk” diye takılırdı. Hicbir zaman Fransa ve Avustralya Açık’i kazanamayan oyuncunun kariyerinde tam olarak 7 adet Grand Slam şampiyonluğu bulunmakta.

7 Jimmy Connors, Amerika Birleşik Devletleri

Andy Roddick in eski koçu olan Jimmy Connors, dünya birinciliğini tam 160 hafta boyunca korudu. Kariyeri boyuncada toplam 268 hafta birinci sırada yer aldı. Kariyerinde 5 kere Amerika Açık, 2 kere Wimbledon ve 1 kere de Avustralya Açık tenis turnuvasını kazanan Jimmy Connors, aynı zamanda 2 kere Çift Erkekler’de Grand Slam kazanarak adını büyükler ligine yazdırdı.

6 Ivan Lendl, Amerika Birleşik Devletleri

Çekoslovakya asıllı Amerikalı tenisçi Ivan Lendl hicbir zaman Wimbledon kazanamadı (herhalde hayatının en büyük hayal kırıklıklarından biridir, Boris Becker’ı tuttuğumdan pek de sevmezdim zaten :) ). Fakat 8 kere Grand Slam kazanan tenisçi, ayni zamanda 19 kere Gand Slam oynayarak ve bunu 11 sıralı yılda gerçekleştirerek bu alanda rekoru Pete Sampas ile paylaşmakta.

5 Andre Agassi, Amerika Birleşik Devletleri

Değişik giyim tarzı, uzun saçları ve sempatik tavırlarıyla bir çok tenis tutkununun kalbinde taht kurmuş oyuncunun, Pete Sampras ile aynı zamanlarda tenis oynamaları kariyerindeki en büyük şanssızlık olarak gösterilmektedir.
Agassi, 8 Grand Slam turnuvası kazanmasına rağmen bu rakamı yukarılara taşıyamamıştır. Bunun başlıca nedeni tam 4 kere finalde Pete Sampras’a yenilmiş olmasıdır. Bu başarıların dışında Agassi’nin bu listeye girmesini sağlayan en önemli konu ise 4 Grand Slam turnuvayı da kazanmış dünyadaki 7 tenisçiden biri olmasıdır. 1 kere Wimbledon, 2 kere Amerika Açık 4 kere Avustralya Açık ve 1 kere de Fransa Açık tenis turnuvasını kazanarak; tüm dünyaya her türlü kort koşulunda kazanabildiğini kanıtlamış bir sporcudur.

4 Rod Laver, Avustralya

Laver, tenis dünyasının eski topraklarındandır!
Laver’in bu listeyi girmeye hak kazanmasının nedeni dünyada 4 Grand Slam turnuvasını kazanan ve bunu iki kere yapan tek tenişçi olmasıdır. Aynı zamanda dünyada aynı sene içerisinde 4 Grand Slam turnuvayı kazanan da tek tenisçidir. Rod Laver, 4 Wimbledon, 3 Avustralya, 2 Amerika Açık ve 2 Fransa Açık turnuvası şampiyonluğu kazanarak bu başarılara imza atmıştır.

3 Bjorn Borg, İsveç

Listemizdeki diğer tenisçiler gibi bir çok faklı Grand Slam kazanamamasına ragmen, oynadığı dönemlerde Winbledon ve Fransa Açık Tenis Turnuvalarındaki muhteşem başarılarından dolayı listemizde 3. sırada yer almaktadır. 5 kere üst üste Wimbledon kazanarak kırılması zor bir başarıya imza atmıştır (listemizin 1. sırasındaki Roger Feder de aynı başarıyı gösterdi). Aynı zamanda Fransa Açık’ı 4 kere üst üste kazanamış tenisçi, bu başarıları sadece 26 yaşına kadar gerçekleştirip daha sonra tenis bırakmış olması da ayrı bir trajedi olarak dünya tenis literatürüne girmiştir.

2 Pete Sampras, Amerika Birleşik Devletleri

Roger Federer piyasaya çıkana kadar dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı tenisçisi olarak kabul ediliyordu. Profesyonel kariyerinde 14 Grand Slam turnuvas kazanan Sampras; 2 kere Avustralya Açık,7 kere Wimbledon, 5 kere Amerika Açık turnuvaların kazanmıştır.1993 ve 1998 seneleri arasında 6 sene üst üste şampiyon olarak bir rekora imza atan Sampras, aynı zamanda 7 kere Winbledon ve 5 kere Amerika Açığı kazanarak bir kaç tenisçi ile rekorlar paylaşmaktadır. Teniste kazandığı başarılarla ve Agassi ile olan muhteşem çekişmeleriyle, dünya tenis tarihinin unutulmaz kişilerinden biri olarak kalacaktır.

1 Roger Federer, İsviçre

Çoğu tenisçinin “o bir Uzaylı” diye takıldığı gerçek bir yetenek!
Federer şuan 16 Grand Slam şampiyonluğu ve 237 hafta 1.lik pozisyonunda kalmayı başaran ilk tenis oyuncusudur. Ayrıca tarihte “Kariyer Grand Slam” (4 farklı Grand Slam birden) yapan 7 oyuncudan biridir. Federer, 23 Grand Slam finalinde oynayan ilk oyuncudur. Ocak 2010 itibariyle ardarda 23 Grand Slam yarı finali oynarak kendisinden önceki rekoru yaklaşık olarak ikiye katlamıştır. Ama Roland Garros 2010’da çeyrek finalde elendiği için son bulmuştur. 11 kez üst üste Grand Slam finali oynayarak önemli bir rekora daha adın yazdırmıştır.Ayrıca Federer, 2011 Roland Garros itibariyle ardarda 28 Grand Slam çeyrek finali oynamıştır; bu da bir rekordur ve hala devam ettirme şans vardır. Tenisteki bu başarılarından dolayı, 4 kez üst üste Laureus World Sportsman of the Year ödülünü kazanmıştır.Federer, emekli ve aktif tenis oyuncular ve de önemli tenis çevreleri tarafından tarihin gelmiş geçmiş en iyi tenis oyuncusu olarak görülmektedir.

* Bonus: Rafael Nadal, İspanya

Aslında kendisi bu listede yer almayı kesinlikle hakediyor! Bonus olarak karşımıza çıkmasının tek nedeni var; yaşının daha çok genç olmasından dolayı buraya yazacağım değerlerin önümüzdeki senelerde çok değişecek olması! “Toprağın Kralı” Nadal, Fransa Açık’ta üst üste dördüncü şampiyonluğunu kazanarak Bjon Borg’un bu turnuvada üst üste şampiyon olma rekorunu egale etti. Nadal aynı zamanda, bu şampiyonlukla birlikte Fransa Açık’ta yenilmezlik serisini 28 maça çıkardı. Nadal’ın bu turnuvadaki başarısı, onu aralarında Roger Federer, Bjon Borg ve Pet Sampras da olan “herhangi bir Grand Slam turnuvasında üst üste en az 4 şampiyonluk yaşayan tenisçiler” listesine soktu. Nadal, 2008 yılında Wimbledon tenis turnuvasını da kazanarak Fransa Açık Tenis Turnuvası dışındaki ilk Grand Slam şampiyonluğunu elde etti. 2009’da Avustralya Açık’ı ve 2010’da Amerika Açık’ı kazanarak, 4 Grand Slam turnuvasında mutlu sonra ulaşan 7. tenisçi olarak da tarihe geçti. Ayrıca Open Era tarihinde Kariyer Grand Slam’ini tamamlayan en genç tenisçi olarak başka bir tarihi başarıya da imza atmıştır.

Yorumlar:

“Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Erkek Tenisçi” için 23 cevap

 1. Reyhan diyor ki:

  Bu listede ilk sırada Roger Federer yer almasaydı, kesin kavga ederdim :) Bu kadar beyefendi sporcu o kadar nadir ki.. Başarılı, sakin, kendine hakim olabilen.. Hepsi bir arada! Bence 1. olmasında sayıların etkisi değil, karakterin etkisi daha büyük. Her şeyden önce gönüllerde birinci o :)

 2. Listeci diyor ki:

  Roger Federer yaşlanıyor diye çok üzülüyorum.

 3. Umut diyor ki:

  Noak Djakovıç HEPSİNİ YER! ULANNNNNN!

 4. dUdUsH diyor ki:

  Roger Federer HER ZAMAN kadın olarak da Maria Yuryevna Sharapova ve Caroline Wosniaki

 5. Tenisler Kralı diyor ki:

  Novak Djokovic Roger Federeri Bile Deviriyor Ama Yaşı Çok Küçük Olmasına Rağmen Çok Yetenekli Bu Listede Novak Djokovic Olmalıydı Bence.

 6. Tenisçi diyor ki:

  Noak Djakoviçin daha yol alması gerekiyor. Şuan yeniyor olması gelmiş geçmiş en iyi olduğunu göstermez. Ama 5 sene sonra en iyi ler arasına girer, bu performasnsını sürdürüse.

 7. ASLAN diyor ki:

  Adamin rekorlari degil sadece, Sampras ve Agassi`nin yazisinda bile Federer isimleri geciyo daha tartismak imkansiz bunu. Federer bundan sonra kariyer mac kazanma rekoru icin oynuyo bence.Baska kirilacak rekor kalmadi :D

 8. ts'li nadal :D diyor ki:

  nadal benım için dunyanın en ıyısı adam adam :D

 9. Oktay diyor ki:

  Bence bu listede ilk sırayı Roger Federer sonuna kadar hak ediyor zaten bu durum kazandığı grand slam sayısından belli oluyor.Ayrıca Rafael Nadal ında bonus olarak yazılması ayrı bir güzellik.Novak Djokovic in bu listede yer almaması çok doğru bence çünkü genç olmasına rağmen toprak kortta iyi olmayan 3o yaş üzerinde ki Federer e zorlanıyor bence başarıları fazla uzun sürmeyecek..

 10. berke diyor ki:

  bnce federer ve nadal listede olmayı hak etmiş ama jokovic nasıl olmuor anlamıorum

 11. enn diyor ki:

  djokovich’de burda olucak sanirim,her nekadar sirplari sevmesem de bu bi gercek :P

 12. metinbiber diyor ki:

  roger federer inanılmaz bir tenisçi.tekniğiyle efendiliğiyle. herşeyiyle tam bir profesyonel.adam tenis için yaratılmış sanki.djokoviçi sırp olduğu ve maç kazandığında abartılı sevinçleri olduğu için sevmiyorum.adam da teknik yokki iki eliyle abanıyor topa .siz hiç federerin iki elle topa vurduğunu gördünüzmü hiç.

 13. isimsiz diyor ki:

  djokoviç nerde

 14. evren diyor ki:

  novak djokovic nerde? ulan en ıyısı o su an

 15. hazar diyor ki:

  bence nadal roland garossda 10 kez sampiyun olacak.federerde vinbbledonu kazanacak

 16. burak diyor ki:

  nadal sampiyun gercek

 17. simla selvi diyor ki:

  Cok guzel bir liste olmus djokovic in olmamasi tam isabet listede rafayi goremeyince basta cok uzuldum 2 numara olmasini isterdm yada ilk 5te ama neden bonus olarak yazdiginizi anliyorum ve gorunce cok sevindim. Nadali cok cok sevmeme ragmen federer 1 no olmayi sonuna kadar hakediyor tam bir efsane o emekli olunca bayragi nadal alacak ve federerin rekorlarini kiracak diye umuyorum :D

 18. farilin diyor ki:

  Djokovic in listede olmaması çok saçma. Daha 26 yaşında ve 6 grand slam e sahip. Boris Becker inde 6 gs si var ama listede. Üstelik novak daha kariyerini bitirmedi bile…

 19. anıl diyor ki:

  federer ve sampras ın yerleri doğru ,
  diğerleri sabaha kadar tartışılır..

 20. onuralp diyor ki:

  Bana kalırsa nadal gelmiş geçmiş en iyi toprak kort oyuncusudur ama diğer kortlardaki
  orantısız oyunu nedeniyle ilk 10 da zorlanılabilir bana kalırsa

 21. kraliçe diyor ki:

  çok teşekkür ederim ödevime yardım ettiniz . hem de o tenisçilere başarılar dilerim sevgilerimle size çok teşekkür ediyorum

 22. İlyas diyor ki:

  hepsi bos dunyanın en ıyısı pete sampras ( sakatlandıgı zaman suresini hesap edemiyorsunuz herhalde )

 23. İlyas diyor ki:

  Bir sporcunun sakatlanıp geri donmesi en az 3 yıldır. Ornek bakınız NADAL!!!!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir