Farelerle İlgili 10 Gerçek

25/04/2012

Fareler kıtlığı, kuraklığı ve ölümü sembolize ederler. Kabuslara girerler, küçük ayakları ve kuyruklarıyla dehşet saçarlar. Her yıl dünyada milyonlarca solar zarar yaratırlar. Gıda depolarına saldırırlar, elektrik kablolarını kemirirler ve hatta beşikteki bebeklere saldırırlar. Ama bunun yanı sıra insanlığa bilimde çok katkı yapmışlardır.

10. Norveç Faresi

Yaklaşık 1.1 kilogram ağılığına ulaşabilen bu fareler aslında bizim lağım faresi dediğimiz cinslerdir. 500 metre uzaktaki adalara yüzebilme yeteneğine sahiptirler ve dünyanın birçok bölgesinde yaşamaktadırlar. Kökenleri Asya’ya dayanmaktadır.

9. Siyah Fare

Genelde Yeni Zelanda gibi tropik bölgelerde yaşasalar da, Avrupa’da da birçok yerde görülmektedir. Genelde veba taşıdıkları için dikkat edilmesi gerekmektedir. Hem kanlarındaki bakteriler, hem de tüylerindeki bitler yoluyla hastalık bulaştırabilirler.

8. Ev Faresi

Bir evin çatı katını tamamen fare geçirmez yapmak neredeyse imkansızdır. Farelerin dişleri demirden daha serttir. O yüzden hangi malzemeyi kullanırsanız kullanın kemirip geçebilirler.

7. Zombi Fare

Toxoplasma gondii adlı parazit insan dahil birçok canlıda bulunabilmektedir ve toksoplazmoz adlı ölümcül hastalığa yol açmaktadır. Bu virüsün etkisi altındaki farelerin beyinlerinde gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar, fareleri tamamen kedilerden ve hatta herhangi birşeyden korkmaz hale getiriyor.

6. Dayanıklılık

Fareler dünyanın her tarafına yayılmaları tesadüf değildir. Üstün bir adaptasyon özellikleri vardır. Bir deveden daha uzun susuz kalabilirler, 5.kattan hiç yara almadan yere atlayabilirler, radyasyona dayanabilirler ve birçok zehire karşı da bağışıklıkları vardır.

5. Avcı Hayvanlar

Fare denilince ilk akla gelen tabi ki kedilerdir fakat farenin düşmanı sadece kediler değildir. Baykuşlar, şahinler, yılanlar ve hatta eğitimli bazı köpekler de fareleri kabusu olmaktadır.

4. Kobay Fare

Genetik özellikleri insanla çok benzer oldukları için fareler bilinçsizce olsa da bilime çok katkıda bulunmuşlardır.

3. Dev Fare

Afrika kökenli bu fareler 7.5 kilogram ağırlığa kadar ulaşabilmektedir. Tamamen korkutucu görüntüsüne rağmen oldukça uysal ve zararsız bir faredir.

2. Doğurganlık

Fareler bir doğumda 5 yavru sahibi olabilirler ve yılda 7-15 kez doğruabilirler. Yavrular ise 5 hafta sonra doğurgan hale gelirler. Teorik olarak bir çift fare yılda sayıca binlere ulaşabilir.

1. Fare Kral

Farelerin kuyruklarının birbirine dolanması ve buna ek olarak kan, kir ve dışkıyla birbirine yapışması sonucu ortaya çıktığı söylenilen mitolojik hayvanlardır. Genelde Almanya’da yaygın olan fare kralların en büyüğü 32 fareden oluşmaktadır ve 1828 yılında Buchheim’de bulunmuştur.

Yorumlar:

“Farelerle İlgili 10 Gerçek” için 0 cevap

  1. Engin diyor ki:

    1 numara enteresanmış..

  2. marie diyor ki:

    iğrenç

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir