Evrensel 7 Yüz İfadesi

18/11/2011

Öyle ifadeler var ki dünyanın neresine gidersen git değişmiyor! Dünyadaki farklı kültürleri düşününce evrensel ifadelerin olması ne kadar şaşırtıcı değil mi? Daha da şaşırtıcı olanı bu duyguları saklayamıyor olmamız..
Bu listeyi yazma isteğim ilginç bir psikolog olan Paul Ekman’dan bahsetme ihtiyacı… Paul Ekman Time dergisinin 2009 yılında yayınladığı en etkili 100 isimden biri. Oldukça renkli bir şahıs olan Paul Ekman, Lie to me dizisindeki Dr. Cal Lightman’ı yaratanlara esin kaynağı olmuş. İşte günümüzde belirlenen 7 evrensel yüz ifadesinin listesi…

7. Şaşırma

Yüzümüzde bulunan 43 kasın 10 bin yüz ifadesi oluşturduğunu biliyor muydunuz? Ancak bu ifadelerden çok az bir kısmı ile karşımızdakine birşeyler anlatabiliyoruz. Geri kalanlar ise sadece kişisel mimikler! Dünyanın neresinde olduğunuzun bir önemi yok. İsterseniz Papua Yeni Gine’de, isterseniz Hindistan’da, isterseniz Norveç’te olun. Eğer kaşları kalkık, göz kapakları açık ve ağzı aralanmış birini görürseniz kesinlikle şaşırdığını düşünebilirsiniz..

6. Tiksinme

İnsanoğlu olumsuz duyguları genelde saklama eğilimindedir. Ancak ne kadar bastırmaya çalışsakta saniyenin beşte biri kadar kısa bir sürede hissettiğimizi yüzümüze yansıtıyoruz. Tiksinme de saklamaya çalıştığımız olumsuz duygulardan. Belki bir yemek, belki bir davranış karşısında hepimizin hissettiği bir duygu. Bu duygunun göstergesi ise üst dudağın yukarı kalkması ve burnun kıvrılması.

5. Küçümseme

Mutluluğun, üzüntünün, korkunun ya da kızgınlığın evrensel olması tamam ama küçümsemenin evrensel olması gerçekten şaşırtıcı! Dünyada yaşayan 6 milyar insan, bir şeyi küçümsediği anda dudağının tek kenarını yukarı kaldırıyor ve oldukça sıkı bir durumda tutuyor.

4. Korku

Kültürel kaynaklı olmayan doğal korku, çevreye uyum sağlama ve hayatta kalmaya çalışma ile bağlantılı olan genetik mirasımızdır. Ve tabi ki saklaması en zor ifadedir. Korkuyla ilgili ilginç bir gerçek ise, korktuğumuz anda vücut ısımızın düşüyor olması. İlk soğuyan da ellerimiz. Ekman’ın Yüz Hareketi Kodlama Sistemlerine göre, korkan bir insanın kaşları ortada birleşiyor, üst göz kapakları kalkıyor, alt göz kapakları ve dudakları geriliyor. Eğer incelemek için birini korkutmayı deneyecekseniz, sonradan gelen öfke haline baştan hazırlıklı olmalısınız!!

3. Öfke

Eğer sizde benim gibi birini korkutmayı denediyseniz sonrasında bu ifadeyi inceleme fırsatı da bulmuşsunuz demektir Öfkeyi anlatan kodlama sistemi ise, kaşların bir arada ve aşağı doğru olması, gözlerin parlaması ve dudakların daralması.
Ekman’a göre yalan söyleyen insanlar mikro yüz ifadeleriyle doğruyu dışarı sızdırıyor. Öfkeli olmadığını söyleyen bir insan, çenesini yukarı doğru kaldırarak gizli öfke hareketini yapıyor. Yani bu hareketi bir meydan okuma ifadesi olarak anlamak hiç garip değil..

2. Üzüntü

Üzgün olduğunu göstermemek yaygın bir davranış biçimi. Ne kadar kırılgan bir halde olduğumuzu genelde paylaşmayı istemeyiz. Ekman, mikro yüz ifadelerini ilk kez hastanede depresyon tedavisi gören ve haftasonu izne çıkmak isteyen bir hastanın video görüntülerini izlerken keşfetmiş. Hasta oldukça neşeli görünüyormuş. Ancak hastanın görüntüleri yavaş çekim izlendiğinde, gülümseyen yüz ifadesinin altında gördükleri ümitsizlik nedeniyle izni vermemişler. Daha sonra öğrendiğine göre, hasta haftasonu izne çıktığında intihar etmeyi planlıyormuş. İlk farkedilen mikro ifadeler ise, göz kapakları ve dudak kenarlarının aşağı doğru inmesi ve gözlerin odaklanamamasıymış.

1. Mutluluk

Mutlu bir insanı tanımak zor değil aslında, yanaklar yukarı doğru, göz kenarları kırışık ve ağız çevresindeki kaslar belirgin. Fakat bu gerçek bir gülümseme için geçerli olan kodlama. Ekman’a göre davetkar, cüretkar, savunma pozisyonunda, rahatsız ya da karşısındakine hoş geldin diyen, alaycı, küstah, aşağılayıcı gibi gülümsemeler dahil edildiğinde 19 tane farklı gülümseme bulunuyor. Hatta gülümseme yalan bile olabiliyor.. Göz kenarlarında oluşan kırışıklık ise sadece gerçek bir gülümsemede bulunuyor.

Yorumlar:

“Evrensel 7 Yüz İfadesi” için 4 cevap

 1. aysun diyor ki:

  Dünyada milyarlarca insan var bu insanlar kesinlikle birbirine benzemiyor( ikizler hariç) ama aynı ifadelerle hislerini gösteriyorlar bu bana çok ilgiç geliyor…

 2. yasin bilayak diyor ki:

  insanların yeni bir şeyler öğrenmesi ve yapı olarak insanların ne düşündüğünü veya yalan söyleyip söylemediğini anlamaya çalışan bu tür duygusal düşünsel gayeleri olan insanlar için müthiş bir yol ve çalışma alanı ama bu çalışma insanların mutlu olması için ne kadar sağlıklı bunu yazarken kesinlikle kimse tarafından yanlış anlaşılmak istemiyorum çalışmaya da herhangi bir olumsuz eleştirim yok ama bu konuda çalışma yürütecek insanların kesinlikle yapı olarak çok güçlü ve aşırı duygusal olmaları gerektiğini düşünüyorum evet bir insanın yalan söyleyip söylemediğini bilmek veya öğrenmek güzel ama eğer sizde derin izler bırakacak ve sizi son derece etkileyecekse bence bu konuda her insan gibi bizim de hayatımızda ya da sizin hayatınızda biraz yalana yer bırakılabilir sanırım ,teşekürler :)

 3. Berat diyor ki:

  lie to me dizisinin konusu,ve seninde ordan alıntı yaptığın çok açık başarılı çalışma emeğine sağlıkta,hastası değil annesi iyi dikkat et ^^

 4. ESRA diyor ki:

  iyi çalışmalar araştırma konum olan evrensel yüz ifadeleriyle alakalı önerebileceğiniz kaynak var mı acaba.yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir