En Zehirli 10 Yılan

Sevin ya da sevmeyin yılanlar doğanın en güzel yaratıklarından biridir. En iyi yırtıcılardan ve avcılardan birinin olmasının yanı sıra en tehlikeli yaratıkların başında gelir. Bu liste bu güzel hayvanların ısırıklarıyla kaç tane laboratuvar faresi öldürebildiklerinden hesaplanıp insana çevrilmiştir. İnsanın metabolizması elbet farelerden farklıdır ama çok da güvenmemek lazım.

10. Sessiz Çıngıraklı Yılan

Güney Amerika ormanlarında bulunan sessiz çıngıraklı yılan 3 metre uzunluğa erişebilir ve Amerika kıtasının en tehlikeli yılanlarından biridir. Bir ısırıkta 400 mg zehir salgılayabilen yılanın öldürme gücü 1650 laboratuvar faresi ve 1 insandır. Isırıklarının %80’i ölümle sonuçlanmıştır kurtulacak kadar şanslı olanların bir çoğu ısırılan organı kaybetmişlerdir.

9. Çengel Burunlu Deniz Yılanı

Hint Okyanusu’ndan Avustralya kıyılarına çok geniş bir arazide görülebilen bu yılanın aslında ısırdığında salgıladığı zehir diğer yılanlara göre düşüktür bu yüzden kurbanlar çok geç olduktan sonra hastaneye başvururlar. Acı vermeden bir süre sonra solunum sistemini bloke ederek ölümlere yol açar. Tek ısırığı ile 1930 fareyi öldürebileceğini söyleyelim.

8. Engerek Yılanı

Engerek ülkemizde de çokça bulunan bir yılan türüdür. Neyseki bu sarı kaplı engerek türü ülkemizde yok sadece Kuzey Afrika ve Ekvator civarlarında yaşıyor. 75 cm boyuyla küçük bir yılan olmasına rağmen istatistikler tüm yılanların toplamından daha fazla insan ölümüne yol açtığını söylüyor. İç kanama yaptıran ısırığı ile 2 insan öldürebilir.

7. Russel Engereği

Diğer yılanlara göre uysal yaradılışına aldanmamak gerek. Tek bir ısırığı ile salgıladığı zehir 6600 fareyi ve 3 insanı öldürebilecek güçtedir.

6. Kara Mamba

Dışı beyaz olan bu yılan ismini ağzının içindeki karalıktan almıştır. En hızlı yılan olarak tespit edilen bu arkadaşın boyu da 4 metreyi geçebilmektedir. 2 metre uzaklığa saldırabilirler ve saldırdıklarında 1-2 ısırıkla yetinmeyip bir çok ısırıktan sonra savunmaya geçerler. Panzehiri olmadığı için ısırıktan kurtuluş yoktur. Potansiyel olarak 20 dakikada bir inasnı öldürebilir ve tek bir ısırığı 4 insanı devirecek güçtedir.

5. Kahverengi Yılan

Avustralya’ya özgü bu yılan 2 metre boyuna ulaşabilir. Genellikle insandan kaçan bu yılan tuzağa düşmüş hissettiğinde oldukça saldırgan bir hale bürünüyor. Neurotoksinlerle bezeli zehri insanı felç ediyor ve zehri 4 insanı öldürebilecek güçte.

4. Ölüm Adderi

Latince ismi Acanthophis antarcticus olan bu yılan da Avustralya’ya özgüdür. Çenesi boyutuna göre oldukça büyük olan bu yılan solunum sistemine verdiği zararla insanı ölüme sürükler. Tek bir ısırığıyla 4 insanı ve 7600 fareyi öldürebilir.

3. Kaplan Yılanı

Tek ısırıkta 8 insan öldürebilecek potansiyele sahip bir yılan. 2 metreye uzanan boyları ve kaplana benzer şekilleriyle adını aldığı hayvan gibi ormanların kralıdır.

2. Mavi Bongar

12 farklı Bongar türü bulunur ve genelde boyları 1 metreye ulaşır. Bu hayvanların zehri 11 insanı öldürebilecek güçtedir. Hindistan tarafına gidecek olursanız bu yılandan uzak durmanız yararınızadır.

1. Taipan Yılanı

Yine Avustralya’nın koca kötü yılan repertuvarından çıkma bir sinek. Boyları 2.5 metreye uzanan bu yılanlar tek bir ısırığıyla 44 insanı öldürebilecek şiddette zehir salgılıyor. Helal olsun diyoruz kendisine.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir