En Tehlikeli 10 Uyuşturucu Madde

08/09/2010

Bu listede ülkemizde halen tabu olarak görülen bir konuyu listeliyoruz. Uyuşturucunun dünya’da ve ülkemizde almış başını gittiği bir durumda en tehlikeli uyuşturucu listemizle bilmeyenleri bu konuda aydınlatmak istedik. Ama burada bilinmesi gereken en önemli şey en tehlikeli uyuşturucuya bağımlı da olunsa herzaman kurtulma şansı olduğu. Yeter ki yeteri kadar istesin. Eroin bağımlılarının sadece %1 ‘i tedaviyi kabul etse de tedaviyi kabul eden hastaların % 45’ten fazlası tedaviye cevap veriyor. Listemizde bağımlılığı en güçlü olan en tehlikeli uyuşturucuları bulabilirsiniz. Bu konuda bilgisi ve görüşü olanlar lütfen yorumlarını bizimle paylaşsın.

10-Buprenorphine

10Yine bazı psikolojik rahatsızlıklarda ve eroin tedavisinde kullanıldığında gerçekten işe yarayan bu madde  maalesef ülkemizde olduğu kadar dünyada da kötü amaçlı olarak kullanılıyor. Yaklaşık olarak 7 gün eroin yoksunluğunu en aza indirgemek icin kullanılan bu ilaç uzun sureli kullanımlarda bağımlılık yapıyor. Ölüm oranları çok yüksek olmasa da yine de Buprenorphine maddesinden ölenler görülmekte.

9-Tütün

9Tütün ne kadar bağımlılık yapar sorusuna verilebilecek yanıt eroinden daha fazla bağımlılık yapmasıdır. Nikotinin bağımlılık yapmasının nedeni sigara kullanıcıların vücutlarında endorfin maddesinin salgılanmamasıdır. Endorfin , üzüldüğümüzde ya da sevindiğimizde vücudumuzu rahatlatan bir salgıdır. Ancak sigara kullananlarda bu salgı üremez ,nikotin endorfinin salgılanmasını engeller. Nikotinin fiziksel bağımlılığı budur. Bir de tabiki psikolojik bir bağımlılığı vardır. Sigaranın her nekadar eroinden daha fazla bağımlılık yaptığı söylense de sigarayı bırakmak , inandığınız takdirde yardım da alarak sigara bağımlılığınızdan kurtulmak, eroin bağımlılığınızdan kurtulmaktan daha kolaydır.

8-Amfetamin

8Amfetaminler merkezi sinir sistemini etkileyen maddelerdir. Bunlar, tıbbı olarak uyku hastalığı hallerinde ve hastayı daha az yemeğe ikna etmek üzere aşırı şişmanlık hallerinde kullanılırlar. Amfetaminler farklı şekiller, büyüklükler ve renklerde tablet veya kapsüller haline getirilmiş beyazımsı bir toz halinde tıpta kullanılmak üzere kanuni olarak üretilirler. Ampuller içersinde bir bileşim olarak hazırlanırlar. Ancak bu ilaca da bağımlı olan insanlar azımsanmayacak kadar fazladır.7-Benzodiazepin

7Anksiyete’nin , epilepsi ve nöbetlerinin giderilmesinde faydalanılan bu ilaçta günümüzde kötü amaçlı kullanılan bir diğer uyuşturucu madde. Düzenli olarak 4 haftadan fazla kullanımlarda bağımlılık oranı yüksektir. Alkolle alınması durumunda ölüme bile yol açabilen bu uyuşturucu maddenin yoksunluk semptomları da çok ağırdır.

6-Ketamin

6En güçlü halüsinasyon gördürten maddelerden biri. Ayrıca oldukça da tehlikeli. Solunum durmasına neden olabilir. Ketamin önceleri , bazı psikolojik rahatsızlıklarda reçete ile verilen bir ilaç olarak çıktı. Ancak sonra kullanımı kötüye kullanıldı. Ketamin, hafif kokulu, kristalimsi bir tozdur. Renksiz ve kokusuz olması yasadışı kullanımda da kolaylık sağlıyor. Ketamin kokain bağımlılığına benzer bir bağımlılık ortaya çıkarır.

Halk dilinde Ketamin’e ne denir: Köpek Kokaini, Amele kokaini

5-Alkol

5Alkol bağımlılığı ne kadar yasal olsa da çok güçlü bir bağımlılığa sebep olabilir. Alkol bağımlılığı da diğer uyuşturucularda olduğu gibi yoksunluğu durumunda ciddi zararlar verebilir.  Çoğu alkolikte alkolü bırakması durumunda ellerde titreme,uyku bozuklukları ve vücut ısısında artış gözlemlenir. Alkolizm çok ciddi bir bağımlılıktır. En az diğer uyuşturucu maddeleri bırakmak kadar zordur. Bir alkolik alkolü bıraksa bile ona yeniden dönebilir. Günde 2 kadeh şarabın kan dolaşımına yararları olduğu biliniyor. Ancak eğer hergün düzenli olarak içki almaya başladıysanız tehlike sinyalleri çalmaya başlıyor demektir.

Halk dilinde Alkole nedenir: Aslan Sütü

4-Metadon

4Metadon yasal olarak Amerika’da eroin bağımlıların tedavisinde ve ciddi ağrıları rahatlatmak için kullanılan bir maddedir. Her nekadar tedavi amaçlı kullanılsa da metadonun doz aşımında ölüme neden olabilecek sonuçlar doğabilir.3-Barbitüratlar

3Uyku ilaçlarının yapımında kullanılan kimyasal bir madde olan barbitüratlar, eroin ve morfin gibi fiziksel bağımlılığa neden olabilir. Orta etkili Ameliyat öncesi sakinleştirici, uyku verici veya çırpınma nöbetlerinde verilir.Genellikle uyuşturucu bağımlısı gençler, kullandıkları maddeyi kullanmadıkları zaman barbitürat almaya başlar ve bağımlı hale gelirler. Alkolle veya afyonla alınmasında etki iki misline çıkar. Barbitüratlara, gerginlikten, kuruntudan ve yetersizlikten kurtulmak düşüncesiyle başlanır. Uykusuzluk şikayetleriyle verilen ilaçlar uzun süre ve aşırı dozda alındığında, hem fiziksel hem de psikolojik bağımlılık meydana getirir.

2-Kokain

2Kokain aynı diğer uyuşturucularda olduğu gibi ilk kullanımlarda insana bir zevk verir. Kokain kullanan insanlarda ilk başta geçici bir zindelik, kendine güvenme, çok konuşma ,hafızada bir berraklık hissedilir. Oysa bu kokaine bağımlı bir insanın yasadığı şeyler değildir. Uzun sure kokain kullanan birinde sürekli bir burun çekme olayı bas göstermeye başlar. Uzun süre kokain kullananlarda iştahsızlık, zayıflama, uykusuzluk, mide bağırsak bozuklukları ve cinsel gücün azalması gibi fiziki belirtiler ortaya çıkar. Bedensel çöküntü olur. Uzun vadede psikolojik rahatsızlıklar da başlar. Kokain beyaz bir madde olduğu için yoksunluk durumunda her gördüğü beyaz şeyi kokain zannedenler vardır. Bir kısmı da halusinasyonlar görmeye başlar. Derilerinin altında kurtlarin yürüdüğünü zannedebilirler. Uzun sureli kullanımlarda burun kanamaları, beyin damarlarinda tıkanma ve hatta beyin kanamaları görülebilir.

Halk dilinde kokaine ne derler: Kok, kar, beyaz ölüm

1- Eroin

1Eroin uyuşturucu türleri arasında en tehlikeli olanıdır. Sadece 1 veya 2 deneme eroine bagimli olmak icin yeterlidir. Yani yuksek derecede hem fiziksel hem de psikolojik bagimliligi vardir. Oyleyse kurtuluşun nerdeyse sadece “altın vurusla” sonuçlandığı böyle bir uyuşturucuya insanlar neden başlar? Arastırmalar gösteriyor ki eroine başlayan bir çok kişi ilk başta onu tütüne sararak içiyor ve bunun onlarda bir bağımlılık yapmayacağına inanıyor. Ya da bazı bağımlılar tütüne sarılı bu maddeyi bilmeden içtiklerini savunuyorlar. Oysa tütüne sarılan eroin ortama çok kötü bir koku yaydığından bunun cok da olası olmadığı düşünülüyor. Eroin açık kahverengi-beyaz renkli toz şeklinde bir maddedir. İçerisine konan diğer maddeler sayesinde bu renkte farklılaşmalar görülebilir.

Halk dilinde eroine ne derler: cevher, süprüntü, büyük Harry, sır, oğlan, beygir, beyaz zehir, beyaz maden, toz, mal, kuru kafa, erkek çocuk, beyaz şeker, kıllı keyf pudrası.

Yorumlar:

için 22 cevap

 1. Duman diyor ki:

  Ottur gunahi yoktur :)

 2. halil diyor ki:

  metamfetamin i bilmiyonuz galiba

 3. yasin kara diyor ki:

  UYUŞTURUCUNUN ÜLKEMİZDE HIZLA YAYILDIGINA 12 YIL KADAR ÖNCESİNDEN ŞAHİT OLDUM VE ŞUNA DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUM.
  O GUNDEN BUGUNE BELLİ MAHALLE VE SEMTLERDE ALENEN SATIŞI YAPILDI VE YAPILMAKTADIR.BUNLARDAN EN COK TA TARLABAŞIDIR Kİ HEPİMİZİN DUYDUGU VE BİLDİĞİ GİBİ TAMDA TARLABAŞI EMNİYET İNİN ARKA SOKAKLARI İKİNCİ SARIGÖL DENİLEBİLECEK BİR YER HALİNE GELDİ,ŞİMDİLERDE SIKI DENETİMLER UYGULANIYOR COK ŞÜKÜR,BUNUN GİBİ SARIGÖL GERCEĞİ UGUR DÜNDARLA 12 13 YIL ÖNCE TV DE DEŞİFRE EDİLMİŞ OLMASINA RAGMEN KISMEN DEVAM ETMEKTE OLDUGUNU DUYUYORUM.
  EY TÜRKİYEM İNSANI… AİLELER SİZE SESLENİYORUM…BENİM ÇOCUGUM YAPMAZ DEMEYİN EN BÜYÜK HATAYI BURDA YAPIYORUZ..BU ÖYLE SİNSİCE YAYILAN BİR İLLETKİ SENİN COCUGUNDA BENİM COCUGUMDA BİR GÜN MUTLAKA UYUŞTURUCU KULLANIMINA TEŞVİK EDİLECEK ARKADAŞI YADA KENDİ MERAKI VEYA BİR ORTAMDA MUTLAKA TANIŞACAK..BUNU HERKES BÖYLE BİLSİN VE KABUL ETSİN,BU MUCADELEYİ SADECE BİZ HAKKIYLA YAPMAK ZORUNDAYIZ.
  DÜNYADA KOLAY VE EN BÜYÜK PARA UYUŞTURUCUDAN KAZANILIYOR,
  KİMLERMİ BUNLAR.? TAHMİN ETMEK HİÇTE ZOR DEĞİL TABİKİ.
  1.)ÜLKEMİZİ PARCALAMAK İSTEYEN GÜÇLER.
  2).ÜLKEYE GİRİŞİNDE DENETLEMELERE TAKILMAMASINI SAGLAYAN ÖNEMLİ MEVKİLERDEN GÖREVİNİ MİLYON DOLARA SATAN NADİR BULUNAN YARATIK.
  3)KÖŞEDEKİ TORBACIYA MALI DAGITAN ADAMDAN PARAYI İNDİREN MEMURUN AMİRİ.
  4)SATICININ SATTIGI SOKAGIN BAŞINDA PUSUYA YATIP.ZAVALLI BAGIMLI YAPILMIŞ GENCİN ÜSTÜNÜ ARAYIP İÇİCİLİKTEN İŞLEM YAPARAK GÖREVİNİ İCRA EDEN POLİSİMİZ..
  5)GENCİN TEDAVİSİ İÇİN GEREKEN İLAÇLARI ÜRETEN İLAÇ SANAYİİ..:
  EKSİĞİM VARSA TAMAMLAYIN LÜTFEN

 4. yasin kara diyor ki:

  :) evet bende bilmiyordum fakat youtube de natıonal geographıc de belgesel de izledim sonra araştırdım biraz gercekten intihar etmek gibi bişey

 5. necati diyor ki:

  ben uyuşturucu almak istiyorum

 6. nikılıs diyor ki:

  2001 2002 nin mayıs ayına kadar hollanda amsterdam da yaşadım bu 1 bucuk yılda neler olduğu kısaca anlatıcam bakın arkadaşlar hollanda özgürlükler ülkesidir bu ülkede aklınıza gelen ve bilmediğiniz çok sayıda uyuşturucu madde var belki hayatınız da görmediğiniz diyelim metamfetamin başlim bong la bir duman 16 saat yoğun kafa yüksek bir kafa gerçek exctasy bir adet almanız mümkün değil tamın yarısı yeterli bir adeti 42 saat yoğun yüksek kafa lsd jelibonun üstüne 2 damla 10 saat hayal görme hali 3 damlası beyin damarlarını pişirebilir sakıncalı sıvı speed ufak tester tüplerinin içinde kokain suyu die geçer bir tüp 42 saat dinç kalma hali acıkam uyku yorulma denen hiç bişi yoktur çok tehlikelidir magic mushroom (mantar) kendin yetiştirebiliyosun bence aralarındaki en etkili en yoğun olanı kibrit ucu kadar alındığında 5 6 saat hayel görme anı çok tehlikeli çoğu alındığında intiharla sonuçlanan bir vakka yaşanır (book) macun kenevir esrarın en saff halidir slim sarılır sigara gibi içilir ve 18 saat boyunca uyuşuk bi hal verir ama haz da verir duygularını en derin şekilde yaşattırır hollanda gece aleminde ozamanlar çıkmış olan yeni bi madde vardı PSP (melek tozu) bu maddeyi tr de duyan çok az kişi vardır çünki hollanda daki kodamanlar bunu kullanıyordu denedim kıpkırmızı koko gibi koklanıp içimi yapılıyo içtğkten sora sağ ve sol yanında melekler sürekli seninle geziyo inanamamıştım ama yaşadım bence PSP yanı melek tozu çok farklıydı bütün uyuşturucaların birleşimi gibi bişi 5 gr 250 euro dur zor bulunur avrupada bile. BONZAİ :) bonzai yi avrupada sokakta yatan ewsiz eroin bağımlısı şarapçı kisiler kullanmaktadır bu madde tarım ilacıdır bitkilerin dibine çabuk büyümeleri için verilen bir maddedir ama böle uyuşturucu etkisi olacağı kimsenin aklına gelmezdi sağlam bi kafası var ama zehirliyor. AMA ŞUNU HİÇ BİR ZAMAN UNUTMAYIN ARKADAŞLAR DÜNYANIN EROİN MERKEZİ TÜRKİYEDİR DÜNYANIN BAŞKENTİ İSE İSTANBULDUR SAYGILARIMLA ….

 7. ŞEker diyor ki:

  Varsa Şekerin Takılalım Şkerim . <3

 8. BlackBurn diyor ki:

  Ayrıca en tehlikeli olanların listesinde LsD de olmalı :) halüluyaa.. Bu arada limit yok filmindeki nzt 48 zin orjin’inden neden ist da vermiyorlar :SSSSSS :Q

 9. Leşker Erdem diyor ki:

  metamfetamin’ni Eklemelisiniz med Kısaltılmışı Sıradan Bir Vuruş İnsanı 6 Veya 12 Saat Yüksek Tuta blir Sizden Görünüşünüzü Dişlerinizi her şeyinizi ala bilir Esrar’dan 100 kat
  Benzodiazepin’nin Hayalet Şekerindenden en az 20 kat kafası eklemelisiniz

 10. berkay diyor ki:

  metamfetmın kadar tehlıkelı bı uyusturucu esı benzerı dunyada yok kokusu bıle bagımlı yapmaya yetıyo ole bı ıllet onun oldugu ortamdan kacın

 11. yok gızlı diyor ki:

  ben eroine yeni basladım basladım derken bulduğum seyın eroın olduğunu anladım ve kullandım 1 2 3 4 5 derken bole devam ettı 2 klo kadarmıs onu netten arastırdım denedım ve cok cok ıı geldı ama nerden bılcemkı bağımlı yapıcak elımdekı bıtttı ıcmedığım zaman ne hale gırdığımı gordum su an bırakmak ıcın cabalıyorum nasıl kurlucam bılemıyorum

 12. onur fidan diyor ki:

  sallama bir site bişey biliyolrmış gibi dikkat çekmekğe çalışıyolar..ama ordan burdan araklama bilgilerle dolu.. halk dilinde eroine beygir deniyomuş aha.. peynir olmnasın sakın yok alkole aslan sütü diyolarmış piiz olmasın sakın rakı için olduğunu biliyoruz ayrıca meta amfetaminderi en tehlikelilerinden..ketamin lokal anestizi içindeir hayvanlara..

 13. Xavier diyor ki:

  Metamfetamin mi, eroin mi haha :) daha ulkemizde gorulmeyen inanilmaz derecede tehlikeli olan desomorphine nam-i deger “krokodil” duymadiniz sanirim. Gerci daha türkçe bi karşiligi bile yok.

 14. ömer diyor ki:

  en tehlikelisi bonzai

 15. Koray diyor ki:

  1. sırada METAMFETAMİN olması gerekiyor…
  http://www.youtube.com/watch?v=jJzqdPrVTTg

 16. ToLqa uLuTas diyor ki:

  Simdi ben bu maddelerin bazılarından kullandım ben baqımlısı deqilim Yada söyle sorayım herkez bagımlı olacak diye bisiy yoq ya neyse bos muhabbet bunlar bay bay

 17. doktorunuz diyor ki:

  Ketamine bağımlılık yapmaz ve öldürme ihtimali en azdır çünkü anestezik bir kimyasaldır, ameliyatlarda kullanılır, site bu konuyu tamamen abartarak anlatmış arkadaşlar, hazır yerden okumayın araştırarak öğrenin yazanların yarısından fazlası adminin uydurmasıdır

 18. YasinKkkkk diyor ki:

  Kenevir esrar neden listede yok ?

 19. hasan diyor ki:

  En tehlikesi bence eroindir kullanmadigim bi madde ama sonrasinda kimyasl uyusturucu bonzu du jamosudur vay sekeridir fetamindir. Iclerinde yinede en temizi. Esrardir . Kafada ve kalpte hiz degil yogun bi kafa yasandigi icin harmanligi digerlerine nazaran en iyi cekilendir.

 20. sevval diyor ki:

  Para avcısı filmi var çok güzel bir film orada da sürekli böyle Kokain çekiyorlar tam olarak büyük bir teşvik var ve birde şu var sakinleştirici hap ictikten yarım saat sonra hala uykuya direnmissen yine alkol uyuşturucu etkisi yaratiyormus son yazdığımdan pek emin değilim bunu pek ciddiYe almayın ama filmde öyle diyordu

 21. unforgiven diyor ki:

  En tehlikeli uyuşturucu krokodil, meth ikinci sırada…

 22. georgi diyor ki:

  Iyi aksamlar ? Ben belcikada hap aliyom biri tafsiye etti onu icindeki tozu dok suyila karisir enjekte et ! sizce bu durum benim acimdan nereye goturur hata olur mu!!???,

Bir Cevap Yazın