En Tehlikeli 10 Meslek

12/01/2010

Yeni bir iş mi arıyorsunuz? Başvurularınızdan önce bu listeyi kontrol etmeniz de fayda var. Çünkü bu listedeki işlerin kariyer basamaklarında sizi ölüm bekliyor olabilir!

10. Kamyon Şoförlüğü

kamyon

Ölüm Oranı:100.000 de 27 kişi
Bir senedeki toplam ölümlerin %12 sini oluşturan ve yılda ortalama 905 kişinin öldüğü kamyon şoförlüğünün,  listenin sonunda olmasının sebebi çok sayıdaki çalışan sayısı. Kamyon şoförleri yola çıkmadan önce ciddi bir eğitimden geçerler. Çoğunlukla diğer araçlar, dev kamyonların yanından geçerken paniğe kapılır ve direksiyon hakimiyetini kaybeder. Eğitimli olan kamyon şoförleri ise kazayı önlemeye çalışırlarken genelde kaza yaparlar. İstatistiklere göre kamyon kazalarındaki ölümlü kazaların %70 ini bu durum oluşturuyor.

9. Elektrik Hattı Çalışanları

9

Ölüm Oranı: 100.000 de 34
Tehlikeleri göz önüne alındığında tam bir babayiğit mesleği olduğunu söyleyebiliriz. Dev bir direğe tırmanmak başlıbaşına bir meziyet  üstelik işinizi yapabilmek için bu direğin üzerinde değişik açılarda durabilmek de cabası.  Elektrik akımına kapılmamak için giydikleri yüksek korumalı donanımları ve düşmelerini engeleyecek olan ekipmanlarına rağmen her yıl 36 kişi bu iş sırasında hayatını kaybediyor.

8. Çatı Tamircileri

8

Ölüm Oranı:100.000 de 35
Ağır ekipmanları taşımak, eğilmek, bükülmek, tırmanmak, sıcak, rüzgar, uzun çalışma saatleri… Çatı tamirciliği hiç de kolay bir meslek değil. Fiziksel zorlama, dikkatsizliği de beraberinde getiriyor ve yorgunlukla beraber çalışanlar güvenliklerini sağlayan teçhizatları kullanmıyor. Ufak kazalara yol açan çivi tabancaları, ziftten kaynaklı yanıklar ve diğer potansiyel tehlikelerin yanında  merdivenden, iskeleden ve eğimli çatılardan düşmek çok daha büyük riskler içeriyor. 2005 yılında 94 kişi bu şekilde hayatını kaybetmiş.

7. Çiftlik Çalışanları

7

İşin içine büyük makineler ve uzun çalışma saatleri girince bir kazanın gerçekleşmesi de sadece an meselesi olabiliyor.  Uzun çalışma saatleri, kullanılan tehlikeli aletler , makine ve kimyasallar; Yetersiz eğitim veya bir anlık dalgınlık,  2 traktörün çarpışması veya zehirlenme gibi tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor.

6. Çöpçüler

6

Ölüm Oranı: 100.000 de 42
Bu meslek sadece çöpleri evinizin önünden alan çöpçüleri kapsamıyor. Bu gruba makine ve vinç operatörleri, inşaat sonrasında ki hafriyatları kaldıranlar da dahil. Bazı meslekler sizden zor hava şartlarında, yüksek yerlerde, uzun saatler aynı şeyi tekrarlamanızı gerektirebilir. Büyük şehirlerdeki çöp toplayıcıları her zaman kendilerini kesme ve geçen arabalar tarafından çarpılma riski altındadır. Fiziksel kazaların yanında daha uzun süreli yaralanmalara yol açan kimyasallar da riski arttırmaktadır.

5. Demir – Çelik İşçileri

5

Ölüm Oranı: 100.000 de 61
Bu işçiler yeni binalar, köprüler ve diğer büyük inşaatlar için bina iskeleti inşa ediyorlar. Bu iş cesareti olmayanlar için hiç uygun değil. Yanlış atılan bir adım sizi yere çakıp kemiklerinizi paramparça edebilir ki bu meslekteki çoğu ölüm de maalesef bu şekilde gerçekleşiyor. Güvenlik önlemleri ve sıkı kurallara rağmen her yıl 31 kişi bu şekilde hayatını kaybediyor.

4. Keresteci

4

Ölüm Oranı: 100.000 de 81
Tehlikeli aletlerle bir de uzun çalışma saatleri işin içine girince kerestecilik mesleği de ölüm oranlarının en yüksek olduğu meslek gruplarından bir tanesi oluyor. Rüzgarların, düşen dalların ve gizli köklerin çok sıkıntı yarattığı alanlarda gerçekleşen kereste işleri herkes için tehlike yaratır. Bir zamanların en tehlikeli mesleği olan kerestecilik şirketlerin getirdiği düzenlemelere rağmen her yıl 64 kurban vermeye devam ediyor.

3. Pilot ve Uçuş Görevlileri

3

Ölüm Oranı: 100.000 de 88
Ölüm oranına baktığımızda aslında sıralamada 2.  olması gerekiyor. Ancak bu meslek grubu son 2’ye göre biraz daha güvenli bir iş. Pilot deyince akla genelde ilk olarak yolcu uçakları ve özel jetler gelse de ölümlerin daha çok gerçekleştiği durumlar aslında mahsul ilaçlama ve deneysel uçuşlarda gerçekleşiyor. Mahsul ilaçlayıcıları uzun saatler çalışıyor ve yoğun kimyasallara maruz kalıyorlar. Bunun yanında alçak uçmaları ve her an bir elektrik direğine çarpma ihtimallerini de düşününce pilotluğun  ne kadar riskli bir meslek olduğu ortaya çıkıyor.

2. Ticari Balıkçılık

2

Ölüm Oranı: >100.000 de 142
Toplumda en tehlikeli meslek olarak bilinen balıkçılıkta yılda 51 kişi yaşamını yitiriyor. Güvertedeki ağır aletler, zorlu hava koşulları, aniden kopan fırtınalar, dev dalgalar ve etrafınızdaki halatların yanı sıra işler kötüye gittiğinde kaçacak hiçbir yerinizin olmayışı balıkçılığın ne kadar tehlikeli olduğunu ortaya koyuyor.

1. Baz İstasyonu İşçileri

1

Ölüm Oranı: 100.000 de 184
Şu an en fazla ölüme yol açan meslek bu. 2006 yılında 18 baz istasyonu işçisi hayatını kaybetti. Sayı olarak az gözükse de  bu rakam bu meslekte ölme ihtimalinizin ne kadar fazla olduğunu gösteriyor. Peki neden bu kadar tehlikeli? Çünkü  cep telefonu şirketleri sürekli olarak daha fazla, daha büyük ve daha hızlı baz istasyonları inşa etmeye çalışıyorlar. Bunun yanında kulelerin yapımı için küçük şirketlerle çalışılıyor. Küçük şirketlerin ise güvenlik donanımları yeterli olmayabiliyor. Eğer çalışan işçi yaralanır ya da ölürse ceza veya dava  büyük şirkete değil küçük şirkete açılıyor.

Yorumlar:

“En Tehlikeli 10 Meslek” için 10 cevap

 1. Yiğit Pilevne diyor ki:

  Tersane işçilerini de ekleyebiliriz. Bir ara sürekli haberlere çıkıyorlardı maalesef :(

 2. rüstem diyor ki:

  ben kulevinç operatörüyüm bence en tehlikeli on meslekten biri kule vinç operatörlüğü kamyon şoforlüğünden daha tehlikeli olduğu kesin

 3. evren diyor ki:

  yalan bunların bazıları astronot yok aslında en tehlikeli meslek o :3:

 4. hsyn54 diyor ki:

  maden işçilerini de ekleyebiliriz ve bence en zor iş..

 5. sevda diyor ki:

  bence hiçbir meslekkolay dğl

 6. Lolli diyor ki:

  Bence Madencilik :(

 7. a.s. diyor ki:

  aynen madencilik daha yeni somada 300’den fazla insanımız öldü(gerçi hepsinin ailelerine maaş bağladılar, kimse de sesini çıkarmadı.). Tarihte bir kazada 1800′ den fazla kişinin öldüğü de olmuş. Ama sorun şu ki madencilik sadece ülkemizde en son çare olarak girilip her gün ölümle burun buruna çalışılan bir iş ve ülkemizde maalesef her gün birkaç madenci hayatını kaybediyor.Tabii bunun böyle olduğu bir kaç ülke daha vardır ama gelişmiş ülkelerde pek maden kazası olmuyor.Yani tüm dünya genelinin oranına baktığımızda o kadar da çok ölüm yok.

 8. Davut yigit diyor ki:

  Tanker şoförü madenciden nukleerden azmı tehlikeli sürekli boş dolu bomba üzerinde çalışıyor

 9. sssd diyor ki:

  Motorlu kuryelik en tehlikeli mesleklerde ilk sırada olmalı günde kaç kişi ölüyor kim bilir motor üzerinde aynı şekilde kaç kaza oluyor kaçı hafif kaçı ağır oluyor hesaplandığında ilk sırada olacağı kesin hiç kimse araştırmıyor sebebi belli…

 10. sssd diyor ki:

  Günde bir kurye ölüyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir