En Tehlikeli 10 Deniz Hayvanı

12/05/2010

Denizin altında binlerce tür balık cinsi bulunuyor ve bunlardan bazıları insanlara ciddi zararlar verebilme kapasitesine sahip. Listemizde denizde, gölde ve nehirlerde yaşayan canlıların en tehlikelilerini sıraladık. Siz siz olun bu hayvanlardan olabildiğince uzak durmaya çalışın. En tehlikeliden en tehlikesizine işte listemiz.

10. Pirana

10

Nerde görülür: Amazonlar, Kuzey Amerika

Keskin dişleri sayesinde tehlikeli ısırıklar açabilen piranalar saldırgandırlar ve en çok yüzücülere saldırdıkları bilinmektedir. Ancak yırtıcı piranaların saldırganlıkları mevsimden mevsime değişiklik gösteriyor. Yağmur yağan mevsimlerde tehlikeli olmayan piranalar kurak mevsimlerde ise saldırganlaşıyorlar . Bu nedenle hiçbir yerli, kurak mevsimlerde nehire girmeyi aklından bile geçirmiyor. Piranaların korkutan dişleri, dudak derileriyle örtülü. Bu nedenle bu hayvanlar fazla dikkat çekmiyor ve sakin bir görüntü sergiliyor. Bu deri yukarı kaldırıldığı zaman (kurutulmuş hayvanlarda rahatça görülebiliyor) ustura keskinliğindeki üçgen dişleri insanı ürpertmeye yetiyor. Balık ağzını kapattığında, kama şeklindeki alt ve üst dişler bir fermuar gibi kilitleniyor. Piranalar, yiyeceklerini yerken sergiledikleri tavır açısından da tatlı su balıkları içinde eşsiz. Bu yönleriyle köpekbalığına benzetiliyorlar.

9. Portuguese Man O War

9

Nerde görülür: Sıcak mevsimi olan tüm yerlerde

Görüntüleri nedeniyle denizanasına çok benzemektedirler. Çoğu zaman insanlar için cok acı verici olabiliyorlar. Genellikle sürü halinde gezmeyi seviyorlar. Yani eğer bir tanesiyle karşılaşırsanız diğerlerinin de geleceğinden emin olabilirsiniz.

8. Kaya Balığı

8

Nerde görülür: Hindistan, Çin, Filipinler, Papua Yeni Gine ve Avustralya

Bu çok çirkin gözüken kayabalığını bulmak çok güçtür çünkü sürekli hareket halindedir. Bilinen o ki salgıladıkları zehir bir insanı rahatlıkla öldürebilir.

7. Belcher’s Deniz Yılanı

7

Nerde görülür: Hint Okyanusu, Avustralya, Filipinler ve Tayland

Dünyadaki en zehirli yılan. Bir deniz yılanını diri diri yutan bir köpek balığı bile ölüme mahkumdur. Çünkü yılan, mideye iner inmez, mideyi dişler ve zehirini akıtır. İnsanı ısırdığında ise ilk ısırığı acı vermemesine rağmen birkaç saat sonra hastanın bacakları karıncalanmaya başlar, zamanla felce uğrar, gözleri kapanır ve dişleri kilitlenir. Kaslar görev yapamaz hale gelir. Birkaç gün bu durumda yaşaması mümkündür ancak bundan sonra hasta çırpınarak ve solunumun durmasıyla ölür.

6. Hippopotamus (Su aygırı)

6

Nerde görülür: Afrika

Nil Aygırı olarak da bilinirler. Bir su aygırı belli durumlarda saatte azami 48 km/sa. hıza ulaşabilir. Su aygırının kafası çok büyük, geniş, basık, ve 450 kg’a kadar ulaşan ağırlıktadır. Su aygırlarının 44 dişi vardır. Her iki yanda 3 kesici diş, bir köpek dişi, dört öğütücü azı ve üç azı dişi olarak. İşte bu dişleri, yüksek hızı ve iri cüssesi sayesinde su aygırı Afrika’nın beş büyüklerinden beşincisi olma onuruna erişiyor. Hippopotamus çenesini neredeyse 180 derece açabiliyor. Bu açı bir kara hayvanı için en geniş açı demek. Bu noktada erişkin bir erkeğin ağzını ortalama olarak 1.2 metre kadar açabildiğini bilmeniz su aygırını daha iyi tanımanız açısından önemli.

5. Yılanlar

5

Nerde görülür: Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusunda

Yılanların zararlı hayvanlar olduğunu herkes bilir. Ama emin olun ki hiçbiri bu küçücük yılan kadar tehlikeli değildir. Bu yılan , dünyadaki en zehirli 4. hayvan olarak bilinir. Sıcak suları sever ve aslında bir insan ona dokunmadan insanlara zarar verme eğiliminde değildir. Salgıladıkları sadece 1 damla zehir ile yaklaşık 20 kişinin ölümüne sebep olabilirler.

4. Mavi Halkalı Ahtapot

4

Nerde görülür: Pasifik Okyanusu

Eğer bu küçük ve rengarenk ahtapotun oyun alanına girerseniz bu sizin için ölümle sonuçlanabilir. Bir mavi ahtapot, içinde 26 insanı öldürebilecek kadar zehir taşır. İnsanların yaşam alanlarında pek sık görülmeyen bu tür aslında agresif bir cins olarak da görülmüyor. Sadece ondan uzak durmanız yeterli.

3. DenizAnası

3

Nerde görülür: Hawaii, Filipinler, Kuzey Avustralya

Dünya üzerindeki en zehirli deniz hayvanı olan box jellyfish, 1954 yılından beri toplam 5000 kişiyi zehiri ile öldürmeyi başarmıştır. Özellikle bu bölgelerde ekim ayından mayıs ayına kadar denize girmek oldukça tehlikelidir. Aslında ısırdığı yerler sirke ile iyileştirilebiliyor ancak bu herzaman yeterli olmuyor ve toksinleri bir insanı sadece 1 dakikada öldürebiliyor.

2. Beyaz Köpek Balığı

2

Nerde görülür: Bütün okyanuslarda. Özellikle de Meksika, California, Kuzey Afrika ve Avustralya.

Denizlerin kralı. Ayrıca tuzlu su timsahının da en büyük rakibi. 6 metreden uzun boyları, 2240 kg’a yaklaşan ağırlıklarıyla onlara beyaz ölüm de deniyor. Küçük bir bilgi daha: Jaws seri filmlerinde izlediğimiz Jaws da bir beyaz köpek balığıydı.

1. Tuzlu su Timsahı

1

Nerde görülür: Güney Avustralya, Papua Yeni Gine

Dinozorlar, nesilleri tükendikten sonra ölüm makinesi ünvanlarını Tuzlu su timsahlarına bıraktılar. Tuzlu su timsahları 6 m ‘ye kadar zıplayabilir, mutlu bir şekilde avını en rahat öldürebilecekleri anı sabırla bekleyebilirler . Hiç beklenmedik zamanlarda deniz kenarlarındaki deliklerden çıkabilirler. Bir insan için timsah alanına girmek ,çok şanslı değilseniz, çoğunlukla ölümle sonuçlanır.

Yorumlar:

“En Tehlikeli 10 Deniz Hayvanı” için 18 cevap

 1. esra diyor ki:

  Listeyi bir dersim de kaynak olarak kullandım. Çok güzel bir site devamını da bekliyoruz

 2. ahmet samet yılmaz diyor ki:

  Çok korkunç in şanla TÜRKİYEde yoktur.

 3. memet aktaş diyor ki:

  çok ilginç ve tehlikeli hayvanlar var ama çoğumuzun bundan haberi bile yok.sitenizin sayesinde hayvanları ve onlar hakkında yeterli bilgiye ulaşıyoruz.teşekkürler

 4. bahar yağmur yıldız diyor ki:

  Ben 3-C sınıfına olabilirim ama istanbul Üniversitesinden gelen sınavı kazandım ve okyanus bölümünden köpek balığı bölümünü bitirdim.Araştırmalarıma göre köpek balığı
  KESİNLİKLE tehlikeli DEĞİL.Özellikle Beyaz köpek balığı. Neden böyle düşünüyorlar anlamıyorum!

 5. zehra diyor ki:

  wow hepsinden kormamaya calışırım deli değilseniz o mevsimde yada ayda oraya gitmeyin tek bir tamsiyem

 6. berkay diyor ki:

  esrenın dedeği gibi

 7. Oylmz diyor ki:

  Okyanusta denize girmekten vaz geçtim helede Australia da.

 8. Osman diyor ki:

  farklı yaratıklar

 9. ano diyor ki:

  katil balina yokmu

 10. aysel diyor ki:

  çok korkunç

 11. Yasmn diyor ki:

  Müthiş hayvanlar gerçektn..

 12. Affan Efe diyor ki:

  Başka

 13. Hüseyin Öner ÜNAL diyor ki:

  5. resim yılan değil.Zehirli deniz salyangozu olarak aratınca daha detaylı bilgi var.

 14. furkan diyor ki:

  Değişik değişik tehlikeli hayvanlar siteniz sayesinde bunları öğrenmiş olduk

 15. aleyna diyor ki:

  çok korkunç hayvan hele portuguese man o wan

 16. aleyna diyor ki:

  çok korkunç hayvanlar

 17. gerçekten ilginç hayvanlar :)

 18. salak R.M.P diyor ki:

  neden böyle diyorsunuz çok tatlılar benim evim okyanusların çevresindeydi.onlarla birlikte büyüdüm ben hatta onlar hakkında araştırma yaptım ve bir kitap yazdım tüm kitap ve kırtasiyelerde bulabilİrsiniz BEN R.M.P. HER ZAMAN YANI BAŞINIZDA İMZA GÜNÜ 14 MAYIS 2016 MALL OFF ISTANBUL DA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir