7 Çakra ve Özellikleri

15/01/2010

Birçok din ve inançta vücudumuzda bazı enerji merkezleri olduğuna inanılır. Bu enerji merkezlerine ‘çakra’ adı verilir ve kişinin çok çalışıp deneyim kazanarak bu noktaları açıp kapayabileceğine inanılır. Bu noktalar renklerle simgelenmiştir. Herkesin duyduğu ama pek bilgisi olmadığı çakraları en üst çakradan en alta inceliyoruz.

7. Taç Çakrası(Menekşe veya Beyaz)

7

Bu çakra başın 4 parmak üzerindedir. Mavi veya menekşe rengiyle gösterilir. Dünyayla bir olmanın ve bilgeliğin merkezidir. Aktif olduğunda önyargısız ve çevrenizdekilere karşı duyarlı olursunuz. Kapalı olması durumunda ise genelde olaylara tek açıdan bakıp ruhanilikten uzak olursunuz. Aşırı aktif olduğu durumlarda ise vücudun ihtiyaçlarını görmezden gelirsiniz. Ruhanilikle o kadar takıntılı durumdasınızdır ki etrafınızdaki herşeyi aşırı dikkatli incelersiniz.

6. Alın Çakrası (Mor)

6

Alın çakrası iki kaşınızın arasında biraz yukarıdadır. Mor renkle gösterilir. Bu çakra, zihnin içgörü ve görselleştirme evidir. Bu çakra açık olduğunda normal içgüdüleriniz ve hayal kurma eğiliminiz olur. Sezgiler kuvvetlidir. Kapalı olduğunda ise kendinizi pek düşünmezsiniz. En ufak birşeyde bile diğerlerinin sizi yönlendirmesini beklersiniz. Kolayca aklınız karışır ve inançlara çok bel bağlarsınız. Aşırı aktif olduğu durumlarda ise hayal dünyasında yaşar hatta olağandışı halüsinasyonlar görürsünüz.

5. Boğaz Çakrası

5

Boğazın ortasındadır. Mavi renkle gösterilir. Bu çakra boyun kökünde yer alır. Bedenimizdeki beşinci element olan boşluk merkezidir. Bu çakra, iletişim ve ifade merkezidir; düşüncelerimizle duygularımız, dürtülerimizle tepkilerimiz arasında köprü kurar. Boğaz çakrası kapalı olanlar içe dönük ve utangaçtır. Aşırı aktif olunan durumlarda ise çok konuşulur ve diğerleri dinlenmez.

4. Kalp Çakrası (Yeşil)

4

Gövdenin ortasında kalp bölgesinde olan bu çakra yeşil renkle gösterilir. Bedenimizdeki dördüncü element olan hava merkezidir. Bedenimizin üç alt ve üç üst çakrasını birleştirir. Sevgi enerjileriyle ilintilidir. Bu çakranın aktifliği diğerleriyle nasıl geçindiğinizi, kolay arkadaş edinebildiğinizi gösterir. Kapalı durumlarda ise soğuk ve mesafeli olmanıza işarettir.

3. Göbek Çakrası (Sarı)

3

Göbek çakrası göbeğin iki parmak üstünde yer alır. Sarı renkle gösterilir. Bedenimizdeki 5 elementten üçüncüsü olan ateş merkezidir. Kişisel irade gücünü, enerjiyi ve aktiviteyi temsil eder. Aktif olmayan göbek çakrası kendini genelde ürkeklik ve kararsız olma durumu ile gösterir. Aşırı aktif çakrada ise agresif ve baskıcı olursunuz.

2. Sakral Çakra (Turuncu)

2

Bu çakra sırtın alt bölümüyle kuyruk sokumu arasında bulunur. Turuncu renkle gösterilir. Bu merkez, aynı zamanda cinselliğin de dahil olduğu (cinsel ilişki sonucu yeni bir yaşam ortaya çıkar) tüm yaratıcılığın merkezidir. Bedenimizdeki 5 elementten ikincisi olan su merkezidir. Sakral çakra duygularımızı ve cinselliğimizi etkiler. Bu çakranın açık olması aşırı duygusal olduğunuz değil duygularınızı rahatlıkla ifade edebildiğiniz anlamına gelir. Bu çakranız kapalıysa hislerinizi içinizde tutarsınız veya yüzünüzde hiç ifade olmaz.

1. Kök Çakra (Kırmızı)

1

Kök çakra kuyruk sokumunda, üreme organı ve anüs arasında bulunur. Kırmızı renkle gösterilir. Bedenimizdeki 5 elementten birincisi olan toprak merkezidir. Fizik beden ile ilişkimizi oluşturur. Bizi madde dünyasına bağlar. Bu nedenle iyi çalışır olması önemlidir. Bu çakra aktif değil ya da kapalıysa korku ve panik hissedersiniz. Fazla aktif olduğu durumlarda ise güvenlik konusunda aşırı takıntılı olursunuz ve değişime karşı koyarsınız. Aynı zamanda açgözlü ve materyalist de olabilirsiniz.

Yorumlar:

“7 Çakra ve Özellikleri” için 0 cevap

  1. deniz diyor ki:

    sık sık reiki yapılırsa çakralar dengede tutulabilir.bu da insana sağlıklı bir yaşam sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir