En Tehlikeli 10 Hayvan

15/01/2010

Bu liste karada ve denizde bulunan en ölümcül 10 hayvana ait. Bazıları zararsız gibi gözükse de her yıl milyonlarca kişinin ölümüne neden oluyorlar. En az tehlikeliden en tehlikeliye işte listemiz:

10. Zehirli Ok Kurbağası

10

Zehirli ok kurbağasının sırtı,  avcıları uzak  tutmak için zehirli bir nörotoksin salgılar. Bir kurbağa 10 insanı öldürebilecek zehir üretir fakat gariptir ki yakalandığı zaman bu zehiri salgılamaz. Aşırı renkli olan bu kurbağalar en çok Güney Amerika’da görülür.

9. Afrika Mandası

9

Ağırlıkları 1.5 tonu bulan Afrika mandaları tehlikeyle karşılaştıkları zaman jilet kadar keskin boynuzları ile saldırırlar. Ayakta oldukları zaman 2.8 metre uzunluğa ulaşırlar. Tek doğal avcıları insan olan Afrika mandalarının yolundan aslanlar bile çekilir. Rakamlara göre Afrika‘da en çok ölüme yol açan hayvan Afrika mandasıdır.

8. Kutup Ayısı

8

Herzaman bizim çok şirin bulduğumuz kuzey kutbu’nun yerlisi, bu dev yaratıklar aslında bilinenin aksine oldukça tehlikeli yaratıklardır. Genelde foklarla beslenir ve bir insanın kafasını bir pençesiyle kopartabilir. En etobur ayı olan kutup ayısı;  deniz ayısı, balina, ren geyiği ve diğer kutup ayılarıyla beslenir.

7. Fil

7

Sivri dişleri ile Afrika fili,  bilindiği  kadar arkadaş canlısı değildir. Her yıl 500 kişiyi öldürürler. Afrika filleri 16 ton ağırlığındadır.

6. Tuzlu Su Timsahı

6

Yaşayan en büyük sürüngen olan bu timsahlar çoğunlukla Kuzey Avustralya ve Güneydoğu Asya’da bulunur. Sağlıklı erişkin bir timsah 4.8 metre ile 7 metre arası uzunlukta ve 1.6 ton ağırlığındadır. Bu yaratıklar 3 metre boya ve 1 ton ağırlığa ulaşan mandaları bile yiyebilirler. En tehlikeli saldırısı olan ‘ölüm dönüşü’nde(death roll) timsah bir insanı veya hayvanı yakalar ve kendi etrafında süratle döner. Bu metodla 1 tonluk bir aygırın bile 1 dakika içinde ölebileceği biliniyor. Suda ise timsahların hızı yunuslarınkiyle aynıdır.

5. Afrika Aslanı

5

Afrika aslanı 500 kg ağırlığa kadar ulaşabilir. Tanzanya’da her yıl 70 insanın ölümüne neden olurlar. Boyut olarak kaplanlardan az da olsa ufaktırlar.

4. Büyük Beyaz Köpekbalığı

4

Bu köpekbalığı sıradışı büyüklüğüyle okyanusların kıyı kesimlerinde bulunur. 6 metre boya ve 5 ton ağırlığa sahiptirler. Büyük beyaz köpekbalığı bilinen en büyük yırtıcı balıktır. Bu yaratıklar genellikle insanlara saldırmaz ve genelde çoğu saldırı ufak ısırıklar olarak gerçekleşir. Bu ufak ısırıklar genelde hedefin veya avın ne olduğunu anlamak için yapılır.

3. Zehirli Denizanası

3

4 metre uzunluğa ulaşabilen ve 60 kadar dokungaca sahip olabilen bu denizanaları eşek arısı denizanası olarak da bilinir. Her bir dokungaç 50 insanı öldürebilecek zehire sahiptir. Avustralya, Filipinler ve diğer tropik bölgelerde bulunurlar. 1884 yılından beri 5.567 kişinin ölümüne sebep olmuşlardır.

2. Asya Kobrası

2

En zehirli yılan olmasa da bu kobralar zehirlerini en etkili şekilde kullanan yılan cinsidir. Yılda 50 bin kişinin ölümüne neden olurlar. Ortalama bir kobranın boyu 1 metredir.

1. Sivri Sinek

1

Sivri sinekler sıtma mikrobu taşıyan parazitleri taşıması sebebiyle yılda 2 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olurlar. Buna ek olarak 70 milyon kişiye hastalık bulaştırırlar. İngiltere, Yeni Zelanda ve Japonya gibi  sinek ısırığı oranının çok düşük olduğu  ülkelerde bile yılda birkaç ölüme sebep olurlar.

Yorumlar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir