En Büyük 10 Kedi

Kimse kedilerin güzelliğini, asaletini ve yeteneklerini yadsıyamaz. Kürklerinin güzelliğinden dolayı avlanıldığından maalesef sayıları da gün geçtikçe azalıyor. Bu listedeki 10 büyük kedi, yaratıcı avlanma yöntemleri, ilginç kürk desenleri ya da hayranlık duyulacak diğer özelliklerine göre iyiden en iyiye göre sıralanmıştır

10. Vaşak

10

Vaşak, kedigiller (Felidae) familyasından Lynx cinsini oluşturan orta büyüklükte, etçil, omurgalı ve yabani hayvan türlerinin ortak adıdır. Kediye benzemekle birlikte normal kedi ağırlığından 5 kat daha ağırdırlar. En bilinen vaşak türleri : Amerikan Vaşağı, Keşmir Vaşağı, Tibet Vaşağı, İspanyol Vaşağı ve Avrasya Vaşağı’dır. Engebeli arazilerde ve genellikle çam ormanlarında yaşarlar ama açık ormanlık araziler ya da diğer coğrafi mekanlarda da rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilirler. Büyük kedi grubuna girse de diğer büyük kedilerle karşılaştırıldığında oldukça küçüktürler.

9. Oselo

9

Kürkünden dolayı  leopar ve jaguarı anımsatan Oselo, ev kedilerine benzer görüntüsüyle öne çıkıyor. Kürkü sebebiyle ise avcıların hedefi konumunda. Oselolar genelde kertenkele, kurbağa, geyik ve kemirgenlerle beslenirler. Genellikle Güney Amerika, Orta Amerika ve Meksika’da görülürler. 1980’lerde türü tehlikede olduğu için koruma altına alınan Oselolar, günümüzde  bu tehlikeyi atlatmış gözüküyorlar.

8. Karakulak

8

Karakulak (Caracal caracal), kedigiller familyasından vahşi bir kedi türüdür. Dış görünümü ile vaşağa çok benzedikleri için geçmişte  Step vaşağı, Mısır vaşağı gibi adlarla anılmış olsalar da daha sonraları moleküler DNA çalışmaları ile, tamamen farklı bir tür olarak kabul edilmiş; Afrika altın kedisi ve Serval ile de yakın akraba olduğu belirtilmiştir. En önemli özellikleri inanılmaz tırmanma ve zıplama yeteneğidir. Bu özellikleri sayesinde kuşlar da yemek menülerinde bulunur. Çok iyi gizlenebilen karakulakların görülmesi de oldukça zordur.

7. Yaguarundi

7

Yaguarundi,  Meksika, Orta ve Güney Amerika’da bulunur. Tek renk olan kürkleri ve yuvarlak olan kulaklarından ötürü Su Samuruna benzetilir. İspanyolca konuşulan ülkelerde ‘küçük aslan’(leoncillo) adıyla anılan Yaguarundi, diğer kedilerin aksine gündüz avlanmayı sever.

6. Mermer Kedisi

6

Neredeyse evcil bir kedi boyutunda olan mermer kedisi büyük kediler arasında en küçüklerinden biridir. 45 cm lik kuyruğu avlanırken dengesini sağlamasına yardımcı olur. Yaşam alanları Hindistan’dan Asya’nın güneydoğusuna kadar uzanıyor. Yemek listelerinde sincaplar, sürüngenler ve kuşlar bulunuyor.

5. Jaguar

5

Jaguar dünyadaki 3. en büyük kedidir ve Brezilya’nın milli hayvanıdır. Leoparlara çok benzeyen jaguarlar onlardan çok daha büyüktür. Yüzmekten hoşlanan nadir kedilerdendir. Güçlü çeneleri sayesinde sert kabukları ve kalın sürüngen derilerini delebilirler. Ama ne yazıkki sayıları av sonucu dramatik şekilde sürekli olarak düşmektedir.

4. Kar Parsı

4

Kar parsı Orta Asya’nın dağlık kesimlerinde yaşar. Ömürleri 15-18 yıl arasındadır. Genellikle dağlardaki mağaralarda yaşarlar. Günümüzde sadece 5000 adet kar parsı kalmıştır bu da onları tehlikede olan türler arasına sokuyor. Kendilerinden 3 kat  büyük canlıları öldürebilen kar parslarının yemek listesinde ayılar, geyikler ve dağ keçileri bulunur.

3. Aslan

3

Afrika aslanı, savanların en büyük yırtıcısı, dünyanın en büyük ikinci kedisidir. Aslan grupları, dişi aslan, yavru aslan ve birkaç erkekten oluşur. Erkek aslan yelesi ve kükremesiyle kolayca farkedilebilirler. Avlanmak dişilerin görevidir. Üzerilerinde beneklerle doğan aslanlar olgunlaştıkça bu benekler yokolur. Yemek listelerinde ise implalar, zebralar ve buffalolar bulunur.

2. Çita

2

Çitaları diğer kedilerden farklı yapan hiç şüphesiz inanılmaz hızlarıdır. 0’dan 120 km/s hıza sadece 3 saniyede ulaşabilirler. Kürklerinde bulunan siyah halkalar avlanırken gizlenmelerine yardımcı olur. Çitaların kafası büyük kediler arasında en küçük kafalardan biridir.  Eğer 460 metreden fazla koşarsa vücut ısısı 46 derecenin üstüne çıkar ve bu da çitanın beynine zarar verir. Bu yüzden avlanma sırasındaki koşusu genellikle bir dakikadan daha kısa sürer. Dünyada 12.400 adet çita olduğu sanılmaktadır.

1. Kaplan

1

Kaplanlar, genellikle güney ve doğu Asya’da bulunur. Turuncumsu tüylerinin üzerinde  bulunan koyu, dik çizgiler farkedilmesini sağlayan özelliklerinin başında gelir. Jaguar gibi kaplanlar da yüzmeyi severler. Bu yüzden genelde su kenarlarında yaşarlar. Boyları 5 metreye kadar ulaşabilen kaplanların sayısı 2500 civarındadır ve türleri tehlike altındadır.

Sevebilirsin...

9 Yanıt

 1. mert diyor ki:

  İlk başta siteyi çok sevdim ama o kadar yanlış bilgiler var ki. Jaguar demiş ama fotoğrafta puma var. Deniz yılanı diyor, fotoğrafta taipan yılanı var. Hem de fotoğrafın altında taipan yazıyor. :) Aslanlar 500 kg filan olamazlar. Afrika mandasının tek doğal düşmanı insan değildir. Aslanlar ve sırtlanlar da afiyetle yerler afrika mandasını. Afrika da yıl içinde en çok hipopota saldırısında en fazla ölüm görülür. Dünyanın en büyük 10 kedisi listesinde mermer kedisi diye küçücük bir kedi var ama nedense 4 büyüklerden biri olan leopar yok vs vs…Emek güzel eme yanlış bilgi hiç bilgiden daha kötüdür. Biraz daha dikkat lütfen.

 2. hızlı diyor ki:

  güzeller

 3. mehmet diyor ki:

  pumaya jaguar demişsiniz . çitayı 2. sıraya koymuşsunuz . çita büyük 4 kediden bile değil be…

 4. rohat abul diyor ki:

  Yahu anlamadınız mı bunları özeliklere göre yapmışlar zır delilleri

 5. rohat abul diyor ki:

  Asıl en büyük 10 kedi bana göre 1 kaplan 2 aslan 3 jaguar 4 leopar pars 5 puma 6 kar parsı parsı 7 dumanlı leopar 8 çita 9 cabat 10 vaşak

 6. a.s. diyor ki:

  Arkadaşlar üstteki site adresine bakacak olursanız , listenin en popüler 10 kedi listesi olduğunu görürsünüz. Sadece büyük olmasıyla ilgili değil.

 7. Eren diyor ki:

  Yanlış bilgilendirme en büyük 4 kediyi size sıralayarak söleyeyim 1.kaplan 2.aslan 3.Jaguar 4.puma 4 leopar değildir leopar 5 dir ama güç sıralamasına göre değişir bu tablo leopar puma dan biraz dağa güçlüdür erkek sibirya kaplanı erkek afrika aslanın dan çok dağa güçlü dür asla nın lakabı nın hiç bir önemi yok orman da yaşamadığı halde ormanlar kralı deniliyor ve siz sanıyorsunuzki aslan ormanlar kralı olduğu için kaplan dan dağa güçlü yok efendim öle bişey ormanların kralı jaguar dır sibiryanın kralı sibirya kaplanıdır ve bu aslanlar birlikte topluca avlanıyorlar kaplan jaguar puma leopar bunun gibiler ise yalnız tek avlanıyorlar ve bu aslana kral diyorsunuz hiç haketmiyor ve erkek sibirya kaplanı erkek afrika aslanı vs erkek sibirya kaplanı paramparça eder izlediğiniz kaplan vs aslan videoları kafese bengal kaplanı koyuyolar ve erkek afrika aslanınla savaştırıyolar erkek sibirya kaplanını koysalar ya oraya noluyo aslana.

 8. Eren diyor ki:

  Bide şöle bir şeyde duydum kangal köpeği çita dan dağa güçlüdür yok böle saçmalık çita kangal köpeğinden çok ama çok dağa vahşi bir hayvan dır ve kangal köpeğinden dağa güçlüdür bu nasıl bi mantıklılıksa.

 9. bilgili mcg diyor ki:

  1.liger 2.tigon 3. sibirya kaplanı 4. aslan 5. sumatra kaplanı 6. jaguar 7. pars (leopar) 8. puma (dağ aslanı) 9. çita 10. dumanlı pars doğrusu bu ben mcg.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir