En Ölümcül 10 Bitki

29/07/2011

Bu bitkiler, bildiğiniz, insanları öldürüyor!
Tüm bitkiler avcılara karşı koruma amaçlı olarak bir miktar toksin içerirler (düşünün, elma çekirdeği bile bu toksinleri içeriyor). Bizim listemizdeki bitkilerde bulunan toksin oranı, bizi bazen saatler içerisinde öldürebilecek kadar yüksek dozda. Üzülerek söylüyoruz ki, bu bitkilerin kurbanları çoğunlukla çocuklarmış, çünkü bazıları o kadar lezzetli ve çekici görünüyor ki…
Bakalım aralarında bize tanıdık gelen bitkiler var mı?

10. Beyaz Yılankökü

Latince adı Ageratina Altissima olan beyaz yılankökü, Kuzey Amerika’da yetişen oldukça zehirli bir bitki. Beyaz çiçekleri açıldıktan sonra, küçük ve tüylü tohumları rüzgar etkisiyle etrafa dağılırlar. İçerdiği yüksek miktarda tremetol toksininin, insanları doğrudan değil fakat dolaylı olarak öldürdüğü bilinmektedir. Bu toksin, bitkiyle beslenen bir sığırın etine ve sütüne geçer ve bu sığırın etiyle veya sütüyle beslenen insanlarda, titreme, istifra etme ve ağır bağırsak ağrılarıyla ortaya çıkan bir zehirlenmeye sebep olmaktadır ve oldukça ölümcüldür. 19. yüzyıl başlarında Amerika’ya yerleşen binlerce Avrupalı göçmen, bu zehirden dolayı hayatlarını kaybettiler. Ayrıca Abraham Lincoln’un annesi Nancy Hanks’in de bu zehirden ölmüş olduğu söylenmektedir.

9. Katil Gözlü Bitki

Doğu ve Kuzey Amerika’da yetişen bu bitkinin adı, 1 cm çapındaki beyaz meyvesinin üzerindeki siyah lekenin adeta bir gözü andırmasından gelmektedir. Bu bitkinin tümü insan için zehirli olmakla birlikte en zehirli kısmı toksinlerin en yoğun olduğu meyvesidir. Meyvelerinin tatlı olması sebebiyle malesef bazı çocuk ölümlerine sebep olmuştur. Kalp kasları üzerinde ani olarak yatıştırıcı etkisi gösteren karsinojenik toksin içeren bu meyveler, kolaylıkla hızlı bir ölüme sebep olabilmektedirler.

8. Melek Boruları

Melek boruları, Brugmansia türlerine verilen genel isimdir. Anavatanı Güney Amerika’nın tropikal bölgeleri olup genel olarak tüm dünyada bulunmaktadırlar. Melek borusu, ismini trompet şeklindeki sarkık ve çok ince tüylerle kaplı çiçeklerinden almıştır. Çiçekleri farklı boyutlarda (14-50cm) ve beyaz, sarı, turuncu, pembe gibi farklı renklerde olabilir. Bitkinin tüm kısımları tropan alkaloidleri, skopolamin ve atropin gibi toksinler içermektedir. Çayı yapılarak halusinojenik olarak tüketilebilmektedir. Zehir seviyesinin bitkiden bitkiye farklılık göstermesi sebebiyle, ne miktarda toksin tüketilmiş olduğunu belirleyebilmek neredeyse imkansızdır. Buyüzden bir çok kullanıcı aşırı dozdan dolayı hayatını kaybetmiştir.

7. Kargabüken

Kargagözü, Baykuşgözü ve Kusmacevizi olarak da bilinen Kargabüken, orta boylu bir ağaç olup anavatanı Hindistan ve Güneydoğu Asya’dır. Yeşil portakala benzeyen meyvelerinde bulunan küçük tohumlar, zehirli alkaloidler olan strikinin ve brusin içermekte olup oldukça zehirlidirler. Bu toksinlerden 30mg almak bile omurgadaki sinirleri stimule edip kasılmalara yol açarak bir yetişkin için ölümcül olabilmektedir.

6. Porsuk

Anavatanı Avrupa, Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya olan porsuğun tohumları yumuşak, kırmızı ve üzümsü bir kabukla kaplıdır. Bu kabuk kısmının, bitkinin zehirli olmayan tek kısmı olması, meyvenin kuşlar tarafından yenmesi halinde zehirlenmeksizin tohumları farklı yerlere taşıyabilmelerine olanak sağlamaktadır. Yaklaşık 50g dozda insan için ölümcül olup, semptompları arasında nefes darlığı, titreme, kasılma ve son olarak kalp durması görülmektedir.

5. Su Baldıranı

Su Baldıranı, Kuzey yarımkürenin ılıman bölgelerinde bulunan oldukça zehirli bir bitki grubuna verilen addır. Bu bitkilerin tamamında bulunan şemsiye biçimindeki küçük beyaz ve yeşil çiçekleri ayırt edicidir. Su Baldıranı insan için aşırı derecede zehirli olup Kuzey Amerika’nın en zehirli bitkisi olarak kabul edilmektdir. Nöbetlere sebep olan sikutoksin isimli bir toksin içermektedir. Bu zehir bitkinin tamamında bulunmakla beraber en çok kök kısmında yoğunlaşmıştır. Neredeyse anında gerçekleşen nöbetlerin yanısıra, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve titreme de görülmektedir. Ölüm genellikle solunum durması veya ventriküler çırpınım ile birkaç saat içerisinde gerçekleşmektedir.

4. Kurtboğan

Boğan otu, kaplanboğan otu veya miğferotu olarak da bilinir. Kuzey yarımkürenin dağlık yörelerinde yetişmektedirler. Büyük miktarda Psödo akonitin denen bir alkaloid içermekte olup bu madde Japonya’daki Ainu halkı tarafından avlanma amacıyla oklarının ucuna sürülen bir zehirdir. Tüketilmesi durumunda miğde ve karında yanma görülmekte olup yüksek dozlarda, 2-6 saat içerisinde ölüm gerçekleşebilmektdir. 20ml kadarı yetişkin bir insanı öldürmeye yeter.
İlginç olarak, Kurtboğan mitolojide kurtadam/likantrofları uzaklaştırma özelliği göstermekte olup adını buradan almaktadır.

3. Abrus

Latince ismi Abrus precatorius olan ve argoda Abruz olarak adlandırılan Abrus, ağaçların ve çalıların etrafında dolanan ince ve uzun ömürlü bir sarmaşıktır. Hemen heryerde yetişebilen bu bitkinin anavatanı Endonezya’dır. Boncuk olarak kullanılan parlak kırmızı ve siyah renkli tohumlarıyla tanınırlar. Bitkinin içerdiği zehir (abrin), diğer bazı zehirli bitkilerde bulunan risin zehrine benzemekle beraber risinden yaklaşık 75 kat daha güçlüdür. Bazı durumlarda 3 mikrogram abrin yetişkin bir insanı öldürmek için yeterli olmaktadır. Tohumları boncuk olarak kullanmak bile oldukça tehlikelidir. Tohumların delinmesinde kullanılan matkaba parmaklarıyla dokunarak hayatlarını kaybetmiş insanlar olduğu bilinmektedir.

2. Güzel Avrat Otu

İtüzümü olarak da bilinen bitkinin anavatanı Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya’dır. Tropan alkaloidleri içeren bitki, sayıklama ve halüsinasyon başta olmak üzere, ses kaybı, ağız kuruması, baş ağrıları, titreme ve nefes darlığına sebep olmaktadır. Bitkinin tamamı zehirli olmakla beraber meyveleri, tatlı olmaları ve çocukların ilgisini çekmeleri sebebiyle daha tehlikelidir. 10-20 meyvesi veya sadece bir yaprağı, bir yetişkini öldürmeye yetmektedir.
Tuhaftır ki, Elizabeth döneminde (16. yy.) yaşamış olan atalarımız, bu bitkiyi günlük kozmetik rutinlerinin bir parçası olarak kullanıyorlardı. Bitki özsuyundan yapılan göz damlaları kullanarak gözbebeklerini büyütmeleri onları daha çekici hale getirmekteydi. O zamanda fazla bilgi sahibi olunmaması sebebiyle bazı kadınlar siyanit içmek veya kendilerini “kanatmak” yoluyla daha soluk ve yarısaydam bir deri rengine kavuşmakta ve bunun üzerine yüzlerini kurşun bazlı bir boya ile boyamaktaydılar.

1. Hintyağı Bitkisi

Hintyağı bitkisi, Akdeniz havzasının, Doğu Afrika ve Hindistan’nın yerlisi olsa da dekoratif amaçla yaygın olarak yetiştirilmektedir. Risin adlı toksin tüm bitkide bulunmakla beraber tohumlarda (hintyağının üretiminde kullanılan kısım) yoğunlaşmıştır. Tek bir tohum bir insanı iki gün içerisinde öldürmek için yeterlidir ve bu ölüm uzun, oldukça acı verici ve durdurulamaz bir şekilde gerçekleşmektedir. İlk semptomlar bir kaç saat içerisinde kendisini gösterir. Ağız ve boğazda yanma hissi, karın ağrısı, kanlı ishal ve kusma bu semptomlar arasındadır. Zehirlenme başladıktan sonra engellenmesi imkansızdır ve son olarak dehidrasyon sebebiyle ölüm gerçekleşir.
Bu tohumlara karşı en büyük hassasiyeti insanlar göstermektedir, zira 1-4 tohum ile yetişkin bir insan, 11 tohum ile bir köpek ve 80 tohum ile bir ördeği öldürmek mümkündür.

Yorumlar:

“En Ölümcül 10 Bitki” için 28 cevap

 1. Listeci diyor ki:

  Ne sakat bitkiler varmış

 2. CarPe Diem diyor ki:

  “Güzel Avrat Otu” çok manidar değil mi ? :D

 3. Faruk diyor ki:

  iyi günler bu listeyi kim hazırladıysa benim ona bir sorum olacaktı

 4. Tarık diyor ki:

  Kurtboğanı denemek isterdim.

 5. cihan diyor ki:

  bu bitkilerin internette deşifre edilmemesi ve yasalar tarafından engellenmesi gerekmektedir. sapkın sapık insanların bu bilgilere ulaşabileceği hesap edilerek internette ki bu verilere sadece emniyetin ve bilim insanlarının ( doktor vs ) ulaşabilmesi için güçlü filtreler koyulmalıdır

 6. oğuz diyor ki:

  Son yorum çok mantıklı ve haklıda.Bence son bitki çok tehlikeli

 7. christina diyor ki:

  thank you very muchh. :)

 8. yasemin diyor ki:

  gerçekten çok zehirli ve kötü bitkiler heleki sonuncusu çok kötü görünüyor değilmi

 9. emre diyor ki:

  baldıran otun zehirli diyolarda neden beni zehirlemiyor.?

 10. sudenaz diyor ki:

  ödev için çok güzeller:D

 11. SARE diyor ki:

  insanı öldürmek için işe yarar şeyler bu bitkiler

 12. alperen ayvalıoğlu diyor ki:

  yaaaaaaaaaaaaaaaa su baldıranı bizim orada her yerde vay ve ben onları elledim hatta kopardım şilede yaşıyorum orda çok var ondan aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 13. esra diyor ki:

  bu ne ya off kaplanboğan karsta çok yetişir karsa gittim elime sürüldü elimi kıpırdadamıyacağım kadar uyuştu sonra mide bulantısı ve kalp ağrısı başladı gidip elimi yıkadım ama kaplaboğan ın çiçeği eklem ağrılarına iyi gelir zehirli olan yeri köküdür bunlar doğru hepsini cilt hastalıkları uzmanından öğrendim okuyun!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 14. murat diyor ki:

  Iyiymisnasil ulasiriz peki?

 15. özlem diyor ki:

  Anaaa
  Ben de hobi bahçesi yapıcam
  Bitki listesi yaptım
  Listemde bunlardan vardı
  Öğrendim çokkkk iyi oldu
  Hobi uğruna gitcekmişiz…

 16. Inna diyor ki:

  Bunlara nasil ulasila biliriz peki???

 17. asmin diyor ki:

  Arkadaslar kaplan bogan bitkisini nerden bulabilirim lutfen yardimci olun bana hicbiryerde bulamadim siparis wermek istiyorum yardimci olursaniz cok sewinirim simdiden tesekkurler

 18. Kaya diyor ki:

  İnna asmin ne yapacaksiniz la bunlari :) kaynanalara mi vereceksiniz:)

 19. Esra diyor ki:

  Arkadaşlar kars heryerinde bulabirisiz ama elemeyin kökü çok zehirli bir kısım

 20. şapşal diyor ki:

  melek borularından da var bizde

 21. ali diyor ki:

  ben yol kenarında bir bitki beğenip tohumunu alıp ertesi sene bahçeye ekmiştim. şimdi 3 tane 2 m boyuna ulaştı. ne adını ne sanını biliyordum. bir arkadaşımın abisi ziraat mühendisiymiş. fotosunu çekip ona yolladım. bugün hint yağı bitkisi olduğunu öğrendim. internette arastırırken kendimi bu sitede buldum. yani arkadaslar bahçemde bir kimyasal silah büyütüyormusum da haberim yokmuş. çok güzel ve ihtişamlı hoş görünen bir bitki, ama imha etmeyi düşünüyorum. çok zor olucak. alışmıştım :(

 22. irem diyor ki:

  ya bakar mısınız ben bir video yaptımda bu bilgilerden kullanamak istiyorum izin verir misiniz lütfen takın

 23. Yusuf Güder diyor ki:

  çok işime yaradı allah razı olsun

 24. Yusuf Güder diyor ki:

  çok kötü çiçekler değilmi ???

 25. Sibel Güder diyor ki:

  o çiçeklere yaklaştığımız anda bile izi zehirliyorlar bu konuda bilgi edindim çok huzurluyum.

 26. Melake diyor ki:

  Su baldıranı bizim köyde her yerde var. Çocukluğumdan beri koparıyoruz filan onları zehirli olsa ölürdük.

 27. rana diyor ki:

  Keske hepsinden olsa

 28. rana diyor ki:

  Keske hepsinden olsa çok iyi olurdu bencee

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir