En İyi 10 Queen Şarkısı

17/10/2011

Queen, 1970 yılında kurulmuş tüm dünyada albümleri 300 milyondan fazla satmış İngiliz hard rock grubudur. Operadan bluesa kadar geniş bir yelpazeye sahip olan Queen gelmiş geçmiş en iyi gruplardan biri olarak gösterilir. Queen’in toplamda 18 albümü, 18 single’ı ve 8 DVDsi 1 numaraya yükselmiş ve bu sayede en çok satan gruplar arasındaki yerini almıştır. Queen, İngiltere listelerinde en uzun süre yer alan müzik grubu olma özelliğini de taşımaktadır. 1999 yılında Channel 4 tarafından yapılan ankette Bohemian Rhapsody tüm zamanların en iyi şarkısı seçilmişti. 1970 yılında kurulan grup, 1991 yılında vokalisti Freddie Mercury’nin AIDS’den hayatını kaybetmesi sonucu dağılmasa da sessiz bir döneme girmiştir. İşte bu muhteşem grubun en iyi 10 şarkısı…

10. Killer Queen

Söz ve müziği Freddie Mercury’e ait olan bu şarkı 1974 yılında çıkan Sheer Heart Attack albümünde bulunuyor. Üst üste iki piyano ve bas gitarın kaydedildiği bu şarkı, uzun süre İngiltere ve Amerika listelerinde ilk sıralarda yer aldı ve Queen’in yükselişindeki ilk şarkılardan biri oldu.

9. I Want It All

1989 çıkışlı The Miracle albümünün ilk single’ı olan bu şarkı, gitarist Brian May imzası taşıyor. Freddie Mercury hayatteyken hiç canlı çalınmayan bu bol gitarlı şarkı, ilk defa 1992 yılında vokalde Roger Daltrey ile canlı çalındı.

8. Another One Bites The Dust

Tahmin edilebileceği üzere bas gitarist John Deacon tarafından yazılan bu şarkı, grubun 1980 çıkışlı 8. albümleri The Game’de yer alıyor. Şarkının single’ı 7 milyondan fazla satarak grubun en çok satan single’ı oldu. Şarkıdaki bas gitar, piyano, ritm gitar, ses efektleri ve alkışlar tamamen John Deacon tarafından kaydedildi. Aslında davul ve vokal hariç nerdeyse herşey ona ait.

7. Crazy Little Thing Called Love

The Game albümünde yer alan bu parça Freddie Mercury tarafından gitarda 10 dakika içerisinde bestelenmiş ve kayıtlarda da ritm gitarları kendisi kaydetmiş. Bu şarkının canlı performanslarında da Queen tarihinde ilk defa gerçekleşmiş ve sahnede gitar çalmış. Bugüne kadar en çok coverlanan Queen parçalarından biridir.

6. Under Pressure

1982 çıkışlı Hpt Space albümünde yer alan ve David Bowie ile beraber yapılan bu şarkı, David Bowie’nin ilk düet kaydıdır. Özellikle bas partisyonlarıyla dinleyeni hemen yakalayan bu şarkı, Stylus dergisi editörü Anthony Miccio tarafından tüm zamanların en iyi şarkısı olarak gösterildi.

5. I Want To Break Free

Yine John Deacon’a ait 1984 yılı çıkışlı The Work albümünden bir parça.Gerek müthiş solosu, gerek klibiyle Queen’in en güzel şarkılarından biri olan I Want To Break Free, klibinin uygunsuz olduğu düşünülerek zamanında MTV tarafından sansürlenmiş. Freddie Mercury, klipte olduğu gibi bir çok canlı performanslarda da kadın kıyafetleriyle sahneye çıktı.

4. We Will Rock You

1977 çıkışlı News of the World albümünden bu parça Brian May tarafından bestelendi. Şarkıda sadece gitar ve ritm var. 2004 yılında Rolling Stones ve 2001 yılında RIAA tarafından yüzyılın en iyi şarkılarından biri olarak gösterilen bu şarkının bugüne kadar bir çok versiyonu, remiksi ve parodisi yapıldı.

3. We Are The Champions

We will rock you ile aynı albümde bulunan ve 1994 dünya kupası resmi şarkısı olan bu parça Freddie Mercury tarafından bestelendi. O tarihten bugüne kadar da futbol müsabakalarının en meşhur şarkısı oldu ve genelde kupa törenlerinde bu şarkı çalındı.

2. The Show Must Go On

Queen’in son efsanevi bestelerinden olan bu şarkı, Freddie Mercury hayatını kaybetmeden önce çıkan son albümleri 1991 çıkışlı Innuendo’da yer alıyor. Brian May bestesi olan bu şarkı kusursuz ve zor vokali ile şarkıyı söylemeye çalışan vokalistlerin baş belası olmuştur. Brian May şarkının demo kaydını Freddi Mercury’e dinletirken, şarkıyı transpoze etmeyi yani daha kalın bir notadan çalmayı teklif etmiş. Çünkü o sıralarda Freddie Mercury hastalığıyla mücadele ediyordu ve kendini yormaması gerekiyordu. Ama Freddie bu teklifi kabul etmedi, bir şişe votkayı da yanına alıp şarkının vokal kayıtlarına başladı ve bu efsanevi şarkıyı bitirdiler. Şarkının klibinde Freddie’nin hastalığı yüzünden yeni görüntüler yer almadı. Single yayınlandıktan 1 ay kadar sonra Freddie Mercury hayatını kaybetti.

1. Bohemian Rhapsody

Rock ve operanın birleştiği bu şarkı sözünden müziğine, piyanosundan gitarına tamamen Freddie Mercury ürünüdür. 1975 çıkışlı A Night At The Opera albümünde yer alan bu parça, hem popülerite olarak hem de ticari başarı olarak grubun zirveye ulaşmasını sağladı. Tüm zamanların en iyi şarkısı olarak gösterilen bu şarkıya söylenecek pek de birşey yok aslında.