En İyi 10 Madonna Şarkısı

09/08/2011

Müzik dünyasının ‘ikonası’ o. Akım takip eden değil bizzat ‘akım’ı yaratan kadın. Müzik tarihinde bıraktığı –ve ileriki yüzyıllarda da devam edecek olan- etki nasıl yadsınabilir ki? Sadece müziği yenilemekle kalmadı, gerek klipleriyle, gerek görsel stiliyle tüm zamanların en yenilikçi ve en büyük sanatçılarından biri oldu Madonna.
Hemen hemen hiçbir albümünde bilinen ‘pop’ algısına yer vermedi, tam tersine alternatif soundlarla bu algıyı tersyüz etti. Bir yandan Popüler müzikle ‘sanat adına yapılan müzik’in harmanı, bir yandan da popülariteyle/popüler kesimle entelektüel tavrın/entelektüel kesimin uçlarının en az Björk’ün yaptığı kadar güçlü bir şekilde birbirine değmesini ve bu Madonna’nın müzik tarihinde ‘temiz’ bir sayfa açmasını sağladı.
Yani ‘alternatif’ müziğin ‘popüler’ olana dönüşmesini sağlayan en önemli isimlerden biri olarak sonuna kadar saygıyı hak ediyor bu kadın. Bunun en belirgin örneklerini ise Ray of Light, Music, Erotica, Bedtime Stories, eleştirel tavrıyla birilerinin canını sıkan ve ülkesinde toplanılıp yasaklanan American Life, Confessions on a Dance Floor ve bilinen hip-hop ritimlerini farklı elektronik soundlarla yenileyen –bunda Timbaland’ın katkısı yadsınamaz kuşkusuz- Hard Candy albümlerinde, bu albümlerin dünyada milyonları aşan satış rakamlarıyla ve aldığı ödüllerle (hatta albümlerden çıkan hit teklileri de işin içine katalım) bunu yeterince kanıtladı.
Bende müzik dünyasının bu ‘yenilikçi’ kadınının en iyi 10 şarkısını sizler için seçtim. Aslında tek bir kötü albümü ve tek bir kötü şarkısı yoktur, bu açıdan hepsi onun kariyerine katkısı sağlamış önemli ve vazgeçilmez parçalardır ama Madonna’yı hiç dinlememiş olanlara (evet, onlar hala yaşıyorlar!) bir nevi rehber niteliğinde yapıldı bu liste (listede anma imkanı bulamadığım ama çok sevdiğim Open Your Heart, Jump, Revolver, Human Nature, Give It 2 Me, Miles Away ve Paradise gibi şarkılarınıda burada anmadan geçmek olmaz). İşte o liste;

10. To Have and Not to Hold

Ray of Light’ın öne çıkanlarından olan bu ‘dinlendirici’ slov tek sözcükle büyüleyici. Çelişkide anlam arayan sözlerinin ve eşsiz soundunun payı bunda büyük kuşkusuz.

9. Hollywood

American Life, içerdiği yüksek tozda ‘söven sözlerle’, açıkça ve üstü kapalı yapılan değil belli bir cesurlukla harmanlanmış eleştirel ve anti-militarist tavrıyla Madonna’nın bu açıdan en önemli albümüdür, ve ‘aşktan meşkten’ daha önemli sosyal konulara yönelmesinin ilk ayak izleridir…
Milliyetçiler tarafından boykot edilmesine şaşmamalı. Aslında her şarkısı ayrı övgüyü hak ediyor albümün ama Hollywood’un ‘oyuncakları’yla dalga geçtiği bu şarkıyla Madonna onları, klipte kendine yaptığı gibi ‘ameliyat masası’na yatırıyordu adeta.

8. Like A Virgin

Like a Virgin adlı albümün aynı isimli parçası. Elbette bekaretle ilgili. Madonna klipte de şarkıda da daha ‘gençlik baharı’nı yaşıyor.

7. Isaac

Confessions on a Dance Floor’un en ‘özel’ ve en amiyane tabirle ‘uçuran’ parçası. Kuşkusuz uzun bir ‘kafa patlatmasıı’ sonucu ortaya çıkmış, etkisi geçmeyen bir eser. Yithzak Sinwani’nin vokal yaptığı bölümleri mi övelim, yoksa Madonna’nın belki de bugüne kadar yazdığı en iyi sözleri mi? Bilemedim şimdi.

6. The Power of Good- Bye

Madonna’nın en iyi ‘veda’ şarkılarından. Ray of Light’da ara ara devreye giren gitar melodisi en çok bu şarkıda kendini gösteriyor. Klibinde Madonna yakışıklı bir delikanlıyla satranç oynuyor, sonrası malum, öpüşüyorlar….

5. La Isla Bonita

Çok klasik ama çok güzel bir şarkı. Sözleri kulağınıza fısıldayınca hala güneşli bir kumsalı anımsamayan var mıdır? ‘İspanyol ezgili Amerikan şarkısı’ formülünün de en etkili örneği. Hatta şu suralar Lady Gaga “Americano” şarkısıyla bu şarkıdan bol bol ilham almış vaziyette. Bir nevi kendi “La isla Bonita”sını yaratmış durumda. Anlaşılan klasiklerin etkisi hiçbir devirde geçmiyor.

4. Hung-Up

Madonna’nın sürekli değişen ‘dönem’lere nasıl ayak uydurmakta usta bir isim olduğunu kanıtlayan şiarkı. Her şarkısı ayrı bir hit, 2000’lerin en iyi elektronik albümlerinden biri olan (bizde Hande Yener’in Hipnoz albümüne de bol bol ilham veren) Confessions on a Dance Floor’un en iyilerinden. Önce bir saat tik-tak’ıyla ‘sarsıntı’yı haber veren, ardından Abba’nın coşkulu Gimme Gimme melodisiyle ‘etkisi’ni gösteren bu şarkı, ”Pop müzik nasıl yapılır?” ın kanlı canlı kanıtı adeta. Dans etmekten nefret eden bir insan bile Hung Up’ı duyunca kendinden geçebilir, bizden söylemesi!

3. Erotica

Madonna her daim formundadır. Ama bu albüm onun yarattığı en büyük sükselerden biriydi. Bu şarkı da Like a Prayer’dan beri yaptığı en ‘heyecan verici’ iş. Klibinden mi bahsetmeliyiz yoksa şarkının kendisinden mi? Kimilerince Madonna’nın en sanatsal dönemi olarak tasvir edilir Erotica dönemi, Ray of Light’ı da işin içine katarsak doğru diyebiliriz.

Şarkı da adı gibi ‘erotik’, kimilerince tahrik ediciydi. Belki bu yüzden bir nevi skandal yarattı. Erotica altyapıları dahil bir konsept albümse eğer, Erotica şarkısı da o albümde yaratılan ve etkisini Bedtime Stories’de de devam ettiren o kişisel akımın makinistiydi kesinlikle. Özgür ve cesur bir cinsel arayışın ürünü bu albüm ve şarkı.

2. Frozen

Madonna’nın en etkileyici slovu. Sadece düzenlemesiyle değil ‘karşılıklı aşktaki ‘kopukluklar’ı sorgulayıcı, soyut ve yalın bir dille anlatan sözleriyle de ‘zamansız’ şarkılardan biri olmuştur. Araya karışan oryantal ezgilere dikkat. Klibi de ayrı bir ‘vaka’dır zaten.

1. Like a Prayer

Yanan haç ve siyahi İsa gibi sembollerle ve göndermelerle dolu klibiyle –klipten bazı görüntüler Pepsi’nin reklamlarında bile kullanılmıştı- büyük tepki çeken bu şarkı Madonna’nın dördüncü stüdyo albümü Like a Prayer’ın yaklaşık 6 dakika süren giriş parçası –ayrıca en iyi parçası. Klibi kadar felsefik, derin ve dinsel referanslarla dolu sözlere sahip şarkı, sadece Madonna’nın değil tüm zamanların en coşkulu eserlerinden biri. Kilise korosu formüllü şarkılarında en iyisi. Müzik dergilerinin olmazsa olmazı listelerde de hala başı çektiğini söylemek gerek. Sözleri Madonna ve Patrick Leonard’a ait. Madonna’nın cesur ve coşkulu tavrının müzik dünyasında yarattığı karşılığı soranlara hala üstüne hiçbir eserle çıkamadığı bu şarkıyla cevap verilebilir.

* Bonus: Dear Jessie

Bir çocuğa yazılmış en güzel şarkıdır herhalde. O çocukta Madonna’nın vazgeçemediği söz yazarı Patrick Leonard’ın kızı Jessie oluyor. Kemanın en güzel kullanıldığı şarkılardan. Klibi gibi ‘masalsı’ ve ‘çocuk saflığı’yla harmanlanmış bir şarkı bu. Madonna’da sesinin tonunu bu ‘masumiyet hissi’ne göre ayarlamış.

* Bonus: Get Together

Madonna’nın dans müziğine en güzel armağanı. Gümbür gümbür bir disko hiti. Sözleri boşverin, onlar olmadan da bu şarkı sadece soundu, düzenlemesi ve altyapısıyla bir ‘elektronik başyapıt’ zaten. Animasyonlarla hazırlanmış klibini de özel bir şapka!

NOT: Yazarımız Ozzy’nin şahsi bloguna buradan ulaşabilirsiniz :)