En İyi 10 Klasik Müzik Bestesi

27/10/2011

İnsanı klasik müzik kadar dinlendirebilen başka bir müzik tarzı daha yoktur herhalde. Aslında klasik müzik besteleri içerisinden en iyi 10 şarkıyı seçmek çok zordur. Sayı çok daha fazla arttırılabilir ama bu liste sadece 10 şarkıyla kısıtlı..

10. Requiem – Verdi

1868 yılında ünlü İtalyan besteci Gioachino Rossini’nin ölümü üzerine, Giuseppe Verdi ona ithafen Dies Irae adlı bir ağıt yazdı. Bu 3 bölümden oluşan opera, tanrının mahşer günündeki öfkesini anlatıyordu. 3 bölümden biri olan requiem birçok operada olduğu gibi, içinde birçok tonalite barındırıyordu. Verdi tüm hayatı boyunca sadece bu besteyi yapmış olsaydı bile hala hatırlanıyor olurdu.

9. Piano Concerto No. 2 in B-flat Major – Brahms

Johannes Brahms’ın 1878 yılında Viyana’da yazmaya başladığı bu eser 1881 yılında son halini almıştır. Öğretmeni Eduard Marxsen’e adadığı bu konçertonun prömiyeri 9 Kasım 1881’de Budapeşte’de yapılmıştır. Solo piyano çaldığı konçerto kısa zamanda başarı kazanmış ve 22 yıllık kariyerinin en önemli eseri haline gelmiştir.

8. Sonata in B Minor – Liszt

Robert Schumann’In Liszt’e ithafen Fantasie in C, Op. 17 bestelemesi üzerine, Liszt de kendisine bu besteyi ithaf etmiştir. 1852 yılında yazmaya başlayıp 1853 yılında bitirdiği eseri, tek bölümden oluşmaktadır ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Yoğun virtüözite gerektiren bu eser, ilk defa 1857 yılında Liszt’in öğrencisi ve aynı zamanda damadı olan Hans von Bülow tarafından icra edildi.

7. Etudes Op. 10 and 25 – Chopin

Romantik dönemin en önemli piyano çalışmalarından biri olan bu etüdler, toplamda 27 parçadan oluşmaktadırlar. 12 tane Opus 10’da, 12 tane Opus 25’de ve 3 tane de opus numarası bulunmayan etüd bulunmaktadır. Bu piyano partisyonları birçok müzikolojist tarafından, modern müziğin temellerini oluşturan formüller olarak görülüyor.

6. Piano Quintet in E-flat Major – Schumann

1842 yılından Robert Schumann tarafından bestelenen eser 4 bölümden oluşmaktadır. Prömiyeri 1843 yılında Liepzig’de eşi Clara Schumann tarafından yapılmıştır. Franz Liszt eseri Schumann’ın evinde dinlemiş ve Liepzig konservatuar öğrencilerinin yaptığı bestelere benzediğini söyleyerek beğenmemiştir, fakat bugüne kadar yazılmış en iyi oda müziklerinden birisi olmuştur.

5. Symphony No. 9 – Schubert

1828 yılında hayatının son anlarında yazdığı 50 dakikalık ve 4 bölümden oluşan bu eser, ilk defa ölümünden 10 sene sonra 21 Mart 1839’da Felix Mendelssohn tarafından Liepzig’de icra edildi. Robert Schumann’ın Beethoven’dan bu yana bestelenmiş en iyi senfoni olduğunu söylediği bu eser, büyük senfoni olarak da anılmaktadır.

4. Gotterdammerung – Wagner

Prömiyeri 17 Ağustos 1876 tarihinde yapılan bu 6 saatlik eser, 4 operadan oluşmaktadır. Eski norse mitolojisinde kıyameti simgelyen ragnarok ile ilgili olan bu eser, tam 26 senede yazılmıştır.

3. The Missa Solemnis – Beethoven

Beethoven’ın 1819-1823 yılları arasından yazıdığı eserin prömiyeri 7 Nisan 1824 tarihinde St.Petersburg’da yapılmıştır. Yazdığı senfonilerin gölgesinde kalan bu koro, 9.senfoni ile yakın zamanlarda yazılmıştır. Eser arkadaşı ve öğrencisi olan Avusturya Arşidükü Rudolf’a ithaf edilmiştir.

2. Don Giovanni – Mozart

Müziği Wolfgang Amadeus Mozart tarafından bestelenmiş, italyanca liberettosu Lorenzo Da Ponte tarafından yazılmış olan iki perdelik bir opera eseridir. Bu eserin prömiyeri 29 Ekim 1787’de Prag’da Ulusal Tiyatro’da oynanmıştır. Da Ponte’nin liberettosu komik opera anlamına gelen dramma giocoso olarak bilinmektedir. Don Giovanni dünyanın birçok opera merkezinin repertuarları içinde çok popüler bir standart opera eseri olarak tekrar tekrar sahnelenmektedir.

1. The B Minor Mass – Bach

Bach, barok müziğinin tüm öğelerini içinde barındıran bu eserini ölmeden hemen önce 1749 yılında tamamlamıştır. 27 parça ve 4 bölümden oluşan 2 saatlik bu eserin 3.bölümü olan Symbolum Nicenum, ölümünden 36 yıl sonra 1786 yılında oğlu Carl Philipp Emanuel Bach tarafından Haburg’da icra edildi. 27 Mart 1900 tarihinde ise Pensilvanya’da tamamı icra edildi.

Yorumlar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir