En İyi 10 Gerilim Filmi

07/07/2011

Gerilim Filmi Sevenler İçin … En iyi 10 Gerilim Filmi Listemizde

10. 1408

IMDB:6.9/10

Korku romanlarının büyük ustası Stephen King’in kısa romanından uyarlanan bu filmin yönetmenliğini Mikael Hafström yaptı. Filmde ünlü bir korku romanı yazarı olan Mike Enslin , sadece gördüğü şeye inanmakta,  şimdi ve buranın dışında hiçbir gerçekliğe inanmamaktadır.

9. Cape Fear

IMDB:7.8/10

Yönetmen koltultuğunda J. lee Thompson’ın oturduğu film,birbirinden ünlü oyuncularının eşsiz performanslarıyla izlemekten büyük keyif alacağınız psikoljik bir gerilim.

8. The Number 23 – 23 Numara(2007)

IMDB:6.2/10

23 sayısını koyu bir saplantı hâline getiren Walter Sparrow (Jim Carrey), bir zamanlar ideal olan hayatını gerek kendisinin gerekse sevdiklerinin ölümüne yol açabilecek bir psikolojik işkence cehennemine dönüştürür. Walter bir türlü elinden bırakamadığı 23 Numara adlı gizemli romanın etkisiyle, karısı Agatha (Virginia Madsen) ve ergenlik çağındaki oğlu Robin’le (Logan Lerman) geleceğine devam edebilmek için geçmişindeki sırların kapısını açmaya mecbur kalır. Yönetmenliğini Joel Schumacher ‘in yaptığı filmin başrollerini Jim Carrey , Logan Lerman ve Virginia Madsen paylaşıyor.

7. Fargo (1996)

IMDB:8.3/10

Fargo, senaryosu, yapımı ve yönetimi Coen Kardeşlere ait 1996 yapımı bir gerilim filmidir.”Fargo”, 2006 yılında ABD Kongre Kütüphanesi tarafından  “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

6. Rear Window- Arka Pencere (1954)

IMDB:8.7/10

BaşrollerdeJames Stewart ve Grace Kelly’ nin yer aldığı, 1954 yapımı bir Alfred Hitchcockfilmidir. Cornell Woolrich’in “It Had to Be Murder” adlı kısa hikâyesinden uyarlanmıştır. “Arka Pencere”, 1997 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir. Kaynak

5. The Shining (1980)

IMDB: 8.5/10

Stanley Kubricksiz bir gerilim filmleri listesi düşünülemezdi herhalde. Zaten birçok kişiye göre de Kubrick’in başyapıtı olarak gösteriliyor. Filme kaynaklık eden Stephen King’in romanı, ülkemizde de “Medyum” adıyla, bir dönemin en çok satan kitapları arasındaydı. Film, kesinlikle muhteşem bir gerilim filmi!

4. The Dark Knight- Kara Şövalye (2008)

IMDB:8.9/10

The Dark Knight’da, Batman suça karşı savaşını daha da ileriye götürüyor: Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla, Batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. Bu ortaklığın etkili olduğu açıktır, ama ekip kısa süre sonra kendilerini, Joker olarak bilinen ve Gotham şehri sakinlerini daha önce de dehşete boğmuş olan suç dehasının yarattığı karmaşanın ortasında bulur. Jack Nicholsan’dan sonra Joker’i daha iyi canlandırabilecek birini düşünemezken,  Heath Ledger bizi kendine hayran bıraktı ve ölümünün ardından bu rolüyle Oscar almıştı.

3. Seven- Yedi (1995)

IMDB:8.7/10

Hristiyanlık‘ın 7 ölümcül günağını işleyenleri kendi vahşi yöntemleriyle öldüren bir seri katili ve onun peşindeki iki Polis dedektifinin çabalarını konu alan, Hollywood yapımı bir gerilim filmidir. David Fincher’ın yönetmenliğinde çekilen filmin başrollerinde Brad Pitt, Morgan Freeman ve Gwyneth Patrow’u izliyoruz.

2. Silence Of The Lamps- Kuzuların Sessizliği (1991)

IMDB: 8.7/10

Kuzuların Sessizliği muhteşem bir gerilim romanı. Sinema filmi de oldukça başarılı. Kitabın yazarı Thomas Harris. Filmin senaryo yazarı Ted Tally, yönetmeni ise Jonathan Demme. Kuzuların Sessizliği’nin başarısından sonra Thomas Harris’in devam filmi olan Hannibal’ı yazması uzun sürdüğü için biz Hannibal’ı, Kuzuların Sessizliğini izledikten tan 10 yıl sonra izleyebildik. Roman en çok satanlar listesinde 1 numara olurken; 1991 yapımı beyazperdeye aktarılan sinema filmi ise 1992 yılında 7 dalda Oscar’a aday oldu. En iyi Yönetmen, En iyi Kadın ve Erkek Oyuncu Oscarlarının dışında, En iyi senaryo uyarlaması  ve En iyi film dalında da heykelcikleri kucakladı.

1. Pyshco -Sapık (1960)

IMDB:8.7/10

Film Robert Bloch’un 1959 yılında seri katil Ed Gein’den esinlenerek yazdığı kitaptan uyarlamadır. Ed Gein, 1957 yılında bir çok kadına saldırı ve cinayet suçundan yakalanmıştı. Gein’in akıl sağlığının bozuk olduğu ve hayatının sonuna kadar bir ruh ve sinir hastalıları hastanesinde kalmasına karar verildi. Ayrıca filmdeki karakter ile benzer önemli bir tarafı da vardı. O da kurbanlarını öldürürken annesinin kılığına giriyordu.

Yorumlar:

“En İyi 10 Gerilim Filmi” için 0 cevap

  1. süleyman diyor ki:

    Western filmlerini de katagoriye koyarsanız süper olur.teşekkürler.gerçekten izlenmesi gereken filmler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir