En İyi 10 Gençlik Filmi

Lise hayatı birçoğumuz için hayatlarımızın en keyifli dönemlerinden biridir. Sadece okulun ve arkadaşların etrafında dönen bu dönem, birçok iyi ve eğlenceli filme de konu olmuştur. Ancak bu listenin gerçekten zor bir liste olduğunu kabul etmeliyiz. Çünkü ortalıkta Lise hayatıyla ilgili yüzlerce gençlik filmi var. Ancak burada açıklığa kavuşturmamız gereken nokta bu listedeki filmlerin liselerle ilgili olmaması; bu filmler lise’de öğrenim gören insanların hayatlarıyla ilgili olan filmler… İşte size Lise Hayatıyla İlgili Yapılmış En İyi 10 Film listemiz…

10. Can’t Buy Me Love (Aşkım Satılık Değil)

IMDB:6.3/10

Yıl: 1987

Bu filmi özellikle lise’de okuyan gençlere tavsiye ediyoruz. Film, 1987 yılında yapılmış olabilir, Olsun … Güvenin ve izleyin …

9. Election (Seçimler)

IMDB:7.4/10

Yıl: 1999

Filmde Reese Witherspoon başarılı ve hırslı bir lise öğrencisidir ve amacı başkan seçilmektir. Bunu saplantı haline getiren Witherspoon’un karşısına bir rakip çıkınca işler karışır. Yönetmenliğini Alexander Payne’nin yaptığı film izlemeniz gereken gençlik filmleri arasındaki yerini alıyor.

8. The Breakfast Club (Kahvaltı Kulübü)

IMDB: 7.9/10

Yıl:1985

Bir sarışın, bir anarşist, bir inek, bir sporcu ve bir entel… Amerikan lise hayatında 5 farklı karakter cezalı oldukları bir cumartesi gününü kütüphane’de geçiriyorlardır. Bugün hem kendilerini hem de birbirlerini keşfedecekleri birgüne dönüşür. 80’li yılların en iyi gençlik filmlerinden biri olan Kahvaltı Kulubünün yönetmenlik koltuğunda John Hughes oturuyor.

7. Napoleon Dynamite (Napoleon Dinamit)

IMDB: 6.8/10

Yıl: 2004

Wikipedia film listesinde de kült filmler arasında gösterilen bu film, küçük bir kasabada yaşayan küçük insanların hayatını konu alan bir komedi, gençlik filmi.

6. Ferris Bueller’s Day Off (Ferris Bueller’le Birgün)

IMDB:7.9/10

Yıl: 1986

1986 yapımı olan bu gençlik filminin yönetmenlik koltuğunda, yapımcılığını da üstlenen John Hughes bulunuyor. Film de bazı uyuşturucu sahneleri olduğu için yaş sınırı getirilmiştir. Başrollerii Matthew Broderick, Alan Ruck, Mia Sara, Jeffrey Jones ve Jennifer Grey paylaşmaktadır.

5. Heathers

IMDB: 7.3/10

Yıl: 1988

Listedemizdeki gençlik filmleri arasında en garip olanı kuşkusuz “Heathers”. Lise hayatında gençlerin yüzleştiği sorunlar ve intiharın da konu edildiği bu filmde Heather I, Heather II ve Heather III lakaplı 3 kibirli kızın ilişkileri konu alınıyor.

4. Fast Times at Ridgemont High (Ridgemont Lisesinde Hızlı Günler)

IMDB:7.2/10

Yıl: 1982

Lise döneminde seks hayatının anlatıldığı ilk ve bu anlamda önemli olan filmlerden biri… Kadrosunda Sean Penn, Jennifer Jason Leigh, Phoebe Cates, Forest Whitaker, Nicolas Cage, Eric Stoltz ve Anthony Edwards gibi önemli oyuncuları barındıran 1982 tarihli kült gençlik filmini izlemediyseniz mutlaka izlemenizi öneriyoruz.

3. Grease

IMDB: 7/10

Yıl: 1978

Grease, yönetmenliğini Randal Kleiser’in yaptığı, başrollerini John Travolta, Olivia Newton ve Stockard Channing’in paylaştığı kült bir gençlik filmidir. 60 kuşağının lise hayatını anlatan filmin soundtrackinde yer alan “Hopelessly Devoted to You” parçası 1979 yılında “En İyi Film Müziği” dalında Oscar’a aday olmuştur.

2. Dazed and Confused (Genç ve Heyecanlı)

IMDB: 7.6/10

Yıl: 1993

70’lerin gençliğini anlatan eğlenceli bir film olan Genç ve Heyecanlı da şimdi yakından tanıdığımız bir çok ünlü ismin gençlik hallerini izleyebiliyoruz. Filmin konusu kısaca şöyle: 1970’li yıllarda Teksas’da lise son sınıfa geçecek olan öğrenciler bir parti yaparak bunu kutlamak isterler, ancak bir süre sonra partileri hippi gençler tarafından basılacak ve ortalık karışacaktır. Başrollerde Ben Affleck, Matthew McConaughey, Jason London, Adam Goldberg gibi isimleri görüyoruz.

1. American Pie (Amerikan Pastası)

IMDB:6.9/10

Yıl: 1999

Kızlarla nasıl yaklaşacağını bilemeyen 4 delikanlının komik hikayesini anlatan filme, içerisinde cinsel unsurlar bulunduğu gerekçesiyle, Amerika’da 17 yaş sınırı getirilmiş. Bu komik filmi izlemeyenler mutlaka izlesin.

Sevebilirsin...

6 Yanıt

 1. Cenk diyor ki:

  American Pie ve cant buy me love kesinlikle izlemediyseniz izleyin

 2. ceyda diyor ki:

  Unuttuğumuzu sandığımız filmler, bir daha izleyesim geldi, çok güzel..

 3. kader kurt diyor ki:

  en kötü filmleri toplamıssınız :)

 4. sevi diyor ki:

  sadece kahvaltı klübü….

 5. AK216 diyor ki:

  -Hangover
  -Project X
  -Ali-G
  -Süper Ot

 6. duhan diyor ki:

  gençlik filmleri diyo adam hangover ali g süper ot alakası yok :D

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir