En Güzel 10 Volkanik Göl

Volkanik patlamalar sonucu oluşan göllere volkanik göl denir ve 3 çeşidi vardır. Yanardağların kraterinde suların toplanmasıyla oluşan göllere krater gölü, volkanik patlama sonucu açılan çatlaklara su dolmasıyla oluşan göllere kaldera gölü ve volkanik alanlarda gaz patlamaları sonucunda oluşan çukurlardaki göllere de maar gölü denir. Bu listede bu coğrafik oluşumların en muazzam 10 tanesini göreceksiniz.

10. Ijen Gölü

Endonezya’nın Java şehrinde bulunan Ijen volkanik dağındaki bu asit gölü 1 km genişliğindedir. Bu turkuaz göl aynı zamanda kükürt madeni olarak da kullanılmaktadır. Gölün içinde bulunan aktif bir kanal, sürekli olarak yüzeye kükürt çıkartmaktadır ve yerel halk tarafından sepetlerle fabrikalara taşınmaktadır.

9. Coatepeque Kaldera Gölü

Yaklaşık 54000-72000 yıl önceki seri volkanik patlamalar sonucu oluşan bu göl El Salvador’da bulunmaktadır. Patlamalarda lavların çoğu dağın batı tarafına dökülmüş ve orda jeolojik şekiller oluşturmuş. Doğu yakasında ise çatlaklar meydana gelmiş ve 26 km2 yüzölçümüne sahip bu göl oluşmuş. Yılın her zamanı sıcak kaynak suyu bulunan gölün ortasında, Mayalar için kutsal kabul edilen Teopan Adası bulunuyor.

8. Towada Gölü

Sırasıyla 55000, 25000 ve 13000 yıl önce gerçekleşen patlamalar sonucu oluşan, Japonya’nın en büyük krater gölüdür. 5400 yıl önce bir patlama daha gerçekleşmiş ve gölün yüzölçümü 61.1 km2 olmuştur. En son patlama 950 yıl önce gerçekleşmiş, kıtlık ve iklim değişikliğine yol açmıştır. Günümüzde gölde somon, yılan balığı, sazan ve alabalık yaşamaktadır.

7. Katmai Gölü

1912 yılındaki Novarupta patlamasıyla oluşan göl, Alaska’da Katmai Dağı’nda bulunmaktadır. 4 km genişliğindeki bu gölün kenarlarındaki tepelerin boyu 2.2 km’dir. Bölgede yaşam olmadığı için ve ulaşım çok zor olduğu için pek fazla araştırma yapılamıyor. O yüzden 1912’den önce orada ne olduğu bilinmemektedir. 1912’deki Novapurta patlaması 20.yüzyılın en büyük iki patlamasından biridir ve 60 saat sürmüştür.

6. Laach Gölü

Almanya’nın Rhineland-Palatinate bölgesindeki bu kaldera gölü, 9 km çapındadır ve Laach Denizi olarak da bilinmektedir. 12900 yıl önce gerçekleşen büyük patlamada 6 km3 lav ve 16 km3 kül etrafa saçılmış ve dünyada küresel soğuma yaratmıştır.

5. Taupo Gölü

616 km2 yüzölçümüne sahip Yeni Zelanda’daki bu gölün yaklaşık olarak 26500 yıl önce oluştuğu ve etrafa 1170 km3 lav ve kül saçıldığı tahmin ediliyor. İlk patlamadan sonra 27 kez daha patlama gerçekleştiği düşünülüyor. En son patlama M.S. 180 yılında gerçekleşmiş ve etrafa 30 km3 lav ve kül saçılmış. 5 dakika süren bu patlamadan sonra Avrupa’da daki kül bulutları görüldü.

4. Toba Gölü

Sumatra Adası’ndaki 100 km uzunluğunda 30 km genişliğindeki bu kaldera gölü, Endonezya’nın en büyük gölüdür. Ayrıca dünyanın en büyük volkanik gölüdür ve 70000 yıl önceki bir volkanik patlamada oluşmuştur. Son 25 milyon yılın en büyük patlaması olan bu olay sonucunda, küresel bir kış başlamış ve dünyada birçok insan ölmüş. Dolayısıyla insanlar ekvatoral iklimin olduğu bölgelere göç etmişler.

3. Krater Gölü

Oregon’da bulunan Krater Gölü, bir kaldera gölüdür ve dünyanın en temiz sularını barındıran göllerden biridir. M.Ö.5677 yıllarında Mazama Yanardağı’nın patlamasıyla oluşan kaldera gölünün en derin noktasının 594 m derinlikte olduğu ölçülmüştür. Bu da Krater Gölü’nü Amerika’nın en derin, dünyanın ise en derin dokuzuncu gölü yapmaktadır.

2. Cennet Gölü

Çin ve Kuzey Kore sınırları arasında kalan bu kaldera gölü 9,82 km2’lik bir alana sahiptir. Ekim’den Haziran ayına kadar buzlarla kaplı olan gölde, bir göl canavarı da yaşadığı söyleniyor. 1900’lü yılların başından itibaren farklı tasvirlerle bir takım yaratıklar gördüğünü iddia eden görgü tanıkları var.

1. Nyos Gölü

Kamerun’un kuzeybatısında bulunan 2 km uzunluğundaki bu gölün altında bulunan kanal, göle karbondioksit aktararak suyun karbonik asite dönüşmesini sağlıyor. Gölde tamamen doymuş bir karbondioksit derişimi bulunduğundan, zaman zaman felaketler de oluşmaktadır. 2 Ağustos 1986 tarihinde toprak kayması gerçekleşti ve 100 km/s’lik bir hızla 1.6 milyon ton karbon dioksit açığa çıktı. 50 km çapındaki bir alanda 1700 insan ve 3500 hayvan hayatını kaybetti. Bu kötü şöhreti yüzünden, dünyanın en tehlikeli gölü olarak da bilinmektedir.

* Bonus: Lav Gölleri

Aslında bir göl olmasalarda volkanik kökenli oldukları için bonus olarak listede yer alıyorlar. Dünyada sadece 5 tane lav gölü bulunmaktadır: Etihopya’daki Erta Ale, Antartika’daki Erebus, Hawaii’deki Kilauea, Kongo Cumhuriyeti’ndeki Nyiragongo ve Vanuatu’daki Ambrym.

* Bonus: Şampanya Havuzu

Yeni Zelanda’da bulunan Wai-O-Tapu jeotermal alandaki kaplıcalarda, yoğun miktarda karbon dioksit gazı akışı vardı. Hem renk olarak, hem de gaz çıkışından oluşan baloncuklardan dolayı görüntüsü şampanyaya benzediği için şampanya havuzu denilmiştir. 65 m çapında ve 62 m derinliğindeki bu havuz, 900 yıl önceki bir hidrotermal patlama sonucu oluşmuştur. İçinde 50000 m3 jeotermal sıvı bulunmaktadır ve kenardaki turuncu birikintiler arseniktir.

Sevebilirsin...

Yanıt yok

  1. ayşe diyor ki:

    Doğa nekadar acımasız bu harika manzaraları şimdi hayranlıkla izliyoruz bu muhteşem manzaralar oluşurken kimbilir ne çok canlı hayatını kaybetti..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir