En Garip 10 Restaurant

04/05/2010

Herkes güzel ve şık bir restaurant’ta yemek yemeği sever. Bu listede garip oldukları kadar bir o kadar da iyi olmayı başarabilen 10 restaurant’ı göreceğiz. O yüzden sıradışı bir akşam yemeği yemek isterseniz ve birgün yolunuz buralara düşerse bu birbirinden garip restaurantlara uğramayı ihmal etmeyin.

10. Dans Le Noir

10

‘Dans le Noir’ Fransızca’da “karanlıkta” anlamına gelir. Moskova, Paris ve Londra’da bulunan bu restaurantlar’da yemeğinizi de aynen o şekilde yersiniz. Yani karanlıkta. Bir müşterinin değerlendirmesine göre: Hiçbir şey sizi bu benzersiz deneyime hazırlayamaz. Restaurant’a giriş şu şekilde oluyor. Yüksek tavanlı giriş barına geliyorsunuz, cep telefonunuzu veya ışık verebilecek diğer tüm eşyalarınızı bir dolaba koyuyorsunuz ve ne yiyeceğinizi bilmediğiniz sürpriz menüden siparişinizi veriyorsunuz. Daha sonra masanıza kadar götürülüyor ve doğal olarak hiçbir şey göremiyorsunuz. Sizi geriye kalan dört duyunuzla başbaşa bırakıyorlar ve kör garsonunuz size servis ediyor. Yanınızda oturanları göremediğiniz için günlük ön yargılardan kurtuluyor ve onlarla sohbet etmekten kendinizi alamıyorsunuz.

9. Dick’s Last Resort

9

Dick’s Last Resort kasıtlı olarak istihdam ettiği iğrenç çalışanları ve kaba dekoruyla dikkat çeken ve Amerika’da bulunan 7 şubeli küçük bir restaurant zinciri. Örtüsüz piknik masaları açıldığı ilk günden beri hiç değiştirilmemiş. Kalitelerini yükseltip klas bir restaurant olmak yerine bu konseptte devam edip kendine büyük bir hayran kitlesi bile edinmiş. Müşterilerine mama önlüğü ve prezervatif şeklinde büyük kağıt şapkalar veren restaurant sahipleri, ilk başlarda hakaret edilmeyi beklemiş ama öyle olmamış hatta bu konsept çok tutmuş. Masalarda peçete olmadığından müşterilerin bu ihtiyacı çalışanların ‘attığı’ kağıt mendiller tarafından karşılanıyormuş.

8. Sonsuzluk Restaurantı

8

Sonsuzluk isimli tabut restaurant, Polonya sınırında bulunan bir cenaze salonununa ait. Cenaze evi çalışanları, restaurantları’nın turistleri buraya çekebileceğini umuyor. Menülerinden bize benzer adetlerinin olduğu ortaya çıkan restaurant’ın ’40 Gün'(bizde ki 40’ı çıkma olayı), ‘9 Gün’ salatası, ve ‘Cennette Buluşalım’ yemekleri çok popülermiş.

7. Gökyüzünde Akşam Yemeği

7

Gökyüzünde akşam yemeği yemek isteyenler gittikleri restaurantlar’dan 4 duvar ve zeminden daha fazlasını bekleyenlerdir. Kulağa ne kadar çılgınca gelse de bu yemek, maceraya aç ve süper zengin olanlar için olmazsa olmazların başında geliyor. Merkezi Belçika’da olmasına rağmen bu restaurant dünya üzerindeki heryere taşınabiliyor. Şimdiye kadar Paris, Brüksel ve New York’da gerçekleşen yemek yakın zamanda da (2008) İstanbul’da gerçekleşti.

6. Hobbit Evi

6

Filipinler’de 1801 yılında kurulan bu restaurant’ın tüm çalışanları cücelerden oluşuyor. Kendini, dünyada cücelerin sahip olduğu, çalıştığı ve yönettiği tek restaurant olarak tanıtan ‘Hobbit Evi’, rekabetin üst seviyelerde olduğu bir caddede sunduğu iyi yemek, canlı müzik ve hobbitleriyle yıllardır ayakta durmayı başarmış.

5. Hristiyan Cafe

5

Japonya’da Hristiyanlık hala moda, bu yüzden Shinjuku’da bulunan bu cafeyi Hristiyan temalı bir restauranta çevirmişler. Kiliseye benzeyen bu mekan dini imgelerle ve heykellerle dolu olduğu için içki içmek pek uygun karşılanmıyor.

4. New Lucky

4

Ahmedabad’da bulunan hareketli New Lucky restaurant’ı sütlü çayı, dürümü ve masaların arasında bulunan mezarlarıyla ün salmış. Neredeyse 40 yıllık olan mezarların üzerinde kurulu restaurant’ın müdürü bile mezarların kime ait olduğu konusunda bir bilgi sahibi değil. Müşteriler ufak beton mezarları sevmiş gibi görünüyorlar. Bir diz boyu yükseklikte ve yeşile boyanmış mezarlar hergün müdür tarafından çiçeklerle süsleniyor. Garsonlar da bir taksi şöförünün yolları ezberlediği gibi mezarların yerlerini ezberlemiş ve bunların arasından ustalıkla servis yapmaya alışmış gözüküyorlar.

3. Modern Tuvalet

3

Tayvan’daki “Modern Tuvalet” adlı restaurant’ta bütün müşteriler gül, deniz kabuğu veya Rönesans dönemine ait resimlerle süslü çok şık tuvaletlerin üzerlerinde oturuyorlar. Herkes altında bir küvet bulunan cam bir masanın üzerinde yemek yiyor. Yemekleriniz minyatür bir tuvaletin içinde, içeceğiniz plastik bir pisuvarda gelirken; tatlınız ise resimde görülen kahverengi dondurma olarak sunuluyor. Müdüre göre restaurant’ın amacı ‘Duyuları şaşırtmak ve şok etmek’.

2. Hitler’in Gamalı Haçı

2

Hitler’in Gamalı Haçı Mumbai’de bulunan bir cafe. Hitler’in herkes tarafından tanındığını söyleyen restaurant sahibi, yahudi örgütlerinin, Alman ve İsrail diplomatlarının ve Hindistan’da yaşayan yahudilerin baskısı neticesinde restaurant’ın ismini sadece ‘Haç’ olarak değiştirmek zorunda kalmış.

1. Çıplak Vücut Üzerinden Yemek Yenen Restauranlar

1

Japonya’da çıplak vücut üzerinden yemek yenen bir çok restaurant mevcut. Bu yemeği çıplak bir vücutta sunmak için bir çok prosedürün uygulanması gerekiyor. Canlı bir sushi tabağı olmadan önce kişi, saatlerce hareketsiz olarak yatabilmesi için eğitiliyor. Aynı zamanda çıplak ayakla durmaya karşı dayanıklı olabilmesi de gerekiyor. Vücutta hiçbir tüyün bulunmaması cinsel çağrışım yapmaması açısından çok önemli görülüyor. Servisten önce ‘tabaklar’, içinde sabun bulunmayan özel bir ürünle duş alıyor ve duşun sonunda vücudun sushi servisi için uygun ısıya gelmesi için soğuk su şoku uygulanıyor.

Yorumlar:

“En Garip 10 Restaurant” için 0 cevap

  1. tuku diyor ki:

    benim mutfak da çok garip geliyosun kendi yemeğini yapıp gidiyosun, nassı =)

  2. Emre diyor ki:

    Amca neden restaurant gibi saçma ve yabancı bir kelime kullanıyorsun? Türkçe “Turkche” leşmesin diye uğraşıyorum ben yazsana sen oraya restoran veya lokanta

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir