En Belalı Tarihi 10 Silah

Tabanca ve bıçaklardan önce atalarımız birbirlerine karşı oldukça belalı silahlar kullanıyorlardı. Anlaşılan o ki birbirlerine en fazla zarar verecek silahları bulmak için özel bir çaba sarfetmişler. Hatta öyle silahlar var ki şu an ki modern silahları bile gölgede bırakabiliyorlar. Bu listeyi okuduğunuzda tek seferde canınızı alabilecek bir tabancaya şükredebilirsiniz.

10. Top

10

Toplar ortaçağa ait silahlardı. Genelde atlı adamların taşıdığı topun elde taşınabilen ufak boyutta olanları da mevcuttu. Namlusu yivsiz bir borudan oluşan bu ufak topta, barut konması için ufak bir delik de bulunurdu. Buradan koyulan barut ateşlenir ve içindeki kurşun mermileri fırlatırdı.

9. Boğadikeni

9

Boğa dikeni, 2 ya da daha fazla çivi gibi sivri cismin birleştirilerek sivri ucu yukarı bakacak şekilde kullanılan bir silahtı. Boğa dikeninin kullanım amacı atların, fillerin ve piyadelerin ilerleyiş hızını azaltmaktı. Ayrıca yumuşak ayalı develere karşı da kullanılırdı. Modern dönemlerde grevlerde kullanılan boğa dikeni, işçiler tarafından yöneticilerin araçlarının lastiklerine karşı kullanılırdı. Modern zamanlardaki diğer bir kullanımı da Vietnam savaşında olmuştur. Bu savaştaki boğa dikenleri ayrıca ucuna zehir sürülerek kullanılmıştır.

8. Kızgın Yağ

8

Eski zamanlarda bir kale veya bir şehri yağmalayabilmek için çok yüksek olan duvarları aşabilmeniz gerekirdi. Bu da birilerinin aklına, tırmananların üzerine kızgın yağ dökme fikrini getirdi. Bulunması da zor olmayan yağ çok kullanışlıydı. Yağ bulunamaması durumunda ise kum ve su gibi kaynatması kısa süren diğer maddeler de kullanılabiliyordu. Bu metodu kullanışlı bulan herkes kalelerin surlarında yağ dökmek için özel boşluklar bulunduruyordu. Bu boşluklar ayrıca okçular için de kullanışlıydı.

7. Arbalet

7

Kundaklı yayların çok güçlü silahlar olduğunu biliyoruz ama peki ya arbalet? Arbalet kundaklı yayların büyük ve çelik ok atan versiyonudur. Büyüklüğü ve çelik oku sayesinde çok daha güçlüdür. 500 metre mesafeye kadar etkili olabilen bu silahı kullanan yetenekli bir okçu dakikada iki atış yapabiliyordu. Hiç okçuluk deneyimi olmayan bir atıcının, yıllarını savaşa vermiş bir şövalyeyi öldürebilmesine olanak verdiği için haksız bir silah olarak görülürdü.

6. Hunga Munga

6

Hunga Munga ismini Afrika’da yaşayan bir kabileden almış demir dövüş silahıdır. Kıvrımlı yapısı birebir dövüşlerde kullanıldığı gibi atılan bir silah olarak da kullanılabilirdi.

5. Gürz

5

Gürz, düşmanı yaralamak ve zırhını parçalamak amacıyla yakın çatışmada kullanılan, üzerinde boğumlar olan ve bir ucu öbüründen çok daha kalın bir silahtır. Demir, bakır, pirinç veya bronzdan yapılıyordu.

4. Cesetler

4

Orta çağda veba ve hastalıkların sonucu yaşanan ölümlerin pozitif bir yanı olabiliyordu. Bu kullanım genelde biyolojikti. Dev duvarların ardında ve su kenarında olan şehirler ordular için aşılması güç bir engeldi. İşte burada devreye cesetler giriyordu. Şehre giden su kanallarına bırakılan birkaç ceset bütün işi sizin yerinize yapıyordu ve sizin tek yapmanız gereken arkanıza yaslanıp beklemekti.

3. Mancınık

3

Mancınığın icadıyla insanları biyolojik silah olarak kullanma zorunluluğu da ortadan kalktı. Onun yerine ölü hayvanlar ve arı kovanları bile kullanılabilirdi. Raht taşınması için tekerlekli olanları da bulunurdu. İlk olarak 4. yy’da Çinliler tarafından kullanıldı. Mancınıkların menzili 750 metreyi bulabiliyordu.

2. Rum Ateşi

2<

Bir düşünün. Denizde sakin bir gün. Su durgun, gökyüzü mavi ama aniden ateş yağmaya başlıyor. Ve farkediyorsunuz ki bir Yunan savaş gemisi size yaklaşıyor ve alev makineleri var. Evet! Yunanlılar milattan önce 670 yılında donanmalarında alev makinesini kullanıyordu.

1. Tırpanlı Atlı Araba

1

Çoğumuz hemfikirizdir ki bundan daha belalı birşey olamaz. Tırpanlı at arabaları kabinin her iki yanında keskin bıçakların olduğu bir savaş arabasıydı. Tek yapması gereken kalabalığın içinden süratlice geçmekti. Geri kalan her işi düşmanı ikiye bölen ya da derin yaralar bırakan bıçaklar yapıyordu.

Sevebilirsin...

Yanıt yok

  1. Iska diyor ki:

    Mancınığın icadına pek değinilmemiş biz Türkler’in böyle güzel bir icadı olması savaşçı ruhumuzu ortaya çıkarıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir