Dünyayı Değiştiren 10 Filozof

17/03/2011

Bu liste tarihin en iyi 10 filozofuyla ilgili. Aşağıdaki listede yer alan filozoflar, düşünceleri ve geliştirdikleri sistemleriyle Dünya’yı değiştirmişlerdir.

10. John Locke (1632-1704)

18.yy’ın en önemli materyalist düşünürlerinden biri. Avrupa’daki aydınlanma çağının ilk kurucusu olarak da biliniyor. Locke, gelenek ve otoriteden kurtulmak gerektiğini, insan hayatına sadece aklın kılavuzluk edebileceğini ve sezgisel olarak insanların bir bilgiye sahip olmadığını söyler. Bu düşünceleriyle de Locke Liberalizmin öncüsü kabul edilir. Locke’a göre özgürlükler çok önemlidir. Bir insanın özgürlüğü, diğer kişinin özgürlüğünü kısıtladığı noktada bitmelidir. Hükümetlere, insan hürriyetine ve yargı bağımsızlığına önem verir. Descartes’dan etkilenmiş ama düşünceleri ona hiçbirzaman tam olarak benzememiştir.

9. Epikuros(Epikür) 341-270

Ahlak Felsefesinin en önemli düşünürlerinden biri. Felsefesinin ana fikri “mutluluk”. İnsan hayatının temel amacının “Mutluluğa ulaşmak”olduğunu öne sürer. Bu yol ona göre doğru “yol”dur. Mantık da doğru yola giderken kullanılması gereken bir araçtır. Epikür’e göre insan tanrı ve ölüm korkusundan kurtulmalıdır. Buna da ancak önyargı ve kuruntulardan kurtularak ulaşılacağına inanır. İnsanlar da dahil, dünya’daki herşeyin atomlardan meydana geldiğini savunur. Ölünce de yok olunacağına inanır. Tanrı ve ölüm ile ilgili en önemli sözü: “Ölümden korkmak anlamsızdır, çünkü yaşadığımız sürece ölüm yoktur, ölüm geldiğinde ise artık biz yokuzdur”.

8. Kıbrıslı Zenon (Citium) 335-263

Listede bulunan diğer isimlere göre daha az tanıdık bir isim Kıbrıslı Zenon. Ama o Stoa felsefe okulunun kurucusudur. Stoa felsefesinde mutluluk dış koşullarda aranmamalı, doğaya uygun yaşanmalıdır. Ayrıca Stoacılar dünya vatandaşlığını da savunurlar. Kıbrıslı Zenon’a göre gerçek olan herşey maddedir. Zenon, evrenin hareket halinde olan bir maddde olduğunu söyler. Bu madde de ateştir. Ateş heryere girer ve dağılır. Tanrıya inanır. Zenon’a göre Tanrı doğanın içindeki akıl ve rasyonel güçtür. Ona göre insan ruhunun en iyi ifadesi “akıldır”.

7. İbn-i Sina 980-1037

İbn-i Sina hem bir filozof, hem hekim hem de bir bilimadamıdır. İbn-i Sina’ya göre her element sadece kendisine özgü niteliklere sahiptir ve dolayısıyla daha değersiz metallerden ,altın ve gümüş gibi daha değerli metallerin elde edilmesi mümkün değildir. Deneycilikle akılcılığı birleştirir, Tasavvuf alanında da çalışır. İbn-i Sina mantığı psikolojiden çıkarıp düşünce kanunlarını psikoloji üzerine kurmuştur. İbn-i Sina’nın Aristonun öğretisi olduğu tümdengelim yoluyla sonuç çıkarma çözümlemeleri İslam Ortaçağında klasik olmuş, sonraki mantıkçılara da ışık tutmuştur.İbn-i Sinaya göre insanın tanrısal olanla bağlantıya geçmesinin yolunun bir çeşit manevi sezgiyle olduğunu düşünür. Filozofa göre iyilik , yetkinlik ve mutluluk fikrinin doğması için kötülüğün olması gereklidir. Böylece mutlu olmak isteyen insanın önce ruhunu temizlemesi gerektiğine inanır. İbn-i Sina’nın eserleri 12.yy’da Latinceye çevrilmeye başlamış, bazı eserleri Batı’da Üniversitelerin temel ders kitapları olarak okutulmuştur.

6. Thomas Aquinas 1225-1274

Ünlü Hristiyan Filozof. Kilise öğretisindeki çelişkileri ve Hristiyan inancını sistemleştirmekle uğraşmıştır. Eski bilgileri sentezlerken yardım aldığı kişi Aristoteles ve felsefesi olmuştur. Thomas’ın Tanrı’nın varlığı ile ilgili görüşleri 1917’de Kilise’nin yasası kabul edilmiştir.

5. Konfüçyüs 551-479

Konfüçyüs’ün ana teması insancıl olmaktır. Buna ulaşmanın yolu da diğer insanlara ve atalarımıza saygı duymaktır. “İyi” insan dünyayla uyum içinde yaşayan insandır. Konfüçyüs’ün öğrencileri ile yaptığı konuşmaları toplayan analektler, Çin edebiyatının 13 klasik eserinden biri sayılmaktadır. Onun için 4 temel esas vardır.

1. Ana-babaya saygı

2. Merhamet

3. Adalet

4. Ayinler

O bu 4 erdeme ulaşmanın çok zor olduğunu ama herkesin bunun için çaba göstermesi gerektiğini söyler. Ayrıca “Bilgi”yi en önemli araç olarak görür.
Kaynak

4. Rene Descartes 1596-1650

Fransız Filozof, Batı düşüncesinin en önemli düşünürlerinden biri. Modern Psikolojinin ve Matematiğin kurucusu olarak bilinir. Batı düşüncesini altüst eden bir felsefe sistemi kurdu. Buna göre öğrendiğinin, gördüğünün, duyduğunun, inandığının hepsini birden büsbütün silerek, her şeyden kuşkulanmaya başladı. Yalnız tek bir şeyden emindi: düşüncenin varlığı. Buradan hareketle, evrenin açıklamasını yaptı. Sıkça duyduğumuz “Düşünüyorum Öyleyse Varım” sözünün mimarıdır.

3. Aziz Paulus

O hristiyanlık için çok önemli bir isim, tabiki Hz. İsa’dan sonra. Hz İsa Hristiyanlığı bulmuş olabilir ama Aziz Paulus olmadan Hristiyanlığın yayılmasının imkanı yoktu. Küçük Asya, Makedonya ve Yunanistan’ı gezerek buralarda kiliseler kurdu, hristiyanlığı yaydı. Oysa o ilk başta yahudiydi. Sonra hristiyanlığı benimsedi ama yahudilerin sempatisini hiçbirzaman kazanamadı. İncil ve Hristiyanlıkla ilgili en eski ve en güvenilir kaynaklar Pulus’dan geriye kalan mektuplardır.

2. Plato (Eflatun) MÖ. 427-347

Çok önemli bir Yunan Filozofu. Batı Dünyasının ilk yüksek öğretim kurumu olan “Atina Akademisinin” kurucusu. Eflatun, Sokrates’in öğrencisidir. Bu nedenle de Sokrates gibi ahlakçı bir pencereden olaylara yaklaşmıştır. Buna göre insanların mutlu olması ancak erdemli bir hayat sürebilmesiyle mümkündür.Eflatun, hem doğada, hem de ahlak ve toplum yaşamında mutlak ve değişmez olanın peşinden koşmuştur.Kaynak

1. Aristoteles MÖ. 384-322

Platon ile birlikte Batı düşüncesinin en önemli 2 filozofundan biri sayılır. Aristoteles’in en büyük başarısı bilimsel çalışmayı yöntemleştirmesidir. Aristoteles, ele aldığı her sorunu sistematik olarak inceler. Yani önce konuyla ilgili söylenenleri toplar sonra bu olgulara dayanarak kendi anlayışını oluşturur. Kurduğu kavramların sağlam, açık ve tutarlı olmaları yüzünden Aristoteles, iki bin yıl boyunca felsefenin büyük ustası sayılmıştır. Kendisi aynı zamanda bilim dilinin de yaratıcısıdır; bugünkü bilimsel kavramlarımızın ve  terimlerimizin birçoğu onun formüllerinden çıkmıştır. Kaynak

Yorumlar:

“Dünyayı Değiştiren 10 Filozof” için 12 cevap

 1. Matilla diyor ki:

  En iyi 10 filozofla ilgili blogunuzu okumuş ve bir yorum yapmıştım. Hazır sayfanızı ziyaret etmişken web sitenize de bir bakayım dedim. Size başarılar diyorum. Sevgiler ve selamlar

 2. hede hödö diyor ki:

  Aziz Paulus !

 3. crow diyor ki:

  karl marx in bu listede olmaması bence bir eksiklik olmuş.

 4. killa diyor ki:

  sokrates nerede?

 5. ömer diyor ki:

  El- harezmi
  El-kindi
  Er-razi
  Akşemsettin
  ibn-i sina
  Uluğ bey fizolofları dünyanın en iyileridir…

 6. Defne diyor ki:

  Aziz Paulus, bir filozof değildir. Karl Marx nerede? =)) Yanlış 10 filozof…

 7. Hasan diyor ki:

  Bence listede kesinlikle Sokrates, Diyojen ve Nietzsche olmaliydi.

 8. Anubis diyor ki:

  Diyojen nerde

 9. hasan diyor ki:

  Sokratesi muhtemelen dünyayı değişmekte fazla etkisi yok demişler de eklememişler.Ama bu çok yanlış bana göre en iyi flozoftur sokrates…Ayrıca sokrates dünyanın en büyük iki flozofu olan Platon ve Aristotelesin düşüncelerinin temelidir:.Bundan büyük katkı mı olur.

 10. HakYolunda diyor ki:

  Tek yok İSLAM TEK YOL İSLAM!!

 11. mustafa yıldır diyor ki:

  saçma geldi bana.islam düşünürlerinin hiç mi katkısı yok

 12. selçuk tekin diyor ki:

  bence Konfüçyüs İnsana doğru yaşayış hakkında hem bu dünyada hemde öbür dünyada başarılı olmanın ipuçları vermiştir bu listede belki ama bana göre 1 de olsa şaşırmam..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir