Dünya'daki En Garip 10 Sokak

05/08/2010

Yolculuk etmek tarihin başından beri insanların en sevdiği şeylerden biri olmuştur. Yolculuk etmeyi kolaylaştırmak için de yollar inşa edildi. Bu liste en sıradışı, ilgi çekici yol ve sokakları inceliyor. Bu listede yer almak için tek koşul sokağın hala varolması.

10. Yerçekimi Tepesi-Çeşitli yerlerde

Ünlü olma sebebi: Yer çekimi tepeleri fizik kurallarına meydan okuyor.

Listedeki diğer sokakların aksine bu sokak belli bir yerde değil. Yani bu sokak ülkemiz de dahil bir çok yerde bulunabilir. Bu sokakların yokuşlu kısımlarına bırakılan arabalar yokuş aşağı gitmeleri gerektiği yerde motor gücü olmaksızın yokuş yukarı çıkıyor. Aslında bunun sebebi çevresel bir optik yanılsama. Yani sizin aslında yokuş yukarı olarak gördüğünüz yer aslından yokuş aşağı. Tabi çok daha geniş bir açıdan bakınca. Ziyaret etmek isteyenler için wiki’de dünya üzerinde ki buna benzer yolların listeleri var. Bu linkten ulaşabilirsiniz http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_magnetic_hills

9. Ebenezer Sokağı-İskoçya

Ünlü olma sebebi: Dünyanın en kısa caddesi Ebenezer sokağı 2.06 metrelik boyuyla dünyanın en kısa caddesi. Sokakta sadece 1883 yılında inşa edilen bir ev var. Burası da bir otel olarak işletiliyor.

8. Pan-Amerikan Otoyolu-Amerika Kıtası

8

Ünlü olma sebebi: Dünyanın en uzun yolu Pan-Amerikan Otoyolu dünyadaki en uzun otoyoldur. Toronto, Kanada’da ki Yonge Yolu’nda yapılan değişikliklerden sonra bu ünvanı almıştır. Pan-Amerikan Otoyolu kıtadaki ülkeleri birleştiren 48.000 km lik bir yoldur. Bu yol Amerika, Kanada, Meksika, Peru, Arjantin ve El Salvador dahil olmak üzere 15 ülkeyi birleştirir.

7. Parlamento Sokağı-İngiltere

Ünlü olma sebebi: Dünyanın en dar sokağı İngiltere’de ki Parlamento Sokağı 0.64 metre ile dünyanın en dar yoludur. Sokağın tarihi 1300’lü yıllara kadar dayanır ve 50 metre uzunluğundandır.

6. Gize Yolu-Mısır

Ünlü olma sebebi: Döşenmiş olan en eski yol

Gize Yolu dünyanın en eski yoludur. Yol 4.600 yıllık ve 2 metre genişliğindedir. 12 km uzunluğundaki yol Kaire’nin güneybatısındaki taş ocaklarıyla, Nil nehrindeki Moeris Limanını birbirine bağlar. Bu yol eskiden Gize’deki dev piramitlerin inşasında kullanılan dev taş blokların taşınmasında kullanılıyordu.

5. 9 de Julio Yolu-Arjantin

5

Ünlü olma sebebi: Dünyanın en geniş yolu

9 Temmuz anlamına gelen “9 de Julio Yolu” dünyadaki en geniş yol ünvanına sahiptir. Her iki yönde de 6şar şeridi olan yol, bütün bir şehir bloğunu kaplar. Bu yol üzerinde tek bir bina bulunmasına rağmen yol kenarlarında ünlü bir çok yer bulunur. Bu yerler arasında Fransız Konsolosluğu, Don Kişot’un Heykeli, ve resimde görülen dev dikilitaşı sayabiliriz.

4. Lombart Sokağı-ABD

4

Ünlü olma sebebi: Dünyanın en kıvrımlı sokağı

San Francisco’daki Lombard Sokağı saç tokası şeklindeki kıvrımlarıyla meşhurdur. 8 dönemeçten oluşan bu yol dünyanın en kıvrımlı yolu olarak adlandırılır. Bu kadar çok virajın eklenme sebebi ise yolun çoğu araba için çok dik olmasından kaynaklanmaktadır. Günümüzde tek yön olarak kullanılan sokakta park etmek yasaktır.

3. Swindon Kavşağı-İngiltere

Ünlü olma sebebi: Dünyanın en dolambaçlı yolu

Bir süredir internette gezen okuyucularımız bu resmi en komik resimler listesinde görmüş olabilir. Swindon kavşağı, İngiltere’de olan gerçek bir kavşaktır. 1972 yılında yapılan kavşak, 5 tane küçük kavşağı da kapsar. İşleri daha da karıştırabilmek adına küçük kavşaklara girdiğinizde İngiltere’dekinin aksine saat yönünün tersinde yol almanız gerekmektedir.

2. Savoy Oteli

Ünlü olma sebebi: İngiltere’de sağdan gidilen tek yol

Çoğunuzun bildiği gibi İngiltere’de trafik soldan ilerler. Fakat bu kuralın işlemediği bir istisna var: Savoy oteli’nin bulunduğu sokak İngiltere’de arabaların sağdan gitmek zorunda oldukları tek sokak. Bu durum eskiden kullanılan dolmuşlarda, şöförün arabadan çıkmadan, yolcuların kapısını açabildiği dönemlere dayanıyor.

1. En Dik Yol

1

Ünlü olma sebebi: Dünyanın en dik yolu

Yeni Zelanda’da ki Baldwin Sokağı en dik sokak olma ünvanına sahip. Yeni Zelanda’nın çoğu şehri, dağların üstünde ya da yanında veya dağlık bölgelerde kurulmuştur. Bunun gibi birçok yol ülkeye hiç gelmemiş İngiliz şehir plancıları tarafından tasarlanmıştır. Sadece harita üzerinden yapılan tasarımlar bir çok imkansız ve saçma sokağın yapılmasıyla sonuçlanmıştır. Baldwin’deki sokağın dikliği 35 derecedir. Bu yol o kadar diktir ki yol sıcaklarda aşağı akmasın diye asfalt yerine betondan inşa edilmiştir.

Yorumlar:

“Dünya'daki En Garip 10 Sokak” için 0 cevap

  1. Listeci diyor ki:

    3 numaradaki ne oyle.
    Kucuk fare yolunu nasıl bulacaktı? Labirent gibi mubarek.

  2. m.d diyor ki:

    süper

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir