Dünyada En Çok Konuşulan Diller

30/04/2010

Dünya’da en çok konuşulan diller sıralamasında sizi süprizler bekliyor. Düşündüğünüzün aksine dünya’da en çok konuşulan diller Arapça ya da İngilizce değil; Büyük Çin’in Mandarin dili!  Listemizde en çok konuşulan diller hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz.

10. Fransızca

10

Dünya’nın en romantik ülkesinin doğal olarak en romantik dili fransızca; Belçika, Kanada, Haiti ve tabiki en çok da Fransa’da konuşuluyor. Aslında gerçekten de Fransızca’nın bu kadar popüler bir dil olmasından dolayı kendimizi şanslı saymalıyız. Yoksa French fries ve french kiss yerine Dutch fries ve dutch kiss ile yetinmek zorunda kalacaktık ( ıyyy!)

Konuşan insan sayısı: 129 milyon

Konuşulduğu yerler: Fransa, Kanada, Batı Afrika,Orta Afrika

Fransızca’da merhaba demek : Bonjour ( Bon-Juur)

9. Malay Dili

9

Malay dili çoğunlukla Endonezya ve Malezya’da konuşuluyor. Malay dilinin birçok farklı lehçesinin bulunmasının yanısıra en popüler olanı Endonezya’da konuşulan lehçe. Ancak tüm lehçeler dilin aynı kökünden gelmesinden dolayı Malay dili , Dünya’da en çok konuşulan 9. dil olarak listemize giriyor.
Konuşan insan sayısı: 150 milyon

Konuşulduğu yerler:  Endonezya, Tayland,Filipinler, Malezya

Malay dilinde merhaba demek: Selamat pagi ( Selah-maat pa-gee)

8. Portekizce

8

12.yy ‘da İspanya’dan bağımsızlığını ilan eden Portekiz, hızlı bir şekilde tüm Dünya’ya yayıldı.  Portekiz’in erken kazandığı  bağımsızlığı, dilinin de çok hızlı bir şekilde yayılmasına olanak sağladı. Özellikle de Brezilya’da çünkü Portekizce Brezilya’nın ana dili.

Konuşan insan sayısı: 191 milyon

Konuşulduğu yerler: Brezilya, Portekiz,Venezuela

Portekizcede merhaba demek: “Olá ” (oh-lah)

7. Bengal Dili

7

Bangladeş’de 120 milyon insan sadece Bengal dilini konuşuyor. Bangladeş’in de Hindistanla komşu olduğu düşünülürse ki biliyorsunuz Hindistan’ın nüfusu okadar hızlı bir şekilde artıyor ki, neredeyse nefes alanın hamile kaldığından şüpheleniyoruz, yakın bir gelecekte Bengal dilini de konuşanların sayısı buna paralel olarak artacak gibi görünüyor.

Konuşan insan sayısı: 211 milyon

Konuşulduğu yerler: Bangladeş, Doğu Hindistan

Bengal dilinde merhaba demek: Ei Je ( Ay-Jey)

6. Arapça

6

Arapça, Dünya’da konuşulan en eski dillerden biri. Suudi Arabistan, Kuveyt,Irak, Suriye, Lübnan ve Mısır Arapça’nın en çok konuşulduğu ülkeler arasında. İslam dininin dili olan Arapça bu sayede Ortadoğu ülkelerin yerel dillerini asimile etmiş ve bu bölgelerin de ana dili haline gelmiş. 1974’den bu yana Arapça Dünya’daki 6. Resmi dil kabul ediliyor.

Konuşan insan sayısı: 246 milyon

Konuşulduğu yerler: Ortadoğu, Arabistan, Kuzey Afrika

Arapça’da merhaba demek:  Al salaam a’alaykum (Esselamün Aleyküm)

5. Rusça

5

20. yüzyılda politik açıdan önemli bir dil olan Rusya, Birleşmiş Milletlerin de resmi dilllerinden biri kabul ediliyor. Ayrıca Rusça sadece anavatanı olan Rusya’da da konuşulmuyor. Kazakistan, Beyaz Rusya ve hatta Amerika da bu dilin konuşulduğu yerlerden sadece bir kısmı.

Konuşan insan sayısı: 277 milyon

Konuşulduğu yerler: Rusya, Orta Asya

Rusça’da merhaba demek: Zdravstvuite (Zidrast- Veh- Yah)

4. İspanyolca

4

Her liselinin seçmeli dersinde İspanyolca öğrenmesinin dışında;  tüm Güney Amerika’da , İspanya’da ve Küba’da İspanyolca konuşuluyor. İngilizce’nin de İspanyolcaya bir ilgisinin olduğu aşikar çünkü bir çok ingilizce kelime , ispanyolcadan alınmış. Örneğin: Enchilada, Taco ve taco grande supreme.

Konuşan insan sayısı: 392 milyon

Konuşulduğu yerler: Latin Amerika, İspanya

İspanyolca’da merhaba demek:  Hola( O-La)

3. Hintçe

3

Kalabalık Hindistan’ın ana dili. En çok konuşulan lehçesi Hindu dışında onlarca farklı lehçeye sahip. Tahminlere göre yakın bir gelecekte Hindistan Çin’in nüfusunu geçecek . Ancak İngilizce’nin ünü yüzünden popüleritesinin yeteri kadar artmayacağı da aşikar. Eğer Hintçe öğrenmek istiyorsanız size çok kolay bir tavsiyemiz var: Bir Hint filmi kiralayın! Dünya’daki en üretken film en endüstrisi kesinlikle Hintlilere ait. Her sene yüzlerce aksiyon/romantik/müzikal film yapılıyor. Hint filmlerinin sonunda tüm yapımcı ve oyuncu kadrosunun şarkılar söyleyerek veda edişlerini izlemek de ayrı bir keyif doğrusu :)

Konuşan insan sayısı: 497 milyon

Konuşulduğu yerler: Kuzey  ve Orta Hindistan

Hintçe merhaba demek: Namaste ( Na-maste)

2. İngilizce

2

İngilizce her nekadar Dünya’da en çok konuşulan dil olmasa da; kesinlikle dünya’nın en popüler dili. Dünya’nın bir çok yerinde İngilice konuşanların yanısıra; Amerika, İngiltere, İzlanda, Yeni Zellanda, Karayipler, Hong Kong İngilizce’nin konuşulduğu ülkelerden sadece bir kısmı. Her nekadar bir çoğumuz ingilizceye aşina olsak da şimdi bu dilde merhaba ne demek ona bakalım:

İngilizce’de merhaba demek: Hello( Hello)

Konuşan insan sayısı: 508 milyon

Konuşulduğu yerler: Amerika, Avustralya, İngiltere, İrlanda, Kanada

1. Mandarin

1

Sürpriz… sürpriz… sürpriz… İşte karşınızda dünya’da tam 1 milyar kişinin konuştuğu Mandarin dili. 2. sırada yer alan İngilizce’den tam 2 kat daha fazla insan dünya’da bu dili konuşuyor. Bu kadar çok insanın bu dili konuşmasına bakıp ta bu dili sakın kolay sanmayın ! Örneğin her bir kelimenin 4 farklı söylenme şekli var ve ilk öğrenenler için bu söylenme şekillerini birbirinden ayırmak ise oldukça güç. Ama eğer 1 milyar insan bunu yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz değil mi?  Önce merhaba demekle başlayın :)

Mandarin dilinde merhaba demek: Ni hao ( Ni yi söylerken ses tonunuz önce yükselecek sonra alçalacak sonra tekrar yükselecek ve haoyla bitireceksiniz)  Nasıl olacak o iş onu pek bilemiyoruz.

Konuşan insan sayısı: 1 Milyar

Konuşulduğu yerler: Çin, Malezya, Tayvan

Yorumlar:

“Dünyada En Çok Konuşulan Diller” için 24 cevap

 1. Yahya Ufuk ÜN diyor ki:

  Acaba bu araştırmanın kaynağı nedir?

  Google amcamız Dünya’da Türkçeyi 220milyona yakın insanın kullandığını ve dünyada 5.sırada bulunduğunu söylüyor :)

  Buda bir grup ;)
  http://www.facebook.com/group.php?gid=51359523619

 2. yorumcu diyor ki:

  aa çok şaşırdım ciddi miymiş

 3. eda diyor ki:

  wikipedia ‘dan bakın arkadaşlar en iisi o Mallesef Turkce hiçbiryerde sıralamada bile diil.

 4. zafer diyor ki:

  arkadaşlar, bir dilin tek bir dil sayılabilmesi için ayrı lehçelerde olanların birbirini anlaması lazımdır. Türkçe sadece Türkiye’de, KKTC’de, ve Balkan’larda konuşulur. Aynı aile altgrubundan olmasına rağmen bir türk ile bir azeri bile ilk başta zor anlaşır. Ayrıca azericenin adı azerice, türkçenin adı da türkçe diye ayrı ayrı betimlenmiştir. Bu da sanki iki dil gibi algılanır. Altay dilleri diye adlandırdığımız türkçeninde dahil olduğu dil ailesinin ana alt grubları vardır. Bunlar oğuz alt dili grubu, kıpçakça alt dil grubu, karlukça(uygurca) alt dil grubu, ogur alt dil grubu, sibirya argu alt dil grubu/aileleridir. Bu alt grup dillerde bir alt grup diğer alt grubu konuşan dili çok zor anlarlar. Hatta bir almanın bir flamanı(hollandalı) anlamasından bile daha zor anlarlar. Aralarındaki fark nerdeyse aynı dil ailesinden(german dilleri) olan almanca ile ingilizce veya (latin dilleri)fransızca ile italyanca ailesi arasındaki fark kadardır. Oğuzca da Anadolu türkçesi, ırak türkmencesi, balkanlarda konuşulan türkçe, kuzey kıbrıs türkçesi, azerice, gogağuzca ve türkmenistan türkmencesi sayılabilir. Kıpçakça da ise kazakça, kırgızça, tatarca; karlukça da, uygurca, özbekçe alt-alt dil grupları vardır. Bir üst grupta ise kardeş dil olarak Ural dilleri bulunurki bunlar macarca, Lapça, Fince, Estonca, Mordvince, Çeremisçe, Züryence, Votyakça, Vogulca, Ostyakça ve samoyet dilleridir. Ayrıca moğalca,Mançu-Tunguzça ve Kore dilleri de altay ve ural dilleri ile akrabadır. Şimdi gelelim türkçenin ne olduğuna ne olmadığına. Eğer altay dilini tek bir dil olarak görürseniz dünyada konuşulan 4. veya 5. dil olması lazım ki, bu durumda, mesela bütün latin dillerinide aynı saymak lazım(fransızca, italyanca, ispanyolca,portekizce, romence vs.) veya german dillerini(almanca, ingilizca, flamanca(flemenkçe), danca, isveç dili, norveç dili gibi) de aynı şekilde. Vikipedi de altay dil ailesi için dünyada konuşulan 5. dil grubu, türkiye türçesi içinse 15. dil olarak yazılmıştır.

 5. ceyhun diyor ki:

  yillardir rusyada calismis olmanin vermis oldugu birikimle , sunu diyebilirim; biz turkce konusan turkler olarak kirgiz ya da turkmen ve ozbek dilini anlamayiz veya cok zorlaniriz… ayni sekilde somurge edilmis kuzey afrika ulkelerinin arapcasida artik (benim kanaatime gore) somurge yillarinda baskili rejimlerden dolayi , kim somurmusse onun dilide karismis . ki bu arabistan arapcasiyla , kuzey afrika arapcasi arasinda bizdeki gibi farklilasmalar baslamis. yani bence saf irk kalmadigi gibi, saf dil de artik yoktur…. su yazdigimiz kelimelerin bile kokune baksak yuzde 70-80i diger dil gruplarindan gecmedir. bu yuzden siralama cok onemli degil, ama anlasma onemli

 6. Ayetullah Hobarey diyor ki:

  bildiğim kadarıyla MERHABA zaten Arapça kökenli bir kelime.
  ee SELAM da Arapça..
  olm türkçe kökenli hangi kelime var bunları karşılayan?

 7. emre diyor ki:

  cok sasirdim cince nin ilk sirada olmassi !ama bana gore cince bos bir dil …

 8. ceylan diyor ki:

  italyanca kaçıncı sırada ?

 9. Aziz diyor ki:

  Yukaridaki listeden 3’unu biliyorum:) Yine 2’sini yeni ogreniyorum.

 10. mertcan diyor ki:

  niye türkçe yok oğlum

 11. mertcan diyor ki:

  yukardakinin 6tanenesini biliyom 1tanesiniyeni öğrendim

 12. Defne diyor ki:

  Yahya, Türkçe mi? =D Bizler kendi küçük dünyamızı çok geniş sanıyoruz! Sıralamaya gelirsek, sanırım çin en kalabalık ülke olduğu için belki de en çok konuşulan dildir. Birde amerikalıların çin ve japonlara karşı ayrı bir sempatisi vardır. Bir çoğu oraya yerleşmektedir bildiğim kadarıyla.. İngilizce zaten ikinci sırada olması normal. Ama Almanca’nın olmaması şaşırttı beni.

 13. Marstaki Türk diyor ki:

  Ulan helal olsun be, harika bi çalışma olmuş, emek yani resmen. çok çok teşekkürler gerçekten.
  bir de türkler marsa gittiğimizde marsçayı evrensel dil yapacaz.

 14. Ozan diyor ki:

  bence en güzeli kürtçe :D

 15. Riza diyor ki:

  Türkçe Dünya’nın en eski ve Ortadoğu’da en çok konuşulan dildir. Yani orta doğuya ilk gelen halk Türklermiş.kimse bunları inkar edemez.

 16. asıl diyor ki:

  türk dili 3.sıradadır.kıyamet kopasıya kadar herkez Türkçe konuşacak asimle etmekte üstümüze yoktur kıskananlar çatlasın

 17. alperen ayvalıoğlu diyor ki:

  çin bunu konuşuyorsa zaten kimse geçemez onu

 18. Ali diyor ki:

  200 milyon küsür konuşanı olmasına ragmen Türkçe listede değil. Allah Allah

 19. Mert diyor ki:

  Dunyanin hemen hemen her yerinde turkce konusan insanlar var. Balkanlardan avusturyaya cin uygur ozerk bolgesinden almanyaya kuzey kibris turk cumhuriyetinden azerbaycana kirima sirbistana bosna herseke kosavaya macaristana bulgaristana tunusa sonra kirgizlara, tacikistana ozbekistana kadar hemen her yerde toplamda 200 milyondan fazla cesitli agizlarda ve lehcelerde konusulan turkce var. O yuzden bu arastirma tamamen sassatadan ibaret

 20. emre diyor ki:

  arkslar turkler dunyadaki ilk topluluk kanito olarak MU yi goseterebiliriz. amerilka kitasi ile japonyanin az altomda kalanbir kita. gunumuz teklonijisinden ileri.bir teknolojisi vardir.
  astek ve mayalolar rukbolduh7 var sayilir isteyen vikipedind3n mu yu arastirsin. biz turklerin ne oldugunuv anlasinlar

 21. Ferhat diyor ki:

  Günümüzde, Türkiye’de konuşulan İstanbul Türkçesi’ni baz alırsak, ana dili ve ana diline yakın konuşan kişi sayısı 140 milyon kişiye ulaşır. Buna ilaven Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan gibi ülkelerde ve Rusya’nın doğusundaki Yakut ve Çavuş’ta konuşulan Türkçe’nin lehçelerini de sayarsak 250 milyona çıkmaktadır. Ancak çoğu araştırmaları yabancılar yaptığı için sadece Türkiye, Kuzey Kıbrıs, Azerbaycan’ın bir kısmı ve Almanya , Fransa, Hollanda gibi ülkelerde yaşayan Türkleri ele alarak 90 milyon şeklinde bir sonuca ulaşıyor ki buna Balkanları, diğer Avrupa ülkelerini ve Amerika’yı da katmak gerekir. Hatta Orta Asyadaki Kırgızca, Kazakça ve Türkmence gibi Türkçe’nin lehçelerini ayrı bir dil olarak görseler de sonuçta hepsinin kökeni Türkçe’dir ve hepsi gramer ve kelime yönünden çok benzerlikler gösterir.

 22. merhamet diyor ki:

  hani türkçe

 23. eylül diyor ki:

  sana katılıyorum ozan

 24. Yakup Yozgatlı diyor ki:

  Arapça öğrenin Arapça! Dillerin babası ve piri!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir