Amerikan Sinemasının Yaşayan En iyi 10 Yönetmeni

31/03/2011

Dünya sinemasını bir kenara koyacak olursak, birçoğumuzun en çok takip ettiği filmler, daha çok Amerikan sinemasına ait olan filmler. Aşağıdaki yönetmenlerin dışında Dünya’da ve ülkemizde daha birçok önemli yönetmen bulunsa da eğer listeyi dünya sinemasının yaşayan en iyi yönetmenleri arasından yapmaya kalksaydık, bu liste çok uzun bir liste olurdu. Bu yüzden bu liste sadece Amerikan Sinemasının en iyi yönetmenleri ile ilgili.

10-David Lynch

Göze Çarpan Filmleri:The Elephant Man, Blue Velvet, Lost Highway

1946 doğumlu Amerikalı Yönetmen ve ressam. İlk kez 1977 yılında çektiği film olan Eraserhead ile tanındı. Sonra 90’larda Blue Velvet ve Lost Highway filmleri ile daha çok tanınmış oldu. Filmlerinde işlediği temalar ve rüya-kabus hikayeleri onu bilinçdışının yönetmeni olarak tanınmasını sağladı. Onun filmlerinde hiçbirşey göründüğü gibi değildir. Lynch , Amerikan sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri sayılmaktadır.

9- Francis Ford Coppola

Göze Çarpan Filmler: The GodFather (Baba), Apocalypse Now, Dracula

1939 doğumlu , İtalyan asıllı Amerikalı yönetmen , yazar ve yapımcı. Onu en çok “Baba” film serilerinin yönetmeni olarak tanıyoruz. Toplam 5 kez Oscar ödülünün sahibi oldu.

8-Gus Van Sant

Göze Çarpan Filmler: Pyscho( Sapık ), Can Dostum, Last Days(Son Günler)

1952 doğumlu Amerikalı yönetmen, müzisyen ve senarist. Can Dostum ve Milk filmleriyle 2 kez Oscar’a aday gösterildi. Kendisi gay ve bunu rahatlıkla herkese söylüyor. Gay olması, en yakın arkadaşını uyuşturucu yüzünden kaybetmesi yüzünden olsa gerek çok geniş bir hayran kitlesi yok ama çok sadık bir hayran kitlesi olduğu kesin.

7-David Fincher

Göze Çarpan Filmleri: Fight Club(Dövüş Klubü), Seven, Benjamin Button, The Game, Social Network(Sosyal Ağ)

1962 doğumlu, Amerikalı Yönetmen. Bu sene facebook ‘un çıkış hikayesini anlatan  “Social Network “‘ü yöneterek Altın Küre ödülünü kazandı. Filmlerinde oluşturduğu kurgu sayesinde büyük övgüler toplayan Fincher, günümüzün en önemli yönetmenleri arasında gösteriliyor.


6Quentin Tarantino

Göze Çarpan Filmleri: Rezervuar Köpekleri, Kill Bill, Pulp Fiction (Ucuz Roman )

1963 doğumlu. Babası İtalyan annesi İrlanda asıllı Amerikalı yönetmen, oyuncu ve senarist.  1990ların başında farklı öykü kurgusu, şiddet sahnelerini cesurca kullanışı sayesinde ünlenen Tarantino, bağımsız sinema kuşağının genç yönetmenleri arasında en popüler olanı. Amerika’da ve Avrupa’da bir çok ödül kazanan yönetmen, Ucuz Roman filmiyle Oscar ödülünün de sahibi.5-Roman Polanski

Göze Çarpan Filmleri: Rosemary’s Baby, Chinatown, Pianist, Oliver Twist

Oscar ödüllü yönetmen , yazar, aktör ve yapımcı. 1933 Paris doğumlu ama aslen Polonyalı. Kariyerine Polonya’da başladıktan sonra 1968 yılında Rosemary’s Baby (Rosemary’nin Bebeği) filmini yönetmesiyle , Hollywood’da ünlü yönetmenler arasına girdi. Yönetmenin adı yaşadığı fırtınalı hayatıyla da oldukça ses getirdi. Önce karısı Manson ailesi tarafından vahşice katledildi sonra da yönetmenin adı 1969 yılında 13 yaşındaki bir kıza taciz suçlamasıyla anıldı. Bu olaydan sonra  Polanski Fransa’ya taşındı ve  halen orada yaşıyor.

4- Steven Soderbergh

Göze Çarpan Filmleri: Traffic, Oceans 11-12-13

1963 doğumlu Amerikalı yapımcı, senarist, görüntü yönetmeni ve Oscar ödüllü yönetmen. Oscar ödülüne Traffic ve Erin Brockovich filmi ile çifte adaylık almış ve Traffic filmi ile Oscar ödülünün sahibi olmuştur.


3-Joel ve Ethan Coen

Göze Çarpan Filmleri:I love you Paris, Ladykillers(Kadınavcıları),O Brother, Where Art Thou?(Nerdesin be birader)

Joel ve Ethan Coen yani nam-ı diğer Coen kardeşler. Joel 1954, Ethan 1957 Amerika doğumlu. Filmlerin çoğunda Joel’i  yönetmen , Ethan’ı  ise senarist olarak görüyoruz. Ama ayrıca ikisinin de yönetmenlik yaptığı filmler de mevcuttur. Bu beraberliklerinden ötürü sinema dünyasında “İki kafalı Yönetmen” olarak anılırlar.

2-Martin Scorsese

Göze Çarpan Filmleri: The Departed(Köstebek), Goodfellas, The Aviator

1942 Amerika doğumlu Oscar ve Altın Küre ödüllü yünetmen ve senarist. 2007 yılında “The Departed” (Köstebek) filmi ile Oscar ödülünün sahibi oldu. Filmlerinde suç,şiddet,din konularına değişik bir bakış açısı kattığı için diğer yönetmenlerden ayrılır. Ayrıca Michael Jackson’ın “Bad” şarkısının klibini de o çekmiştir.1- Steven Spielberg

Göze Çarpan Filmleri: Jurassic Park, Jaws, Schindler’in Listesi, E.T, Geleceğe Dönüş, Azınlık Raporu, Er Ryan’ı Kurtarmak, Terminal

1946 doğumlu, Amerikalı sinema yönetmeni, senarist ve yapımcı. Film endüstrisinin en etkili ve önemli isimlerinden biri. 3 kez Oscar ödülü aldı. Time dergisi onu yüzyılın 100 muhteşem insanından biri seçti.Bonus :

Christopher Nolan

Göze Çarpan Filmleri: Memento, İnsomnia, Dark Knight, The Prestige, Inception

2011 Oscar Ödüllerinde Inception filmi ile hakettiği ödülü alamayan sadece teknik dallarda ödül alan filmi ile  Christopher Nolan  ilk başta “Amerikan Sinemasının Yaşayan En İyi 10 Yönetmen filmi”  listemizde nasıl unutulmuş. Haklı olarak bu kadar başarılı bir yönetmenin bu listede olmaması büyük bir haksızlık olurdu. Bu yüzden bir bonus vererek Amerikan Sinemasının en önemli yönetmenlerinden olan Nolan ‘ı  listeye almadan edemedik. 1970 doğumlu İngiliz Yönetmen şuana kadar Memento ve Inception filmleri ile Oscar’a 2 kez aday gösterildi ama 2sini de kazanamadı.

Yorumlar:

“Amerikan Sinemasının Yaşayan En iyi 10 Yönetmeni” için 15 cevap

 1. ahmet diyor ki:

  10 Harika yönetmen güzel bir liste olmuş.

 2. Listeci diyor ki:

  Ben 1 Numara Stephan Spielberg koymazdım

  Bu listeden seçeceksek 1 numara Quentin Tarantino

  Birde unutulan bir deha daha varki bence listede olmalıydı diye düşünüyorum

  Christopher Nolan (Inception, Memento, Presitige, Dark Night)

 3. Forever Listeci diyor ki:

  Listeci’ye katılıyorum.
  Nolan’ı da listeye almak gerekir.

 4. HusQ diyor ki:

  Bu tür bir listede Nolan yoksa hazırlayanın ciddiyetinden şüphe ederm…

 5. Nil diyor ki:

  Nolanı eklemekle doğru şeyyapmışsınız

 6. mmm diyor ki:

  peter jacksonun olmaması bence saçma-yüzüklerin efendisi gibi oscarları silip süpüren filmi çeken yönetmen…

 7. fethullah diyor ki:

  listenin sonuna doğru gelirken hayalkırıklığına uğruyordum ki Christoper nolan ı görünce tamam dedim adam son on yıla damgasını vurdu ve önümüzdeki yirmi yıla da damgasını vurur bence :))

 8. reymex diyor ki:

  james cameron-tim burton-clint eastwood-mel gibson-alfred hitchock-George Lucas-Bryan Singer-luc besson-Stanley Kubrick ve daha sayamadıklarımız….

 9. FERHAT diyor ki:

  stephen king

 10. kemerkamçısı diyor ki:

  Aslında stanley kubrick bu listeye konulması gereken en önemli isimlerden biri, tarihin en iyi geçiş sahnesi stanley kubrick’in 2001: A Space Odyssey filminde olmakla beraber, tarihin en iyi kara komedisi Dr. Strangelove filmi seçilmiş. Aynı zamanda Shining psikolojik korku konusunda bir çığır açmış, aynı zamanda A Clockwork Orange sinema tarihini baştan sona değiştirmiş bir film. Yani kısaca adam sinema tarihini baştan yazmakla birlikte bunu 50 yıllık kariyeri boyunca 20 filmle yapmış bir adam. Aynı zamanda Fincher, Tarantino, Coenler, Sodenberg, Spielberg, Scorsese bu yönetmenlerin hepsi Stanley’in kurgusal kusursuzluğundan etkilenmiş. Tabiki de listedeki yönetmenler çok iyiler ama Stanley Kubrick gibi bir dahi olmasaydı, sinematografi ve kurgu konusunda bu yönetmenler bu kadar iyi olamaya bilirdi.

 11. kemerkamçısı diyor ki:

  Birde John Ford var.

 12. Tokur diyor ki:

  Birisi de cıkıp demiyo ki pyscho çekilirken gus van sant 8 yaşındaydı.sapık alfred hitchcockun filmidir arkadaslar

 13. yaren diyor ki:

  bana göre en iyi film yönetmeni amirğan dır.
  neden mi çünkü filmleri öyle etkileyici ki
  izlerken iç inde kendin oynuyor gibisin
  bu yüzden amirğanı seçtim

 14. yaren diyor ki:

  en iyi 10kişilik listede hata var .

 15. dgdyer diyor ki:

  hxhjkxy njgfjlsdfw

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir