Alzheimer Hastalığını Önlemek İçin 15 Yöntem

05/01/2011

Alzheimer ol-madığınızı gösteren 10 işaret listesinden sonra çevremdeki birçok kişinin bu hastalıktan çok fazla korktuğuna dair tepkiler aldım. Madem bu hastalıktan , unutmaktan bu kadar korkuyoruz o zaman bu hastalığa yakalanmamak için yapmamız gerekenleri gözardı etmemeli ve önlemimizi şimdiden almalıyız. İşte size Alzheimer hastalığını önlemek için kullanabileceğiniz yöntemler:

15-Farklı birşeyler Yapın

15Herzaman yaptığınız şeylerden farklı şeyler yapın,  çünkü beyin bu şekilde gelişir. Evinizden çıkın , farklı yollardan yürüyün, farklı gazeteler okuyun. Hayatı otopilotta yaşamak beyninizi tembelleştirir.

14-Meditasyon yapın ya da en azından yapmayı deneyin

14Meditasyon yapmak stresi azaltır, kan basıncını dengeler, endişeyi ve depresyonu önler. Ayrıca düzenli meditasyon yapan kişilerin hafızaları güçlenir. Meditasyon yapın , tam konsantre olamıyorsanız da çalışmaya devam , birgün siz de yapacaksınız.

13-Vitamin alın (Özellikle E vitamini)

13Yapılan araştırmalar özellikle E vitaminin Alzheimer hastalığı riskini azalttığını gösteriyor. Düzenli olarak alınan vitaminler de dolayısıyla bu hastalığın oluşma riskini azaltıyor.


12-Taze meyve suları için

12Araştırmalar haftada en az 3 defa  meyve suyu tüketen kişilere oranla tüketmeyenlerin Alzhemier hastalığına daha çok yakalandığını gösteriyor.11-Günlük Tutun

11Günlük tutmak ve yazı yazmak hafızayı güçlendiriyor . Daha az konuş , daha çok yaz felsefesiyle siz de Alzheimer riskini azaltabilirsiniz.


1o-Sudoku oynayın ya da bulmaca çözün

10Sudoku oynamak ya da bulmaca çözmek ciddi anlamda düşünme gerektirir. Beyin cimnastiği yapmak da Alzheimer hastalığını önleyen yöntemler arasındadır.


9-Hergün yeni birşey okuyun

9Her gün yeni birşeyler okuyun , bu okuduğunuz şeyler sizi düşündürtecek şeyler olursa ne ala. Beyninizi ne kadar zorlarsanız, onu okadar zor kaybedersiniz.
8-Müzik Dinleyin

8Müziğin , sağlıklı bir beyne sahip olmadaki önemi küçümseniyor. Beyninizin sağ hemisferi duygular ve yaratıcılıkla beslenir. Bunu beslemenin en iyi yollarından biri de müzik dinlemektir. Hem ruhunuza hem de beyninize iyi gelir.7-Egzersiz Yapın

7Düzenli olarak egzersiz yapmak beyninize iyi geliyor ve araştırmalar gösteriyor ki bu Alzheimer hastalığının oluşmasını da engelliyor. Pilates yapın, yoga yapın, yürüyün, koşun , fitness yapın , yüzün ama bişiler yapın lütfen ! (hepimiz için)


6-Alkol kullanımınızı azaltın

6Alkol beyin fonksiyonlarını azaltıyor çünkü beyin hücrelerini öldürüyor. Tamamen kesmeseniz bile azaltmanız , alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi azaltacaktır.


5-Yeterli derecede uyuyun

5Hepimiz biliyoruz ki kaliteli bir uyku , akıl sağlığımız için çok önemli . Buna rağmen bir çok insan yeterli derecede uykusuna dikkat etmiyor. Yetişkin bir insanın uyuması gereken süre 8 saattir. Uyku zihnimizi ve bedenimizi rahatlatır, hormonlarımızı dengeler. Uykunuza dikkat edin.


4-Yüksek kolestrolünüzü dengeleyin

4Öğün atlamayın, balık tüketin, eğer ihtiyacınız varsa kolestrol ilaçlarınızı almayı ihmal etmeyin. Düşük kolestrol Alzheimer hastalığı riskini azaltır.3-Televizyonu arada kapatın

3Televizyon seyrederken aklımızı çok kullanmak zorunda kalmıyoruz. Ne kadar uzun süre televizyon seyrederseniz , o kadar tembel bir beyine sahip olursunuz. Günlük hayatınızdaki boş zamanları farklı şekillerde değerlendirmeye bakın. Kitap okuyun, yürüyüşe çıkın  … ya da sadece televizyonu kapatın .


2-Sağlıklı beslenin

2Sağlıklı bir beyine sahip olmanın en önemli yolu sağlıklı beslenmekten geçiyor. Vücudunuza aldığınız her yiyecek, beyninizin fonksiyonlarını etkiliyor. Beyin fonksiyonlarınızın geliştirilmesi için bol bol meyve ve sebze tüketin.1-Olumlu düşünün

1.0Pozitif olmak, pozitif düşünmek hayatımızda yapmamız gereken en önemli şeylerden biri. Pozitif düşünmenin bedeninize ve zihninize öyle çok yararları var ki , sadece alzheimer hastalığına yakalanmamak için bile bunu yapmaya değer. Pozitif düşünen insanlar daha az stres yaşar.  Kendinize günde sadece 10 dakika zaman ayırın ve bu süre içerisinde sadece olumlu şeyler düşünün.

Yorumlar:

“Alzheimer Hastalığını Önlemek İçin 15 Yöntem” için 3 cevap

  1. eray diyor ki:

    herkes unutkanlıktan şikayetçi, ozaman birşeyler yapın

  2. Muzaffer diyor ki:

    Unutmayı Önleyici bir takviye varmı.

  3. Tülay Menetlioğlu diyor ki:

    keşke bu yazılanları televizyon kanalları sık sık tekrarlayabilse ne iyi olur..ayrıca iyi evlilikler için yol gösterecek evlilik okulu ve de çocuklarla iyi iletişim kurma kursları televizyonda sık sık yapılsa da halk bilinçlendirilse..sevgiler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir