Alkol Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

17/09/2010

Alkol çok keyifli birşey. Aksini söyleyecek birini düşünemiyoruz. Ama tabiki fazla abartmadan hatta bazen abartıp ama sonra kontrol altına alarak. Bu şekilde olduğu sürece sıkıntı yok. Burada size alkolün nasıl zararları olduğunu anlatmayacağız. Burada alkolle ilgili bilinmeyen gerçekler var. İşte alkol hakkında bilmediğiniz 10 şey!

10- İçtiğiniz alkolün sadece %5’ni vücudunuzdan atabilirsiniz.

10Alkolun vücuda alınan bir zehir gibi olduğunu düşünürsek, vücudumuz içine aldığı bu zehir ile en kısa zamanda savaşmaya ve vücudumuzdan bu zehiri atmaya yardımcı olmak ister.  Bu bakımdan kana geçen alkolün bir kısmı direkt olarak akciğerlerden, böbreklerden ve deriden atılacaktır. Bu yolla  sarhoş şahsın içtiği alkolün ancak %5’i vücuttan atılır. Bu yüzdendir ki içkili insanların  nefesleri son derece kötü kokar ve çok miktarda idrara çıkma ihtiyacı hissederler. Geriye kalan %95’i mi? Onlarda karaciğerde kendine yer edinir.
9- İçki içmeye başlamadan önce ne yapmanız gerektiğini öğrenin

9Temel kuralı açıklıyoruz. Eğer geceden kalma olmak istemiyorsanız içki içmeden önce mutlaka yemek yiyin. Bu şekilde hem daha az içersiniz hem daha az sarhoş olursunuz hem de geceden kalma haliniz daha az sancılı olur.
8-Alkol vücut ısısını düşürür

8Alkol kan damarlarınızı genişletip , deri yüzeyinin daha fazla kanlanmasına neden olduğu için geçici bir sıcaklık hissine neden olur. Kıl damarlarında artan kan, iç organlardan çekilir ve bedenin yüzeyine yakın yerlerde ısı artışına sebep olur. Bunun sonucunda da deri yoluyla ısı kaybetmeye başlarsınız ve beden ısınız düşer. Yani alkol aldığınızda aslında beden ısınızda ciddi düşüşler görülür.7- Alkol beslenme bozukluğuna yol açar

7Alkol kullanımı tek başına ciddi bir beslenme bozukluğu ortaya çıkarır .Çünkü 1 gram alkolde 12 gram kalori bulunur. Bu nedenle günde 300 cc civarında bir alkol içen kişi 4000 kalori civarında beslenme gücü kazanır. Bu nedemektir? Yani bir içki içen  kişinin burdan hesaplanınca ne kadar ciddi bir beslenme bozukluğu gösterdiğini,fazla kalori aldığını ve bunu harcayamadığını varsayarsanız alkol ciddi bir biçimde metabolik sorunlara yol açar.

6- Geceden kalma olayını nasıl halledebilirsiniz?

6En iyi arkadaşınız bu durumda dinlenmektir ama size küçük bir tavsiye : 1 bardak bira veya BloodyMarry (domates suyuyla yapılan içecek) için. Bu sizi geceden kaldığınız bir gecenin sabahında kendinize getirecektir.


5- Karıncalar alkol üretir

5Bazı karıncaların alkol üretebildiklerini ve kış boyunca yiyeceklerine bu alkolü banarak yediklerini biliyor muydunuz? Karıncalar,yuvalarında alkol salgılayan mantar yetiştirirler. Bu mantar yetişince de alkol üretimine başlarlar. Alkol üretimi yetersiz kalınca da AFİT isimli böcekleri yuvalarına taşırlar ki alkol üretimi durmasın. Şu karıncalara bakın ! Alkol salgılayan bu böcekler sayesinde karıncalar bütün kış kafayı buluyor. Karıncalar da bizden !!!

4- Alkol kadınların beyinlerine daha fazla zarar verir

4Amerikan “Clinical and Experimental Research” dergisinde yayınlanan haberde,  alkol, kadınların kalp ve karaciğerine erkeklere oranla daha hızlı  zarar verdiği açıklanmış.

3-Günde 1-2 kadeh içki içmek bazı hastalıkların riskinin azaltabilir

3Günde içmeniz gereken içki örneğin 1 şişe bira, erkeklerde 2 kadeh kadınlarda 1 kadeh şarap ya da 1 bardak viskidir. Bu ideal içki içme sınırıdır. Hatta bu kadar içki kalp hastalıkları riskini bile azaltır.

2-Koyu kahve içkinin etkisini azaltmaz

2Eğer alkol olayını çok abartmışsanız  kafein uyuşukluk halinizi azaltıp, ayılmakta yardımcı olabilir. Ancak kahve ne karaciğerin alkolü parçalama hızını arttırabilir ne de kandaki alkol seviyesini düşürebilir. Kahvenin yarattığı rahatlamayla siz ayıldığınızı sanırsınız gerçekte ise bu bir yanılgıdır.1-Alkol içince gerçek kişiliğin ortaya çıkar

1.Sarhoş olunca genelde işte gerçek kişiliğin ortaya çıktı, gerçek düşüncelerin demek buymuş gibi replikler duymak gayet normal ama aslında bu tamamen yanlıştır. Hatta dozu aşılmış alkol kişilik bozukluklarına yol açabiliyor.


Yorumlar:

“Alkol Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey” için 3 cevap

 1. Öküz Adam diyor ki:

  Hep soylemisimdir kadınlar alkol almayın diye bakın işte daha zararlıymış. Bakınız Numara 4.
  Alkolik hareket engelenemez

 2. ayşegül diyor ki:

  Bak sen şu karıncaya diyorum ben:) birde ağustos böceği keyfine düşkündür ama ben öyle değilim diye yüzyıllardır kandırmış resmen bizi.Evinde alkol üretiyormuş resmen :)))

 3. OturanAdam diyor ki:

  bi notda benden belki 4. açıklamayı az daha açar; kaslı erkekler alkole daha dayanıklı oluyor kaslar bi şekilde yardımcı oluyormu neymiş, bu yüzden erkekler kadınlardan daha dayanıklı, tabi kaslı kadınları kadın sınıfına almazsak :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir