Aids Yüzünden Ölen 10 Ünlü

İngiliz Heavy Metal grubu Iron Maiden aids hastalığı için Fear is the Key şarkısında “Meşhur biri ölene kadar kimse umursamıyor” demişti. Gerçekten bu korkunç hastalıkla alakalı çok az ilgimiz ve bilgimiz var. Dünya’da sayıları 40 milyonun üzerinde olan aids hastası var ve bu sayı hızlı bir şekilde artıyor. Biz de 1 Aralık Dünya Aids Günü’nde üzerimize düşeni yapıp bu hastalıkla alakalı farkındalığı arttırmak için bu listeyi yayınlıyoruz.

10. Denholm Elliott

İsmini anımsamadığınız ama resmini gördüğünüzde hatırladığınız adamlardan. Bir çok savaş filminde rol almış, usta İngiliz aktör 1987 yılında Aids teşhisi kondu ve 1992 yılında Aids’e bağlı hastalıklardan öldü.

9. Ondrej Nepela

1969 – 1973 arası 5 kez Avrupa Artistik Buz Pateni Şampiyonu, 71, 72 ve 73 yılında Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonu ve 72 Olimpiyat madalyası sahibi Ondrej 38 yaşında Almanya’da yaşarken Aids hastalığından öldü. Hastalığa nasıl kapıldığı bilinmemekle birlikte kapalı bir şekilde kendisinin homoseksüel olduğu bilinmekteydi.

8. Isaac Asimov

3 robot yasasını yaratan ve mükemmel bilimkurgu kitapları sahip Isaac Asimov 1982 yılında geçirdiği bypass ameliyatında kan nakli sırasında bu hastalığa yakalanmıştır. Asimov bu hastalığı kamuyla paylaşmak istemiş ama doktorlar “aileniz zor günler geçirir” diyerek kendisini ikna etmiştir.

7. Anthony Perkins

Alfred Hitchkock’un Sapık’ın Norman Bates olan ve Şark Ekspresi’nde Cinayet gibi filmlerde oyunculuğuyla tanınan Anthony Perkins Hollywood’da ilk açıkça bilinen biseksüellerdendi. Kendisi 1992 yılında Aids’den ölmüştür. İlginç bir ayrıntı da karısı 11 Eylül 2001 saldırılarında hayatını kaybetmiştir.

6. Rudolf Nureyev

Balede devrim yapmış ve erkeklerin ondan önce sadece kadınlara yardımcı oyuncu olduğu baleyi ikili bir sanat haline gelmiş müthiş efsanevi Rus dansçısı. Fransa’da yaşadığı 1980’lerde Aids hastalığı Fransa’ya sıçramış ama Nuroyev bu konuda kaygılanmayarak hayat stiline devam etmiştir. 1990 yılında Nuroyev hastalığını inkar edemeyecek kadar kötüydü ve 93 yılında hayata veda etti.

5. Liberace

Gangsta Rapçilere bling bling’i öğreten adam, müthiş şovmen ve müthiş piyanist. Tüm zamanların en çok para kazanan şovmenlerinden olan Liberace son turnesinde 21 gün için 2.5 milyon dolar kazanmıştı. 1986’da yaptığı bu turne onun son turnesi oldu ve 1987 yılında Aids’e bağlı kalp rahatsızlığından öldü.

4. Artur Ashe

Amerikan Açık Tenis Turnuvası’nda ana korta da ismini veren Artur Ashe Amerika Davis Kupası takımına katılmış ilk siyahi tenisçi ve şu ana kadar Wimbledon, Avustralya Açık ve Amerika Açık’ı tek erkeklerde kazanabilen tek Afro-Amerikan’dır. Talihsiz bir şekilde geçirdiği kalp ameliyatında kendisine Aids’li kan bulaştırılmış ve 1988 yılında hayatını bu illet yüzünden kaybetmiştir.

3. Eazy – E

Ericc Lynnn Wright ya da başka bir deyişle Gangsta Rap’in büyük babası. O olmasaydı belki de şu anda rap underground bir müzik olarak kalacaktı. 12 yaşında seks hayatına başladığını ve 3000 kadınla yattığını ifade eden, 6 kadından 7 çocuğu olan Eazy – E nefes darlığı şikayetiyle gittiği hastahanede Aids teşhisi kondu ve 1-2 ay sonra 31 yaşındayken bu hastalıktan öldü.

2. Rock Hudson

1.96 boyuyla kadınların sevgilisi, yakışıklı aktör. 1984 yılında hastalığa yakalandığında ” bu hastalık yüzünden ölmekteyim” diye bir açıklama yapıp durumu kamuoyu ile paylaşmıştı. Bu kadar tanınmış birinin ilk açıklamasıydı ve bu açıklamadan yaklaşık 1 sene sonra hayatını kaybetti.

1. Freddie Mercury

Ofiste en çok dinlediğimiz şarkıları söyleyen adam. Ölümü bir çok kişiyi derinden üzdüğü gibi Aids’e karşı oldukça büyük bir bilinç oluşturmasına da yetmişti. Ölürken de insanlara iyilik yaptığını düşünebiliriz.

Sevebilirsin...

Yanıt yok

  1. üye12 diyor ki:

    ölürüm sana Freddie Mercury <3 aşkımmmmmm

  2. alperen diyor ki:

    allah aidsten korusun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir