8 "Garip-Değişik-Yaratıcı" Ev

25/02/2011

Bu evler gerçekten de oldukça ilginç. Hiç duvarları ve tavanı tamamen pinpon topundan yapılmış bir ev gördünüz mü? Ya da karton kağıttan yapılmış banyolar, mobilyalar ve paspaslar. Cevabınız muhtemelen hayır olacaktır. Öyleyse Dünya’nın farklı yerlerinde tasarlanmış bu evlere göz atmanızda fayda var!

8. Sinema’nın Eve Dönüştürülmesi

Resimlerde gördüğünüz ev 1931yılında açılmış olan Plaza-Astoria sineması. Stocholm’da bulunuyor. Üstelik satılık. Fiyatı da 3. 216. 400 Amerikan doları. Ev 423 metrekare. Terası 39 metrekare. Fiyatından da anlaşıldığı gibi ev oldukça lüks. Evin içinde 7.8 metre yüksekliğinde bir ağaç bile var.

7. Dıştan Bağlantılı Merdivenler

Çok çok ilginç bir mimari tasarım. Tokyo’da bulunan bu apartman’ın mimarı Sou Fujimoto. Evin farklı yerlerine ulaşmak için binanın dışında bulunan merdivenler kullanılıyor.

6. Modern Sanat

İlk bakışta bir otelin lobisine benziyor, tabii rengarenk duvarları saymazsak. Bu evin yeri Ukrayna’da. Burda yaşayan kadın , bu evi bu haliyle kiralamış ve buaraya yerleştiğinden beri de hiçbirşeyi değiştirmemiş. Komşularından bazıları dairenin girişinin de bu şekilde olmasından şikayetçiymiş ancak kadın bu sanat çalışmasının hiçbiryerini uzun süre değiştirmeyi düşünmüyormuş.

5. Karton Ev

Don Lucho’nun yarattığı karton ev. Evin her köşesi karton kağıttan tasarlamış( yatak, tuvalet hatta mutfak eşyaları bile) . Ne derece kullanışlı olmadığı tartışma konusu bile değil, ama zaten tasarım olan şeylerin çoğunluğu kullanışlı olamıyor maalesef . Bu ev insanda bir resmin içinde yaşıyor izlenimi veriyor. Don Luchı’nun evin önüne koyduğu kartondan yapılmış arabası da bu tabloyu tamamlıyor.

4. Fransız designer Jean- Paul-Gaultier’ın Evi

Bu apartman dairesi ünlü Fransız designer Jean-Paul-Gaultier’e ait. Yer: Fransa, Konum: Eiffel kulesi manzaralı. Dekorasyonda tek renkliliğe gidilmiş. Dairenin her yerinde denizsel şertiler kullanılmış. Bu şeritler dairenin duvarında, yerlerde, tavanda , mobilyalarda yani aklınıza gelebilecek heryerde kullanılmış. Bunun dışında evin içinde bulunan kış bahçesinden de bahsetmek gerekiyor. Kış bahçesindeki masaların , sandalyelerin üstü sarmaşıklarla çevrilmiş. Bir de bunun dışında bir oyuncak bebek odası var ki bu da ayrıca yatakodasının bulunduğu yer. Yani resimlerden de gördüğünüz gibi bu oldukça sıradışı bir ev.

3. Fare Tekerleği

Bu da gerçekten oldukça ilginç bir ev tasarımı. Farelerin tekerlek üzerinde nasıl döndüğünü biliyorsanız, bu dairenin de çalışma mantığını anlayabilirsiniz. Çünkü Aynı! Tekerleği çevirdiğinizde mutfak tavana çıkıyor ve yerde oturma odanız oluyor. Bunu 180C çevirdiğinizde ise tam tersi. Çok fonksiyonel bir daire anlayacağınız.

2. Newyork’un En Küçük Dairesi 53

Zaarath ve Christopher Prokop 53 metrekare olan küçücük dairelerinde yaşamanın ilginç bir yolunu bulmuşlar. Birkere kesinlikle mutfaklarında yemek pişiremiyorlar çünkü mutfaklarında sadece kahve makineleri var ve bu makina mutfaklarını tamamen dolduruyor. Bir diğer ilginç şey çiftin kıyafetlerini kurutemizlemeci’de “saklamaları”. Çünkü kıyafetleri bu dairenin içine kesinlikle sığmıyor. Dairelerinde mobilya olarak da sadece yatakları var denilebilir. Bu daireyi 150.000$’a satın alan çift bu parayı ancak 2 senede bankaya ödeyebilecekler. Bu kadar küçük bir ev için ödenen bu rakama rağmen çift burada çok mutlu olduklarını söylüyorlarmış . Newyork’da ev sahibi olmak zor !

1. Bu daire 25.000 pingpon topundan yapılmış

Bu Brooklyn’de yaşayan Daniel Arsham’ın evi. Ev küçücük , bizim alıştığımız kutu gibi evlerden bile küçük : toplam 27 metrekare. Ama dekorasyonu çok sıradışı ve çok minimal. 27 metrekarelik dairenin duvarları ve tavanları pingpong toplarıyla dolu. Uzaktan bakıldığında duvarkağıdı deseni gibi gözükse de duvarlar tamamen gerçek ping pong toplarıyla dolu.

Yorumlar:

“8 "Garip-Değişik-Yaratıcı" Ev” için 0 cevap

  1. ece diyor ki:

    1 ve 3 numara çok yaratıcı…Ama 2 numaralı evin sanatla ne ilgisi var anlamadım..

  2. burak diyor ki:

    3.sü bir ev değil ancak eğlence olabilir.

  3. sda diyor ki:

    cidden 3.ewi anlamadım hiç:S tekrlegi cevirince sadece tekerleğin içimi deişiyir yoksa o da mı tümüyle deişiyor??

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir