50-60'lı Yılların 10 Sex Sembolü

25/08/2010

Seks sembolü deyince aklınıza sadece çıplak poz veren kadınlar geldiğini biliyoruz. Ama hayır bu listede 50’li ve 60’lı yıllara başarılarıyla seksiliklerini harmanlayan ünlüleri koyduk. Ve düşündüğünüz gibi de değil listemizde kadınlar kadar erkekler de yer alıyor. İşte 50-60’lı yıllarda popüler kültürü değiştiren 10 seks sembolü listemiz…

10-Ursula Andress

İsviçreli güzel oyuncu 60’lı yıllarda dünya’nın sex sembollerinden biri haline geldi. Kariyerine  model olarak başlayan Ursula’nın hayatını değiştiren film 1962’de oynadığı James Bond Dr No ile oldu. Bu filmle beraber dünyaca tanınan bir isim haline geldi. Döneminin en ünlü isimleri olan Elvis Prestly,Frank Sinatra, and Marcello Mastroianni ile ismi yanyana anıldı.

10

Neden Bu kadar Seksi:

James Bond’un Dr No’sunda James Bond’un rüyalarını süsleyen dalgıç Honey Ryder’ı canlandırıyordu. Filmin en unutulmaz sahnesi kuşkusuz Karayiplerdeki beyaz bikinili olan hali. Bu filmle Ursula milyonlarca genç erkeği ve kızı kendine hayran bırakmıştı. Bunun en büyük kanıtı da 2001 yılında Ursula’nın filmde giydiği beyaz bikinisinin 35.000 Euro’ya satılmasıydı. 1960lı yıllarda James Dean, Sean Connery ve  Marlon Brando gibi isimlerle birlikte oldu. 1965 yılında Playboy dergisine çıplak poz verdi. Böylece Playboy da tarihinin satış patlamasını yaşamış oldu.9-Paul Newman

Sex sembolleri hep kadın olacak değil ya! Paul Newman ‘da 50’lı yılların erkek sex sembollerinden biri. 1925 doğumlu Newman, Ohio’da dünyaya geldi. 2. Dünya savaşında Amerikan ordusunda savaştı. Sonra Yale Üniversitesi’nde drama okudu. 1954 yılında sinemaya “The Silver Chalice” filmiyle ilk adımını attı. Ve olan oldu… Dünya Paul Newman’ı bu şekilde tanıdı ve ona hayran oldu. Daha sonra Newman girişimci ruhuna uyarak bir çok farklı iş denedi. 2008 yılında 83 yaşında ise öldü.

9

Neden Bu kadar Seksi:

1950 ve 60 ‘lı yıllarda Paul Newman yakışıklılığı ile tüm dünya’da tanınıyordu. Sert bir kişiliği vardı ve çekilen fotoğraflarda bile çok az gülümsüyordu. Bu onu daha da erişilmez ve çekici kılıyordu kuşkusuz. 1960’ların bu en ünlü sinema yıldızı mavi gözleriyle dünya’daki bir çok kadını kendine hayran bırakıyordu. 1960’lı yıllarda idealist bir kişiliğE sahip Newman , Vietnam savaşına büyük bir tepki gösterdi. Böylece Başkan Richard Nixon’ın baş düşman listesine kendi adını da yazdırmış oldu. Ama bu onu hiçbirzaman olumsuz etkilemedi. Üstelik daha sonra bu çıkışlarının onun en büyük başarısı olduğunu söylediği biliniyor. Onun yakışıklılığı ve sinemadaki başarısını bir kenara bırakacak olursak da o Küresel Isınmaya, gay-lezbiyen evliliklerine herzaman büyük bir hassalıkla yaklaşmıştı. O 1960’ların “Erkek gibi erkeğiydi” ve o yıllarda onun yakınlarında olmak için bir çok kadın ve hatta erkek çok şeylerini feda edebilirdi.

8-Raquel Welch

Amerikan oyuncu ünlü olmadan önce modellikten, garsonluğa kadar birçok farklı işte çalıştı. 1960’lı yılların başında da keşfedilmesi “sci-fi hit Fantastic Voyage” filmi ile oldu. Raquel Welch kariyeri boyunca onlarca filmde oynadı ve televizyon programı sundu.

Neden Bu kadar Seksi:

8

Raquel Welch’i bu kadar seksi kılan şey kestane uzun saçları ve kahverengi büyük gözleriydi. Welch’in 60’lardaki bikini ve büstiyer satışında büyük bir etkisi olduğu söylenir.Onun hayvan desenli bikini posteri tarihin en çok satan posterleri arasındaydı.Oynadığı seksi roller ve verdiği pozlar sayesinde o 60lı yılların en seksi isimlerinden biri haline geldi. Hatta 70’lerin başında en çok arzulanan kadın seçildi. 60’ların sex sembolünün hiçbir dergide ve filmde çıplak görüntü vermemiş olması ise şaşırtıcı.

7-Mick Jagger

1943’lü İngiliz şarkıcı küçük yaşlarından beri müziğe aşıktı. Rolling Stones’un solisti Jagger dünya’daki bayanlar tarafından çok beğeniliyordu. Rolling Stones 1960’lı yıllarda onlarca iyi albüm yaptı. Rollig Stones’un başarısı bir yana, Rock n Roll yaşam tarzı onu daha da seksi bir hale getiriyordu. Mick Jagger onlarca duygusal ilişki yaşadı. Bu kadınların listesi oldukça uzun. Jagger’ın 4 kadından toplam 7 çocuğu bulunuyor.

Neden Bu kadar Seksi:

71950 ve 60’lı yıllardaki bir çok rock starı sex sembolü oldu ama hiçbiri Mick Jagger’in eline su dökemezdi. Ama onu bu kadar seksi hale getiren en büyük şey onun müzikteki başarısıydı. Onun kendine olan güveni ve sahnede gösterdiği üstün performans onu dünyaca ünlü bir star haline getirdi. Onun en büyük fiziksel özelliği onun büyük ağzı ve kalın dudaklarıydı. Şuan 66 yaşında olan şarkıcı halen bir çok genç bayanın gözdesi. 60’lı yılların diğer büyük sex sembolleri arasında Paul McCartney, John Lennon ve Jimi Hendrix’i gösterebiliriz.6-Bettie Page

Bettie Page 1952’de keşdeilmeden önce de küçük modellik işleriyle uğraşıyordu. Onun tanınması esaret kokan seksi pozlar vermesiyle oldu. Bu pozlar sadomazoşist ve kölelik içeren pozlardı. Böylece Bettie 60’lı yılların en bilinen poster kızı olmuştu. Ayrıca Bettie playboy için çıplak pozlar da veriyordu.

Neden Bu Kadar Seksi

6

Bettie fiziksel olarak güneylilere benziyordu. Simsiyah saçları ve kabarık kahkülleriyle birlikte. Bu kadının 60’lı yıllarda sex sembolü olmasının en büyük nedeni ise verdiği pozların farklı olmasıydı. O dönemde çıplak poz dışında cinsellik içeren farklı birşey bulunmuyordu. Bettie ise kışkırtıcı pozları sayesinde kitleleri etkilemeyi başardı. Onun ,popüler kültürdeki etkisi de küçümsenecek gibi değil. Seksin toplum içinde kabullenilmesinde büyük rol oynayan Bettie ayrıca garip davranışlara sahip olmasıyla da tanınıyordu. Kariyerinin doruklarında bir sinir hastalığı geçirdi ve akıl hastanesinde yattı. Uzun sürede burada kaldı. 2008 yılında öldüğünde 85 yaşındaydı.

5-Jayne Mansfield

Amerikalı youncu Jayne Mansfield 50’li ve 60’lı yıllarda dünyaca tanınan seks sembollerinden biriydi. Bu genç kadın 5 farklı dil biliyor ve ayrıca piyano ve violin çalabiliyordu. 1950’li yıllarda Hollywood bu kadını farketti ve böylece Jayne de bir çok filmde oynama imkanı yakalmış oldu. 1963 yılında Jayne bir filmde çıplak oyanaması için ikna edildi. Settek bu çekimler sırasında fotoğrafları playboy tarafından görüntülendi. Tahmin edersiniz ki bu sayı da playboy için en çok satanlar arasında yerini aldı.

Neden Bu Kadar Seksi

5

Aslında esmer olan Jayne, uzun sarı saçlarıyla herkes tarafından tanındı. Görüntüsü hem çekici hem de davetkardı. 1957 ve 1958 yıllarında 2.500 ayrı gazetede fotoğrafı yayınlandı. Onun en büyük handikapı ise Marilyn Monroe’ya olan benzerliğiydi.  Bakın bu karşılaştırmalara Jayne nasıl yanıt veriyormuş.”Aklım sayesinde buralara geldim. Onun ise buralara nasıl geldiğini  bilemiyorum” Gerçekten 60’larla 2000’li yıllar arasında hiçbirşey değişmemiş! Fotoğrafta Sophia Loren’in meraklı biraz da kıskanç dolu gözlerle Jayne’e olan bakışlarını görüyoruz. Neresine bakıyorsa artık!!!

4-Elvis Presley

1.83 boyundaki yakışıklı efsanevi şarkıcı ve müzisyen. Daha lise sıralarındayken adından söz ettiren vaselin saçlı şarkıcı bir müzik delisiydi. Ölümünün üzerinden yaklaşık 40 yıl geçmesine rağmen ününden halen birşey kaybetmeyen biri o. Yıllarca taklit yarışmaları yapıldı,onun adına fan siteleri kuruldu. Frapan kıyafetleri, saçları ve danslarıyla o kesinlikle en ünlü sex sembollerinden biri.

Neden bu kadar seksi

4

Presley,20.yy popüler kültürün kesinlikle en önemli figürlerinden biri. O müziğiyle popüler kültürün müzik anlayışının değişmesinde büyük bir rol oynadı. O dansları, siyah saçları ve tok sesiyle kadınları peşinden sürükleyen bir sex sembolü olmuştu. Ayrıca erkekleri de peşinden sürüklüyordu. Çünkü daha önce hiçbir erkek şarkıcı onun kadar frapan ve seksi görünmüyordu.


3-Brigitte Bardot

1934 yılında Paris’te doğan Brigitte Bardot , dansla ilgilenirken bir anda güzelliği ile dikkatleri üzerine topladı. 1940’ların sonunda Bardot, hem oyunculuk hem de modellik yapıyordu. 1950 ve 60’lı yıllarda Amerika’da başarılı olan ender Avrupalılarda biriydi. Kariyeri boyunca 48 filmde oynadı ve 80 şarkı söyledi.

Neden bu kadar seksi

3Fiziğiyle 50’li ve 60’lı yıllarda büyük bir etki uyandırıyordu. Özellikle boyun ve omuzları onun en güzel yeri olarak konuşuluyordu. Ayrıca bikini giyen kadınların onun sayesinde arttığı da biliniyor. Bayanlar şuan bikini bu kadar modaysa bunun nedenlerinden biride Brigitte Bardot’dur.

2-James Dean

Son 3 ‘te yine karşımıza sex sembolü olan bir erkek çıkıyor. Ama nasıl çıkmasın ! 1931 doğumlu James Dean ‘in dünyaca tanınması John Steinbeck’in romanından sinemaya uyarlanan ” East of Eden” filmi ile oldu. James Dean araba yarışlarını, adrenalini ve boğa güreşlerini seviyordu. James Dean 1955 yılında bir araba kazasında öldü. Öldüğünde daha 25 yaşındaydı.

Neden bu kadar seksi

2

1950’li yıllarda James , dünyaca tanınan bir sex ikonuydu. Bağımsızlığı, ünlü gözleri ve açık fikirleriyle o bir çok aktörden farklıydı. Hem kadınlarla hem de erkeklerle farklı tecrübeler yaşadığı söyleniyordu. Ne kadar genç ölmüş olsa da o sevenlerinin aklında hep 25 yaşındaki haliyle hatırlanıyor.

1-Marilyn Monroe

Kuşkusuz tüm zamanların en ünlü sex sembolü. 1940’larda ünlü olan yıldız bir çok dergiye poz veriyordu. Sarı saçları ve cesur hareketleriyle hayatı skandallar içinde geçti. 1952 yılında Amerikan takvimlerinde çıplak pozları yer alıyordu. 3 defa evlendi.  Halkın gözündeki mutlu imajının aksine, özel hayatında yaşadığı hayal kırıklıkları ve güvensizlikleri daha da derinleşti.Özellikle 1950’li yılların sonuyla 1960’lı yılların başından itibaren yaşadığı çeşitli sağlık sorunları ve kişisel problemleri kariyerine de yansımış ve Monroe’nun çalışması zor ve dengesiz biri olarak kötü ün yapmasına sebep olmuştu. Ölümü intihar olarak göüzkse de üzeründe çok konuşulmuş ve çok sayıda spekülasyonlar oluşturulmuştur.Yine de ölümününden beri ünü gitgide artmış ve tüm zamanların en önemli kültürel figürü ve sex ikonlarından biri olmuştur.

Neden bu kadar seksi

1

Seksi sarışın olarak ünlenen Marlyn Monroe kısa sürede tüm dünya’nın dikkatini çekmeyi başardı. Playboy dergidine verdiği çıplak pozlar sayesinde Playboy zamanının satış patlamalrından birini yaşıyordu. Sarı saçları, modaya olan düşkünlüğü ve naif ses tonuyla çok yakın zamanda güçlü erkekleri de etkilemeyi başardı. Mesela Kennedy kardeşleri…

Yorumlar:

için 0 cevap

  1. gürsel diyor ki:

    Ursula,Raquel ve Marilyn.Ancak Sophi eksik kalmış..

Bir Cevap Yazın